AVM

AVM ve perakende sektörleri 2024’te de büyümeyi sürdürecek

Value Solution Partners (VSP) COO’su Mirşad Kent ile bir araya geldiğimiz Ocak sayımızda 2023 yılındaki AVM yatırımları ve perakende sektörünü değerlendiren Kent, bu sektörlerin 2024 yılında da büyümesini sürdüreceğini öngördüklerini belirtti.

2023 yılı genelini değerlendirdiğinizde Türkiye’de AVM yatırımları ve perakende sektörü nasıl şekillendi?

Ekonomik dalgalanmalar yatırımların aksamasına neden oldu mu? 2023 yılının üçüncü çeyreği itibariyle Türkiye’deki mevcut alışveriş merkezi arzı 453 alışveriş merkezinde 14.1 milyon metrekare seviyesindedir.

Yaklaşık olarak 117.000 metrekarelik kiralanabilir alana sahip toplam dört alışveriş merkezi yıl içerisinde perakende pazarına girmiştir.

2023 yılının perakende pazarının durumunu değerlendirdiğimizde ise; yılın ilk çeyreğini kapsayan Şubat ayında ülkece yaşadığımız, aynı zamanda geniş bir coğrafyayı etkileyen deprem felaketi nedeniyle projelerimizde durgunluk gözlemlenirken, ikinci çeyrek itibariyle ise pozitif bir ivme söz konusu olmuştur. 10 aylık verilerimizi geçen yıl ile karşılaştırdığımızda ziyaretçi sayılarında %10 ile %15 aralığında büyüme söz konusuyken, ciro verilerinde ise birçok sektörde %100’den daha fazla artış gözlemlenmiştir. Artış yaşayan sektörlerde; teknoloji, kişisel bakım, aksesuar ve giyim sektörleri ön plana çıkmıştır. Tüketicilerin enflasyonist ortam sebebiyle tasarruf yapmak yerine tüketimlerini öne çekmesinin ve turizm verilerindeki yükselişin ciro artışlarında büyük bir rol oynadığını söyleyebiliriz.

Sürdürülebilirlik ve verimlilik odağında nasıl bir vizyon geliştirdiniz?

Value Solution Partners (VSP) olarak Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden üç ana odak noktası belirledik. Bunlar; Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar, Sorumlu Üretim ve Tüketim, İklim Değişikliği ile Mücadele. Bu hedefler doğrultusunda profesyonel yönetim ve kiralamasını yapmakta olduğumuz projelerimizde çeşitli aksiyon planlarını hayata geçirmekteyiz. Daha iyi bir gelecek, sürdürülebilir bir dünya fikri kapsamında ise yönetimini yapmakta olduğumuz 33 adet aktif projemizde enerji tüketimi, su kullanımı ve atık yönetimi gibi konulara odaklanmanın yanı sıra projelerimizde çalışanlarımızın ve ziyaretçilerimizin sağlığını ve konforunu gözetirken çevresel etkileri de minimize etmeyi hedeflemekteyiz.

Önümüzdeki yıl AVM’leri ve perakende sektörünü rekabet ortamında bir adım öne taşıyacak ne gibi gelişmeler ve yenilikler ziyaretçilerle buluşacak, yeni yılda bu sektörlerin trendi nasıl şekillenecek?

Türkiye’deki perakende harcama dinamikleri gözlemlendiğinde, perakende pazarında 2024 yılında da büyümenin devam edeceğini öngörmekteyiz. Özellikle de değişen tüketici taleplerine uyum sağlayan mağazaların, deneyim ve teknoloji odaklı yeni konsept mağazaların ön planda olması beklenmektedir. Ana caddelerin ve birincil alışveriş merkezlerinin neredeyse tam doluluğa ulaşmasına bağlı olarak, ikincil alışveriş merkezlerinde kiralama faaliyetlerinin yoğunlaşması, 2024 yılı perakende sektöründe gerçekleşmesi öngörülen diğer bir faktördür.