FinTech

DGPAYS, YURT DIŞI HAMLELERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Yurt içinde hayata geçirdiği faaliyetlerinin yanı sıra yurt dışında da iş birliklerini sürdüren Dgpays, global bir oyuncu olma hedefine emin adımlarla ilerliyor. Dgpays Kurucusu ve CEO’su Serkan Ömerbeyoğlu’nu ağırladığımız Aralık sayımızda, yeni nesil ödeme hizmetlerini ve kullanıcılarına sağladığı avantajları konuştuk.

Dgpays olarak, müşterileriniz için en verimli hizmet zincirini oluşturmak adına sunduğunuz yeni nesil ödeme sistemleri hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Son yıllarda olağanüstü bir hızla gelişen teknoloji ve dijitalleşen hayat, ödeme sistemleri alanında da kullanıcı alışkanlıklarını değiştirdi. Biz de hem kurumların hem de bireysel kullanıcıların farklılaşan ihtiyaçlarını karşılamak üzere fi nansal teknolojiler sektöründe ürün ve hizmet geliştiriyoruz. Geleneksel ürünlerimiz olan “Kart, POS, ATM, Kartlı Elektronik Ücret Toplama” ürünlerinin yanında DigitalSME, SoftPOS, BNPL (Buy Now Pay Later/Şimdi Al Sonra Öde), “vendor” bağımsız Ortak ATM, DCB (harcamayı cep telefonu faturana yansıt), mobil sadakat programı ve kapalı sistemleri birbiri ile buluşturan ödeme geçitleri gibi ürünleri de kullanıma sunduk.

Sunduğunuz fi nansal teknolojik çözümlerin kullanıcılarına sağladığı avantajlar nelerdir, sektörde sizi bu konuda farklı bir noktaya taşıyarak tercih edilirliğinizi artıran noktalardan söz eder misiniz?

Teknoloji ve inovasyon altyapımızla pazar ihtiyaçlarına göre yeni ürünler ortaya çıkarıp var olanları da sürekli geliştiriyoruz. 50’yi aşkın kuruma fi nansal teknoloji altyapısı sağlıyoruz. Aynı zamanda bağımsız bir işletici olarak da faaliyet gösteriyoruz. Müşterilerimizin altyapısını sağladığımız alanlardaki tüm ihtiyaçlarını bir işletici olarak uçtan uca karşılıyoruz. İş geliştirme kabiliyetine sahip bir platform olarak da sektördeki ihtiyaçları öngörüp müşterilerimize yeni iş modelleri kurguluyoruz. Yurt içi yasal düzenlemelerin yanında uluslararası ödeme sistemleri olan Visa ve MasterCard’ın düzenlemelerine de uyumlu olmamız sayesinde yurt dışında da farklı kıta ve ülkelerde faaliyet gösteriyoruz. Tüm bu özelliklerimizle sektörde benzersiz bir konuma sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.

Müşterileriniz için teknolojiyi kolay ulaşılabilir hale getirirken, güvenlik tehditlerini nasıl bertaraf ediyorsunuz?

Güvenlik denildiği zaman sadece bilgi sistemleri güvenliğini değil; bir teknolojinin geliştirilmesi, üretilmesi, kullanılması süreçlerindeki hizmet zincirinin tamamındaki güvenliği anlamak gerekir. Başka bir deyişle bir ürünün güvenliği; sadece sızma testi benzeri süreçlerden geçmesi ile değil, yaşam döngüsündeki tüm bileşenlerin ve süreçlerin titizlikle güvenlik bakış açısıyla da olgunlaştırılmasından geçiyor. Biz bu noktada Dgpays olarak sorumluluğumuzu yerel ve küresel standartlara uymakla sınırlı görmüyoruz. Bu konuda dünyadaki gelişmeleri yakından izleyerek, regülatif zorunluluk olsun olmasın, bu bakış açımızı ürün ve hizmetlerimize yansıtıyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Türkiye’nin en büyük marka sadakat platformu ZUBİZU’yu satın aldıktan sonra ZUBİZU’nun mevcut yapısına Dgpays ödeme sistemleri çözümlerini entegre ederek Dgpays’in kurumsal müşterilerinin hizmetine sunduk. Bir Loyalty as a Service (LaaS) platformu olarak da konumlandırmayı planladığımız ZUBİZU’nun üye kurum sayısı günden güne artıyor. Global bir oyuncu olma hedefi yle bu sene başlayan yurt dışı hamlelerimizi de sürdürüyoruz. Yurt dışından iki banka, bir de fi ntek şirketi müşterimiz oldu. Yakın zamanda Amerikan teknoloji şirketi ZMBIZI ile bir iş birliği başlattık. Anlaşma kapsamında softPOS ürünümüz Dgpos ZMBIZI akıllı telefonlarına entegre edilerek telefonların POS cihazı gibi kullanılmasına imkan verecek. Tüm dünyadan fi nans başta olmak üzere farklı sektörlerden yeni büyük müşterileri de portföyümüze eklemek üzere çalışıyoruz.