FinTech

2022, PAYTEN VE PARATİKA İÇİN BOL ÖDÜLLÜ BİR YIL OLDU

Paratika CEO’su ve Payten Türkiye Ülke Lideri Burak Kutlu’yu ağırladığımız Ocak sayımızda 2022 yılında Payten ve Paratika olarak bol ödüllü bir yıl geçirdiklerini ifade eden Kutlu, sektöre katacakları yenilikleri de okurlarımızla paylaştı.

Payten’in 2022 yılında hayata geçirdiği projeler ve müşterilerinin kullanımına sunduğu yeni hizmetleri neler oldu?

Payten ve Paratika olarak 2022 yılı bizim için başarılar ve ödüllerle dolu bir yıl oldu. Müşterilerimizin kesintisiz online ödeme alma ve ödeme ekosistemlerini kolayca yönetmelerini sağlamanın yanı sıra, özel projelerimizle de ödüller kazandık. Dünyada ilk 10 içinde, Türkiye’de ise bir ilk olan Paya Dayalı Kitle Fonlama Online Ödeme Altyapısı projemiz ile Gümüş Stevie, Altın PSM ve MPE Ödüllerinin sahibi olduk. Son olarak ABD merkezli Banka İdaresi Enstitüsü (BAI) tarafından inovasyon alanında verilen BAI 2022 Küresel İnovasyon Ödülleri’nde ödemeler kategorisinde en yenilikçi proje seçildik. Bilişim 500 listesinde ise 6 sıra yükseldik ve 7 farklı kategoride sıralamaya girdik. Ürün yenilikleri açısından MSU ödeme yönetimi ürünümüze yeni özellikler eklemenin yanısıra, ASEE ile ortak geliştirdiğimiz yepyeni bir çözüm olan Payten Secure IVR’ı da telefonla ödeme alan tüm fi rmaların hizmetine sunduk.

İçinde bulunduğumuz 2023 yılıyla birlikte bizleri hangi Payten yenilikleri bekliyor, sektöre bu yıl ne gibi yenilikler katmayı hedefl iyorsunuz?

2023’te yenilikçi ürün ve hizmetlerini en hızlı şekilde tüketicilere sunabilen ödeme sağlayıcılar avantaj elde edecek. Türkiye’de ve yurt dışında sanal POS altyapılarını sağladığı 27 banka ve 45 binden fazla üye iş yeriyle, Türkiye’nin en büyük online ödeme altyapısını yöneten Payten ve TCMB faaliyet onaylı ödeme kuruluşumuz Paratika olarak AR-GE en güçlü kasımız. Sanayi Bakanlığına bağlı bir AR-GE fi rması olarak; İTÜ Teknokent’te bulunan merkezimizde çözümlerimizi kullanıma hazır sunmanın yanı sıra, müşterilerimizin farklılaşan ihtiyaçlarına göre yeni fonksiyonlar ekleyerek sürekli geliştirme yapıyoruz. Bugün; e-ticaret, perakende, sigorta, otomotiv, zincir işletmeler, eğitim, enerji/ yenilenebilir enerji, seyahat, araç kiralama gibi bir çok farklı sektörden fi rma, Merchant Safe Unipay-MSU ödeme geçidi çözümümüz sayesinde, tek entegrasyon ve tek ürünle Türkiye’deki ve yurt dışındaki bankalar, ödeme kuruluşları ve alternatif ödeme sistemlerine hazır bağlantı sağlayarak; tercih ettikleri banka ve ödeme kuruluşu ile özgürce çalışabiliyorlar. MSU; akıllı işlem yönlendirme, PCI DSS ortamında kart saklama, Bayi Portalı ve B2B tahsilat yönetimi, Mutabakat, Secure IVR, Kapalı Devre Cüzdan, Software only POS (Android POS) gibi tüm özellikleri tek entegrasyonla sunuyor. Altyapımızı AI ve ML destekli ASEE InACT Antifraud Hub ve Threatmetrix ürünleri ile 360 derece koruyor, uzman fraud ekibimizle tüm işlemleri 7/24 izliyor, işlem kontrollerini global kara listelerden anlık yapıyoruz. Çözümlerimizi bu antifraud ürünler ile birlikte de müşterilerimize sunabiliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Pazardaki bu büyüme bizim de rakamlarımıza yansıyor. 23 yıldır Türkiye’deyiz ve büyümeye devam edeceğiz. Payten’in global satış gelirleri 2022’nin üçüncü çeyreğinde 2021 yılının aynı dönemine kıyasla % 59 artarak 42,3 milyon Euro’ya ulaştı. TCMB lisanslı sanal POS markamız Paratika 2021 yılında % 300 büyüme kaydetmişti, 2022’de Ocak’tan Kasım’a kadarki büyüme oranı ise % 311. Cirosal büyümenin yanı sıra, satın almalarımız devam ediyor. Mobven ve Smarttek’i bünyemize katmıştık. Şu anda da açık bankacılık, cüzdan teknolojileri hizmetleri veren, satılabilir yapay zeka ürünleri geliştiren şirketler radarımızda.