Makaleler

DOĞRU BÜYÜME İÇİN REKABETE UYUM SAĞLAMAK KRİTİK ÖNEME SAHİP

Büyük veri ve veri analitiği çözümlerinin gelişmesiyle beraber fintek sektörünün son yıllarda gösterdiği değişimin devam edeceği öngörülüyor. Değişimin en fazla yaşandığı, bizim de adapte olduğumuz trendler arasında yapay zeka, blok zincir teknolojisi, dijital para birimleri, ödeme sistemleri, mobil uygulamalar ve robotik süreç otomasyonu yer alıyor. Dijital ödeme sistemleri, ödeme işlemlerinin mobil cihazlar üzerinden çok hızlı ve kolay yapılmasını sağlıyor. Blok zincir teknolojisi ile tüm işlemler kaydedilerek güvenli ve şeffaf hale geliyor. Yapay zeka ile yatırım araçları daha akıllı ve verimli şekilde yönlendirilebiliyor. Teknolojiye ve müşteri beklentilerini karşılamaya yönelik inovatif yatırımlarla, gelecekte finansal işlem ve hizmetler daha güvenli, hızlı ve kolay erişilebilir hale gelecek.

Finansal başarı ve sürdürülebilir bir büyüme için sektördeki hızlı değişime ve yoğun rekabete uyum sağlamak kritik öneme sahip. Finteklerin önümüzdeki yıllarda hayatta kalabilmek için yükselen rekabet eğrisinin bir adım önünde olması gerekecek. Biz de bunun için çalışıyor, teknoloji, AR-GE ve insan kaynağımıza önemli yatırım yapıyor, özellikle müşteri deneyimini iyileştirmeye odaklanıyoruz.

Günümüzde güvenli ödeme doğrulama, e-para ve dijital cüzdan altyapıları gibi alanlarda oluşturulan ürün ve çözümlerle yeni nesil ödeme sistemlerine olan ilgi giderek artıyor. Kripto para birimlerine de ilgi artarken, nakit ödeme ise daha geri plana atılmış durumda. Fintek sektöründen olmayan firmalar, gömülü finans teknolojilerini kullanarak müşterileri için finansal süreçleri kolaylaştırıp müşteri aidiyetini artırmanın yanı sıra ticari kazançlarını da artırmayı hedefliyor. Günden güne daha da gelişen ve kullanıcı tabanı çoğalan bu hizmetleri benimseyen sektörlerde değişime ayak uydurmak kaçınılmaz. Finteklerin teknoloji üretimi ve teknolojinin ürün olarak kullanıcıya sunulması noktasında önemli bir birikimi ve liderliği var. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde bankalarla finteklerin ve ayrıca finans sektörü dışı firmalarla finteklerin iş birliğinin artacağını, B2B2C iş modellerinin öne çıkacağını öngörebiliriz.

Dgpays olarak biz de yerelde ve globalde hızla büyüyoruz. Büyük çoğunluğu yazılımcılardan oluşan ve sayısı 500’ü aşan güçlü bir insan kaynağına sahibiz. Hem teknoloji sağlayıcı hem de bu ürünlerin kullanıldığı hizmet zincirini uçtan uca yöneterek aynı zamanda bir işletici olarak hizmet veriyoruz. Ürün ve hizmet portföyümüzü geliştiriyor, AR-GE ve teknolojiye yatırımımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde ürün gamımıza BaaS (Banking as a Service) ve Açık Bankacılığı da ekleyeceğiz. Uluslararası arenada da fintek sektöründe önemli bir oyuncu olma hedefimiz doğrultusunda geçen sene yurt dışında başarılı işler gerçekleştirdik. Amerika, Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde müşterilerimiz ve iş birliklerimiz mevcut. Yeni yerli ve uluslararası müşterileri portföyümüze eklemek üzere çalışıyoruz. Aynı zamanda sayısı 5 milyona yaklaşan üyesi ve 500’den fazla marka işbirliğiyle yapılanan mobil sadakat uygulaması ZUBİZU’nun da sahibiyiz. İş ortaklarımız ile hem ZUBİZU’nun avantajlarını paylaşıyor hem de ZUBİZU’yu kendi ürün ve hizmetlerini sunacakları bir pazar yeri olarak konumlandırıyoruz. ZUBİZU’nun bir Loyalty as a Service (LaaS) platformu olarak hizmet vermesini hedefliyoruz.

Hasan Kaya

Dgpays Genel Müdürü