Franchise

2023’te 5 franchise şubeyi müşterilerimizle buluşturduk

SD Döner Genel Koordinatörü İlhami Bulut ile bir araya geldiğimiz Şubat sayımızda Bulut, hem 6 Şubat depremi hem de ekonomik dalgalanmalar nedeniyle zorlu geçen 2023 yılında 5 adet franchise şubeyi müşterileriyle buluşturduklarını ve yeni yılda da büyümelerini sürdüreceklerini aktardı.

2023 yılı genelinde hayata geçirdiğiniz yatırım ve projeleriniz neler oldu, yıl sonunda kaç mağazaya ulaştınız, bunların kaçı franchise sistemine dahil? Gıda sektöründe hızla artan fiyatlar ve ekonomik dalgalanmalar yatırımlarınızı ve büyümenizi nasıl etkiledi?

Bilindiği üzere SD Döner Kahramanmaraş’tan doğan ve franchise süreçlerini Kahramanmaraş merkezden yürüten bir markadır.

2023 yılında tüm ülkemizi derinden etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremi yaşadık. Bu süreçte ilimizdeki şubelerimizde yıkımlar yaşadık. Aslında psikolojik ve sosyolojik olarak ciddi bir sınavdan geçtik. Toparlanabilmemiz biraz zaman alsa da, ekipçe kriz yönetimiyle üstesinden geldik ve Kahramanmaraş merkezli şubelerimizi ayaklandırmaya çalıştık. Şehrimizde bu süreçlerimizi imkanlar dahilinde yürütürken, Adana ilimizden bir yatırımcı ile yollarımız kesişti ve burada franchise sürecimizi başlatmış olduk. Buradaki süreçlerimizi tamamlarken Kahramanmaraş Pazarcık şubesi, franchise şubesini açma süreçlerini başlattı. 6 Şubat depreminin hemen ardından şubemiz açılarak SD Döner’in dayanıklılığını ve kararlılığını simgelemiş oldu. Bu hamleler SD Döner’i ve yatırımcılarımızı oldukça motive eden süreçler oldu ve kısa zaman sonra Kayseri’de franchise süreçlerimiz başladı. İş hayatı boyunca kendi işletmesinin sahibi olmayı hedefleyen, uzun yıllar bizimle birlikte çalışmış her bir işletmemize emek vermiş bir ekip arkadaşımızın girişimleri ile Kayseri Talas Şubesi faaliyete geçti ve böylelikle kendi işletmesinin sahibi oldu. Yine bu süreçlerimiz tamamlanmak üzere devam ederken; bir kadın girişimcimiz ile Konya Zafer Şubesi için franchise süreçlerini ilerletmeye başladık. Konya şubemiz bir kadın yatırımcımız tarafından açılan bir işletme oldu ve böylelikle ilk kadın girişimcimiz SD Döner Ailesine katıldı. Totalde yaşadığımız onca zorluk ve sıkıntıya rağmen bize güvenen ve sistemimize inanan yatırımcılarımızla birlikte 5 adet franchise şubesi açmış olduk.

Gıda sektöründeki dalgalanmalardan minimum etkilerle çıkmak için yoğun çaba sarf ettiğimizi söyleyebilirim. Dinamik bir ekiple, geniş bir tedarik ağına sahip olmak ve tedarikçilerimiz ile ikili ilişkilerimizin sıcak olması, fiyat güncellemelerimize yansısa da, hem hedef kitlemizin hem de yatırımcımızın bütçesini korumayı başardık.

Yeme-içme sektörüne yönelik değişen satın alma eğilimleri, tüketici alışkanlıkları ve beklentileri doğrultusunda 2024 yılında alacağınız aksiyonlar neler olacak, hangi strateji ve hedeflerle yatırımlarınızı şekillendireceksiniz?

Tüketici davranışlarını referans alarak ilerlemek markamıza oldukça büyük katkı sağlamaktadır. 2023 yılının en çok tercih edilen yemeği Tavuk Döner oldu mesela. Eminim ki bu yılda bu şekilde olacak. Bu noktada yapacağımız en öncelikli hamle, hedef kitlemize uygun maliyet ile kaliteli ürün ve hizmet sunmak olacak.

SD Döner olarak yatırımcılarımızın yanında tüm süreçlerine hâkim ve destek olarak ilerlemeyi hedefliyoruz. Tedarik maliyetlerini minimuma çekecek stratejiler geliştiriyor ve maksimum kazanç elde etmelerini hedefliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Yeni nesil işletme vizyonuna sahip olan SD Döner markasından franchise alarak siz de kendi işletmenizin sahibi olabilirsiniz. Her zaman insanların önceliği olan gıda sektöründe siz de kendi konumunuzu belirleyebilir ve her koşulda hizmet sağlama imkânı yakalayabilirsiniz. Ülkemizin her bir noktasında lezzeti ile var olunması gerektiğine inanan SD Döner; “hep birlikte başaracağız, hep birlikte kazanacağız” inancı ile sizi kazanmaya davet ediyor. Dünün, yarının ve geleceğin sektörü gıda sektöründe SD Döner avantajları ile kolayca işletme sahibi olabilirsiniz. Franchise alır almaz işi bilmeseniz bile, SD Döner’in sağladığı başlangıç eğitimi ile işletmeyi yürütecek temel bilgileri edinirsiniz. SD Döner işletme politikaları ile karşılaşabileceğiniz risk ve işletmecilik sorunları minimize edilmektedir