Makaleler

FINTECH’LERE YENİ OYUN ALANLARI YARATACAK TEŞVİK EDİCİ DÜZENLEMELER MOTİVE EDİYOR

Insha Ventures olarak bünyemizde bulunan 8 FinTech ürünüyle dijital bankacılık, açık bankacılık, regülasyon teknolojileri (RegTech) ve ödeme sistemleri gibi farklı alanlarda birçok kurum, KOBİ ve kişinin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyoruz. “Uçtan uca FinTech inşa eder, büyütür ve yatırım yapar” anlayışını iyi bir şekilde yönetebilmek için bazı ürünlerimizi şirketleşme sürecine getirdik. Ayrıca “Venture Builder” konseptimiz çerçevesinde yeni ürünler, yeni projeler ve yeni iş ortaklıkları üzerinde çalışıyoruz.

FinTech dünyası gelenekselleşmiş finans dinamiklerine göre daha avantajlı ve kullanıcı dostu olduğunu ispat etmiş durumda. Şubelerde oluşan yoğunluklara alternatif olarak finansal teknolojiler geliştirmek için Türkiye’nin önde gelen bankaları da bu alanda şirketler kurmaya başladı. Bu adımı sektör için teknolojik büyümenin en güzel çıktılarından birisi olarak görüyoruz. Insha Ventures olarak bu çıktının öncülerinden biriyiz. Regülasyonları ve teknolojileri takip ediyor, mevcuttaki ürünlerimizi geliştirerek bu değişim akımına uygun şekle getiriyoruz.

FinTech sektörü büyüyerek daha iyi yatırım rakamlarına ulaşacağının sinyallerini çok iyi bir şekilde verdi. 2022 yılının rekor rakamlarla kapatılması hem yatırımcıları hem de FinTech sektörünün oyuncularını iştahlandırdı. İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü’nün açılması, Milli Fintek Strateji Belgesi’nin çıkacak olması, ödemeler alanındaki merkezileşme, bankacılıkta değişen alışkanlıklar ve düzenleme deney alanlarının genişletilmesi gibi yeniliklerle yakın zamanda karşılaşacağız. Bununla birlikte FinTech’lere yeni oyun alanları yaratacak teşvik edici düzenlemeler hem yatırımcıları hem de bu dünyanın aktörlerini motive edecektir.