Kapak

KADINLAR İSTEDİKTEN SONRA HER ŞEY MÜMKÜN

AVM bünyesinde yalnızca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özelinde değil, yılın her döneminde düzenledikleri etkinlik ve iş birliklerinde kadın istihdamını ön planda tutan çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden İstMarina AVM Müdürü Ayşen Yerşen, iş hayatında olsun ya da olmasın her kadının üretken olması gerektiğini düşündüğünü belirterek kadınların gerçekten istedikten sonra her şeyi mümkün kılabileceklerini vurguladı.

Sektörünüz dahilinde çalışmalarınızda kadın gücünün farkını ortaya koymak adına nasıl bir yol izliyorsunuz, projelerinizde dikkat ettiğiniz hususlardan söz eder misiniz?

Kadınların iş hayatında, toplumda varlığı çok kıymetli, kıymetliyiz. Biz de İstMarina AVM olarak yıl içerisinde birçok dernekle iş birliği yapıyoruz. Ayrıca kadınlara özel düzenlediğimiz etkinliklerle kendi yeteneklerini keşfedecekleri projeler hayata geçiriyoruz. Sadece kadınlar günü dönemi değil, yıl boyu etkinliklerimizde ve iş birliklerimizde kadın istihdamını da desteklemeyi amaç ediniyoruz.

İstMarina AVM olarak kadın istihdam sayısını artırmak adına çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

AVM yönetim kadrosunda kadın istihdamı 1/3 oranındadır. Bu sayının yıllar içinde daha da artarak devam etmesini amaçlıyoruz. Yalnız bu pozitif ayrımcılıkla planlanmış bir durum değil; kadının sektördeki başarısından dolayı kaynaklanacağını düşünüyorum, bunu da mutlaka belirtmek isterim.

Kadınların iş hayatında olmalarının sektöre katkıları hakkındaki görüşleriniz nedir?

Kadınların iş hayatında erkeklerden daha fazla olması gerek diyemem bu bir denge işidir. Hem kadın hem de erkek iş hayatında olmalıdır; bir tarafın düşünmediğini/düşünemediğini diğer taraf tamamlıyor bence. Her iki tarafın beyin işlevselliği farklı olduğundan, farklı bakış açıları iş hayatında ve hatta aile hayatında bir denge sağlıyor. Dolayısıyla iş hayatında hem kadının hem erkeğin katkısı sonsuz, ayrılmaz bir ikili olarak görüyorum. Kadın genellikle daha duygusal, daha detaycı bir varlıktır.

Özellikle AVM sektöründe 7/24 hizmet veren bir kurum olarak detayları göz önünde bulundurmak, toplumda yaşanan duygu ile birlikte hareket etmek çok önemli. Tüm dünyada kadınların iş hayatına teşvik edilmesi için ne tür çalışmalar yapılmalı?

İster meslek sahibi olsun ister olmasın, her kadının üretken olması gerektiğini düşünüyorum. Her birimizin türlü türlü becerileri var, bunlar tamamen gelişmeye açık beceriler; kimi yemek işinde başarılıdır, kimi organizasyon konusunda, kiminin matematik zekası güçlüdür, kiminin görsel… Bu örneklerin yüzlercesini söyleyebiliriz. Aslolan istek! İstedikten sonra her şey mümkün. Kadınların iş hayatına teşvik edilme konusunda ise dünyada kadınların iş hayatında güçlenmesine ilişkin ücretsiz yüzlerce destek programları var. Herkes kendi becerilerine göre bu tür programlar aracılığıyla meslek sahibi olabilir, yeter ki isteyelim.

Dijitalleşme ile birlikte AVM’nizde yaşam alanı olma yolundaki çalışma ve projelerinizden söz eder misiniz?

Günümüzde AVM’ler sadece alışveriş mekanı olmaktan çıktılar. Evet alışveriş hem dijital ortamda hem de fiziksel ortamda yapılabiliyor. Ancak insanlara keyifli vakit geçirebilecekleri bir yaşam alanı yaratmak, AVM yönetimi olarak bizim birincil görevimiz. Bu doğrultuda açık ve kapalı alanların insanların sosyalleşebileceği alanlara evrilmesi, aktivitelerin bu bağlamda planlanması önceliğimiz. Bunun yanında dijital platformlarımız üzerinden online ve offline projeleri bir araya getirerek ziyaretçilerimize farklı deneyimler yaşatmayı hedefliyoruz.

Küresel sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda ülkemizde bulunan AVM’ler nasıl bir yol izliyor, sizin çalışmalarınız nelerdir?

JLL Türkiye tarafından yönetilen İstMarina AVM’de yıllar içinde yaptığımız pek çok sosyal sorumluluk projesi mevcut. Örneğin Kartal Belediyesi ile ortak hayata geçirdiğimiz “Biriktir” teknolojik atık projesiyle sürdürülebilir bir yaşam için geri dönüşüme destek oluyoruz. Bunun dışında “Su Yoksa Hayat Yok” projemiz ile su sorununa dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla, dalgıçlar eşliğinde deniz temizliği büyük bir titizlikle gerçekleştirilmiştir. 2023 planlamamız içerisinde de farklı konulara da değinerek çalışmalarımız devam edecek.