AVM

GÜNDEMİMİZİN EN YOĞUN MADDELERİ RENOVASYON, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ

Atık yönetimi ve ziyaretçilerine sunduğu ferah alanlar ile sürdürülebilir ortamlar yaratan MarkAntalya Alışveriş Merkezi, modern mimari ve bölgenin en geniş teras alanlarına sahip olma özelliği ile geleneksellikten uzaklaşarak yaşam merkezi statüsünde ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Haziran sayımızda dergimizde ağırladığımız MarkAntalya AVM Müdürü Hakan Karakaş ile bünyelerinde gerçekleştirdikleri yenilik ve yatırımları konuştuğumuz keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Geleneksel alışveriş merkezleri anlayışının ötesine geçmek adına MarkAntalya Alışveriş Merkezi olarak bünyenizde yaptığınız değişiklik, yenilik ve yatırımlarınızı anlatır mısınız?

2013 yılından bu yana faaliyette olan MarkAntalya Alışveriş Merkezi ziyaretçilerine sunduğu modern mimari ve bölgenin en geniş teras alanlarına sahip olma özelliği ile geleneksellikten uzaklaşarak yaşam merkezi statüsünde hizmet vermeye devam ediyor. 10 yıllık süreç içerisinde WC’ler, teras alanları, otopark katları ve AVM içi oturma grupları gibi ortak alanların tamamında yapılan renovasyon çalışmaları ile ziyaretçilerimize ve kiracılarımıza her zaman en iyi hizmeti sunuyoruz. Açık alanlarımızda bulunan kullanım alanlarını genişleterek ziyaretçilerimize daha ferah ortamlar sunmuş olmanın yanı sıra yapılan peyzaj düzenlemeleri ile sürdürülebilir alanlar yaratma hedefimize de yaklaşıyoruz.

Özellikle genç kitleye ulaşmak için sosyal medya kanalları ve bünye dahilinde yapılan çalışmalar oldukça önem arz ediyor. Sizler bu konu bağlamında yeni medyayı nasıl kullanıyor, ne tür çalışmalar yönetiyorsunuz?

Hem resmi sosyal medya hesaplarımız hem de alışveriş merkezimizde gerçekleştirdiğimiz etkinlik ve kampanyalar ile genç kitlenin de nabzını tutuyoruz. Sosyal medya trendlerini yakından takip ederek yapılan paylaşım ve kampanyalarımız binlerce etkileşim alıyor. Aynı zamanda AVM içinde gerçekleştirdiğimiz e-spor vb. turnuvalarla genç kitleye hitap eden etkinlikler organize ediyoruz. Üniversiteler, eğitim merkezleri vb. kuruluşlarla yaptığımız iş birlikleri ile dönemsel sergi, gösteri gibi etkinliklere ev sahipliği yaparak öğrencilerin motivasyonlarını artırmalarına katkı sağlıyoruz.

Sizce küresel sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda ülkemizde bulunan AVM’ler nasıl bir yol izliyor, sizin çalışmalarınız nelerdir?

ticari alanlar olarak bakmamak gerekir. Ziyaretçiler, sosyal hayatın ve sürdürülebilir kentlerin vazgeçilmez unsuru olan alışveriş merkezlerini aynı zamanda sosyalleşmek için de tercih ediyor. Dolayısı ile özellikle bizim gibi hacmi büyük olan AVM yönetimlerinin sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk projelerine özen göstermeleri gerektiğini düşünüyorum. Bizler de gerek atık yönetimimiz gerekse ziyaretçilerimize sunduğumuz ferah alanlar ile sürdürülebilir ortamlar yaratıyoruz. Teknik altyapımıza yapmış olduğumuz yatırımlar ile enerji verimliliğini mükemmelleştirerek çevre korumasına katkı sağlamamızın yanı sıra elektrikli şarj istasyonlarının sayısını artırarak şarj istasyonlarına erişim kaygısının ortadan kaldırılmasına destek veriyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Gündemimizin en yoğun maddeleri renovasyon, sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği. Her ne kadar bölgenin en çok ziyaretçi ağırlayan ve %99 doluluk oranı ile hizmet veren bir alışveriş merkezi olsak da saymış olduğum maddeler gelecek nesillerimize yaşanabilir ortamlar bırakabilmemiz adına oldukça önem arz etmektedir. Bizler de bu bilinçle hareket ediyor ve projelerimizi geliştirmeye devam ediyoruz.