FinTech

TÜRK FİNTEKLERDEN DUBAİ ÇIKARMASI

Fintek sektöründe uluslararası iş birliklerini geliştirmeyi hedefleyen Türk-Arap Finans Forumu Dubai’de gerçekleşti. 30’u aşkın Türk fintek şirketinin uluslararası yatırımcılarla bir araya geldiği Forum’da Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB) Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bilgetekin, Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki iş birliklerinin fintek sektöründeki ivmeyi hızlandırmak için büyük bir fırsat sunduğunu dile getirdi.

Birinci Türk-Arap Finans Forumu (TAF-F1), Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Türkiye Yatırım Ajansı resmi desteği ve TÖDEB iş birliğiyle Al-Iktissad Wal-Aamal Group tarafından Dubai’de gerçekleşti.

Türk-Arap Finans Forumu’na, Hazine ve Maliye Bakanlığı Borçlanma Genel Müdürü Yiğit Yaşar Korkmaz, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Thani Al Zeyoudi, Abu Dhabi Büyükelçisi Tugay Tunçer, Dubai Konsolosu Onur Saylan ile Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB) Yönetimi ve üyeleri katıldı.

TÖDEB Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bilgetekin yaptığı açılış konuşmasında, BAE ile Türkiye arasında Mart başında imzalanan Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın önemine değinerek, anlaşmanın iki ülke arasındaki ekonomik iş birliklerine ivme kazandıracağını ifade etti.

Ülkeler arasındaki iş birliği, fintek sektöründeki ivmeyi hızlandırmak için fırsat

Türkiye’deki fintek sektörünün gelişiminden bahseden Bilgetekin, sektörün uluslararası sermaye ve yatırımlarla desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Finteklere yönelik hızlandırma programlarının artışı ve girişimcilerin finteklere olan ilgisi ile bu alanda çalışan şirketlerin sunduğu yenilikçi çözüm seçenekleri, yerli yabancı yatırımcılar için fırsat olarak dikkat çekmektedir. Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki iş birliği, fintek sektöründeki ivmeyi hızlandırmak için büyük bir fırsat sunuyor. Bu iş birliği, sınır ötesi ödeme sistemleri, dijital bankacılık ve yatırım platformları gibi alanlarda ortak girişimler oluşturulabilmesini sağlayabilir. Bizler de TÖDEB olarak, yenilikçi ürünlerin yurt dışına çıkışı için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Forumun “The Future Outlook of Banking in Türkiye” panelinde konuşan TÖDEB Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Kork ise Türkiye’nin dünyada inovasyona açık, rekabetçi, önder ve lider olma özelliğini vurgulayarak, dünya çapında ‘fintek üssü’ olmaya aday en önemli ülkelerden biri olduğunu belirtti.

Kork, Türk ve Arap ülkeleri arasındaki siyasi ve iktisadi anlamda iş birliklerinin kuvvetlenerek devam etmesi gerektiğini ve yabancı yatırımcıların Türk fintek dünyası üzerinden dünyaya ulaşabileceğinin altını çizdi.