Franchise

Kahve tutkusu giderek artıyor

Son yıllarda kahve tüketimi Türkiye genelinde bir artış eğilimi gösteriyor. Bunun en büyük nedenlerinin arasında artan kahve çeşitliliği, 3. nesil kahve zincir mağazaları ve profesyonel kahve ekipmanlarının evlerimize girmesini sayabiliriz.

Kahve, birçok kişi için adeta bir tutkuyu ifade ediyor. Evlerde, kafelerde ve hemen hemen her yerde günün her saati kahve tüketimi gerçekleşiyor. Rahatlatıcı bir etkisi bulunan kahve, farklı seçenekleri ile birlikte birçok damak tadına hitap ediyor. Pişirme yöntemleri bakımından birbirinden ayrılan lezzetler, faydaları ile birlikte de pek çok kişinin tercihi haline gelmiş durumda.

Türkiye’de kişi başına düşen kahve tüketim oranı 1,5 kilograma ulaştı

Dünyada emtia olarak ham petrolden sonra en fazla ticareti yapılan ikinci ürün kahve çeşitleri. Türkiye’de kişi başına düşen kahve tüketim oranı son 10 yılda 4 kat artarak 1,5 kilograma ulaştı. Bu oranla ilgili değerlendirmede bulunan Arabica Coffee House Yönetim İcra Başkanı Av. Sertaç Yalçın; “İlk şubemizi 2014 yılında açtığımızda, kişi başına düşen yıllık kahve tüketim oranı 350-400 gram arasındaydı ve bu miktarın yüzde 80’i Türk kahvesine aitti. Ancak geçen 10 yıl içinde Türkiye’de kişi başına düşen kahve tüketimi yaklaşık 1,5 kilograma kadar yükseldi. Küresel iklim değişikliklerinin kahve üretimine etkisi göz önüne alındığında, Türkiye’de kişi başına düşen kahve tüketimi artarken, dünya genelinde kahve üretim oranlarının düşmesi sektördeki fiyat dalgalanmalarına neden oluyor ve olacak gibi de görünüyor.” dedi.

Online alışveriş platformlarında yapılan araştırmalara göre de 2023 yılında en çok Türk kahvesi satışı gerçekleşti.

Kahve sektörü mağazalaşmada da büyümesini sürdürüyor

2014 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ilk mağazasını açtığından bu yana kahve tutkunları arasında önemli bir hayran kitlesine sahip olan Espressolab, iyi kahveye olan tutkusunu her geçen gün daha fazla kahve severle paylaşmaya devam ediyor.

Global bir marka olma yolunda hızla ilerleyen Espressolab, 200. mağazasını İstanbul Koşuyolu’nda açtı. İstanbul’da Merter’den Sarıyer ve Caddebostan’a kadar 102 noktada mağazası bulunan Espressolab, Ankara, Konya, Sivas dahil olmak üzere Türkiye’nin 31 ilindeki mağazalarında her gün yaklaşık 150 bin kahve severi ağırlıyor ve 11 farklı ülkede de kahve severlere sıra dışı bir deneyim yaşatıyor.

Kahve çekirdeklerini dünyanın en iyi kahve üretim bölgelerinden, doğrudan çiftliklerden temin eden, çiftliklerden en iyi çekirdekleri seçen Espressolab, kahvelerini kendi kavurma merkezinde taze bir şekilde kavuruyor.