FinTech

PAYTR, YIL SONUNDA 13 MİLYAR TL’LİK HACME ULAŞMAYI HEDEFLİYOR

2022 yılının ilk yarısında yüzde 100’lük büyüme gerçekleştiren PayTR, yıl sonunda da geçtiğimiz yıl gibi yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme kaydederek 13 milyar TL’lik bir hacme ulaşmayı hedefliyor. PayTR CEO’su Tarık Tombul ile bir araya geldiğimiz Aralık sayımızda Tombul, okurlarımız için 2022 yılı faaliyetlerini değerlendirdi.

Sanal POS ve ödeme sistemlerinde güvenlik çoğu unsurdan önce gelmekte. Sizler PayTR olarak güvenliği nasıl sağlıyorsunuz, özellikle fraud hakkında ne gibi önlemler alıyorsunuz?

PayTR olarak güvenlik teknolojilerine değerli yatırımlar yaparak PCI DSS uyumlu altyapımız, SSL sertifi kalı ödeme sayfalarımız, Fraud ve Sahtecilik Önleme ve 3D Secure çözümlerimizle müşterilerimize güvenilir bir hizmet sunuyoruz. Inhouse sahtecilik (fraud) önleme sistemi ve uzman monitoring ekiplerimiz, üye işyerlerimizi 7/24 sahteciliğe karşı koruyor. Bugüne kadar fraud önleme başarımız yüzde 99,7. OcakHaziran ayları arasında ortalama aylık 4 milyon TL’lik fraud girişimini engelledik. Bu süre içinde aylık ortalama 3 bin işlemi fraud olarak tespit ederek iptal ettik. Alternatif güvenlik çözümlerimiz yüzde 0,01 altında Fraud Baz Puanı ile Türkiye (%0,04) ve Avrupa (%0,08) ortalamalarının altında yer alıyor. Riskli gördüğü ödemeler için doğrulama isteyen 3DS doğrulama sistemimizle de riskli ödeme oranını düşürürken, işletmelerin satış dönüşüm oranlarını artıyoruz. Bu sayede müşterilere hızlı, kolay ve güvenli bir ödeme süreci sunuyoruz.

PayTR olarak ürünlerinizden bahseder misiniz, seneyi sonlandırırken müşterileriniz için yeni ürün hazırlıklarınız var mı?

13 yıllık sektör tecrübemizle 80 binden fazla üye iş yerine Sanal POS, Linkle Ödeme, Pazaryeri Çözümü, PayTR NeoPOS, Havale/EFT, Mobil POS ve Abonelik Yöntemi ürünlerimizin yanı sıra Tosla ile Ödeme, Güvenli Kart Saklama, Dövizle Satış gibi alternatif ödeme çözümleri sunuyoruz. 2021’in son çeyreğinde kullanıma sunduğumuz Android tabanlı telefon ve tabletleri POS cihazına çeviren PayTR NeoPOS ürünümüzün toplumda ciddi bir karşılık bulduğunu görüyoruz. Artık işletmeler mağazadan satışlarda ilave bir POS cihazına ihtiyaç duymadan ödeme alabiliyorlar. Böylece, kullanıcıların temassız kartlar ya da cihazlarla yapmak istedikleri ödemeleri kabul edebiliyorlar. PayTR NeoPOS’un üye iş yerlerimiz için en büyük avantajı ise herhangi bir POS maliyeti bulunmaması. Önümüzdeki süreçte de fi ntek sektörüne yeni ürünler sunmaya devam edeceğiz.

PayTR olarak sonuna geldiğimiz 2022 yılını bünyeniz dahilinde değerlendirir misiniz, 2023 hedefl eriniz ve yeni yatırımlarınız neler olacak?

2022 yılı hem PayTR hem de sektör adına parlak geçti. PayTR olarak, çıkardığımız yeni çözümlerle sektöre alternatif ödeme yöntemleri sunarken, geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2022’de de yüzde 100’ün üzerinde bir büyümeyle 13 milyar TL’lik bir hacme ulaşmayı hedefl iyoruz. Bu yılın ilk yarısında yüzde 100 büyüme sağlayarak 6.5 milyar TL’lik işlem hacmine ulaştık. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) açıkladığı 2022 yılı Eylül ayına ilişkin verilere göre, e-ticaret işlemi yapılan işyeri adedi geçtiğimiz yılın Eylül ayına göre yüzde 30 artışla 115 bine ulaştı. Bu veriler fi ntek sektörünün gelişime ve dönüştürmeye açık olduğunu gösteriyor. PayTR olarak insan kaynağı, yazılım, donanım altyapıları ve ürün geliştirme yatırımlarını artırıp ürün portföyümüzü çeşitlendirerek sektöre değer katmaya devam edeceğiz.