FinTech

İŞ ORTAKLARIMIZA KAPSAMLI VE GÜVENLİ ÇÖZÜMLER SUNUYORUZ

Dgpays Genel Müdürü Hasan Kaya’yı ağırladığımız Nisan sayımızda Kaya, firma olarak çok sayıda fonksiyonu bir araya getirerek iş ortaklarına kapsamlı çözümler sundukları sanal POS ürünlerinde aynı zamanda güvenlik katsayısını da üst düzeyde tuttuklarını vurguladı.

İşletmelerin sanal POS seçimlerinde dikkat etmesi gereken hususlar hakkında bilgi verir misiniz, sanal POS entegrasyon sürecinde nasıl bir yol izliyorsunuz?

Sanal POS seçiminde en büyük önceliğin sistemin güvenliği olduğunu söylemek gerekir. Güvenlik açısından PCI-DSS sertifikalı kurumların ürünleri tercih edilmelidir. Bunun yanında işletmenin kullandığı e-ticaret platformu ile ödeme kuruluşunun sunduğu sanal POS sistemi arasında uyumlu bir entegrasyon olması önemli. Bu sayede ödeme işlemi müşteri için sorunsuz ve hızlı şekilde tamamlanabilir. Entegrasyon modelinin yanı sıra web sitesi olmayan ve örneğin sosyal medya üzerinden satış yapan küçük işletmelerin link ile ödeme gibi çözümlerle kartlı kabul gerçekleştirmelerine imkan veren kolay portallar sağlayabilen firmalar da tercih edilmekte.

Hizmet sağlayan şirketin ihtiyaç halinde teknik destek verebilmesi kuşkusuz kritik. Ürünlerde sunulan özellikler de bir başka önemli konu. Örneğin, sanal POS sağlayıcısının offline kanallarda da Android POS, SoftPOS gibi yeni nesil teknolojilerle hizmet çeşitliliği sağlayabilmesi onları daha avantajlı konuma getiriyor. İşletmelerin tüm kart altyapılarına taksit imkanı sunabilen hizmet sağlayıcıları tercih etmesi de önemli. Kart programı ayırt etmeksizin sağlanan hizmetle birlikte işletmelerin daha çok müşteriye ulaşabileceğini öngörebiliriz.

Dgpays olarak sanal POS hizmet sağlayıcı firmaları, white-label sağladığımız hazır ürünümüz üzerinde kendileri için yapılacak ufak tasarım değişiklikleri ve mail, fraud, KKB gibi entegrasyonlarla kısa sürede üye iş yerlerine sanal POS hizmeti verebilecek hale getiriyoruz. Üye iş yerlerinin kolay entegrasyon yapabilmesi adına açık ve örneklerle desteklenmiş developer portalı sunuyoruz. Bunun yanı sıra yaygın olarak kullanılan açık kaynak e-ticaret eklentilerinin de sistemimizle entegrasyonu mevcut.

Sanal POS’larda güvenli ödeme oldukça önemli yer tutmaktadır. Veri güvenliği sağlamak adına güvenlik teknolojinizden söz eder misiniz?

Kullanıcılara güvenli ödeme imkanı sağlanması sanal POS’ların olmazsa olmazıdır. Bu nedenle sanal POS’lar birçok farklı güvenlik tedbiri içerir. Teknoloji geliştirirken tüm bileşenlerin ve süreçlerin güvenlik bakış açısıyla ve titizlikle ele alınması büyük önem arz ediyor. Biz bu bakış açımızı tüm ürün ve hizmetlerimize yansıtıyor, yerel ve küresel standartlara uyumun yanı sıra dünyadaki gelişmeleri yakından izleyerek güvenlik katsayımızı hep çok yukarıda tutuyoruz. Kimlik avı saldırılarına karşı koruma sağlamak için sürekli olarak güvenlik testi yapıyoruz. Sanal POS çözümümüzde 3D güvenlik doğrulaması sağlayan yapımız ve güvenli kart saklama çözümleriyle entegrasyonlarımız mevcut. Ayrıca kullanıcı yetki seviyelerini de ‘uygulayan-kontrol eden’ mantığıyla denetliyoruz.

Sanal POS’ların e-ticaretteki önemi nedir, özellikle farklı para birimi ile ödeme yapan kullanıcılar için ne gibi kullanım kolaylıkları sağlamakta?

Sanal POS ürünü e-ticaretin kalbinde yer alıyor. Sanal POS entegrasyonu olmayan e-ticaret siteleri müşterilerini kapıda ödeme, para transferi gibi yöntemlere yönlendirirken; satın alma sürecini işlem anında tamamlatmadığı için müşteri deneyimi yetersiz kalıyor. Sanal POS çözümleri tam da burada devreye girip müşterilere ekstra bir çabaya gerek kalmadan kredili ödeme yöntemi kullanma, taksit imkanı ve puan kazanma gibi ek faydalar sağlıyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Dgpays olarak son dönemde yaptığımız iş birlikleriyle ödeme sistemleri sektöründeki önemli oyuncuların sanal POS ödeme sistemleri altyapısını sağlarken, bir yandan da üye iş yerlerine tek bir noktadan farklı ödeme çözümlerine ulaşabileceği Dijital SME Paketi olarak adlandırdığımız çözümü sunmaya başladık. Yurt içindeki bu tecrübelerimizi yurt dışı sistemlerine entegre etmemizle birlikte, önümüzdeki süreçte birçok başarılı uluslararası sanal POS sağlayıcı firmanın işlerinin altında Dgpays’in imzasının olmasını hedefliyoruz.