Enerji Ürün ve Hizmet

Estasyon, 27 farklı noktada 61 ünite ile hizmet veriyor

Konut sitelerinde, plazalarda, SIXT Türkiye Ofisleri’nin bulunduğu noktalarda, AVM’lerde ve dinlenme tesisleri olmak üzere 27 farklı noktada 61 ünite ile hizmet veren Estasyon, 2023 yılında İstanbul’un gözde AVM’lerinden Emaar Square Mall’da da istasyonunu faaliyete aldı. Yeni döneme ilişkin yatırım hedeflerini anlatan Estasyon Yönetim Kurulu Üyesi Murat Timur ile Şubat sayımızda bir araya geldik.

Estasyon’u tanıyabilir miyiz, Türkiye’de elektrikli araç kullanımına nasıl bir katkı sağlıyorsunuz?

Bor Holding bünyesinde 2022 yılında kurulan Estasyon, aynı yıl içerisinde Şarj Ağı İşletmecisi lisansını alarak faaliyetlerine başladı. 2023’te EPDK’nın talep ettiği gereklilikler paralelinde sahadaki yapılanmasını tamamlayan markamız; halen 27 farklı noktada 7’si yüksek hızlı olmak üzere toplam 61 ünite ile hizmet veriyor. Şu ana dek açılan istasyonlarımız konut sitelerinde, plazalarda, otomotiv grubumuzun günlük kiralama markası olan SIXT Türkiye Ofisleri’nin bulunduğu noktalarda, AVM’lerde ve dinlenme tesislerinde yer alıyor. Holdingimiz bünyesindeki tüm grup şirketlerimizin ortak ilkesi olan yüksek tüketici memnuniyeti yaratarak uzun vadeli ve sürdürülebilir iş birlikleri oluşturmak, Estasyon’un da faaliyetlerindeki temel yaklaşımıdır.

Günümüzde en çok tercih edilen sosyalleşme alanları olan AVM’lerin otoparklarında belirli oranda elektrikli araç şarj istasyonun zorunlu olmasıyla birlikte AVM’lerle nasıl bir iş birliği süreci geliştirdiniz? 2023 yılında AVM’lerle ilgili hayata geçirdiğiniz yatırımlarınızdan bahseder misiniz, 2024 yılında bu yatırımlarınız nasıl şekillenecek?

AVM’ler tüketicilerin şarj işlemleri için öncelikli olarak tercih ettikleri ve bizim de büyüme planlarımız arasında önemli yer tutan kompleksler. Geride bıraktığımız yıl içerisinde İstanbul’un gözde AVM’lerinden Emaar Square Mall’da istasyonumuz faaliyete girdi. Bu yılın ilk çeyreğinde bir diğer gözde AVM olan Kanyon’da yerimizi alacağız. Çok daha fazlası için de görüşmeler yapmaya devam ediyoruz. Bununla birlikte Estasyon, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD)’nin faaliyet üyesi olarak çalışmalarını da sürdürüyor.

Estasyon olarak şarj istasyonlarınızda kullandığınız enerjinin ne kadarını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyorsunuz, orta ve uzun vadede yenilebilir enerji kaynaklarından sağladığınız enerjiyi artırmak adına nasıl bir strateji geliştirdiniz?

Öncelikli hedefimiz; ülkemizin yenilenebilir kaynaklarından üretim yapan santraller kurmak ve bu santrallerde üretilecek elektriğin istasyonlarımızda tüketildiği bir üretim-tüketim döngüsü oluşturmak. Bu doğrultuda; sahada yapılandırdığımız istasyonlarımızın tesisat bağlantılarını mümkün olduğunca abonelik yöntemi ile sağlayarak öz tüketim miktarımızı maksimum seviyeye çıkarmaya gayret ediyoruz. Orta ve uzun vadede bu yolla erişeceğimiz yüksek öz tüketimi, kuracağımız santrallerimizden üretilecek elektrik ile karşılayarak, ülkemiz ekonomisine ve çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunmayı hedefliyoruz