Ürün ve Hizmet

Capella ile iş yükü ve maliyetleri azaltıyoruz

Couchbase Territory Account Manager Çağla Duman ile bir araya geldiğimiz yeni sayımızda Couchbase’in yeni ürünü Capella’yı ve kullanıcılarına sağladığı avantajları konuştuk.

Couschbase’in yeni ürünü Capella’yı anlatır mısınız, kullanıcı kitlesini kimler oluşturuyor?

Couchbase bir NoSQL data platformu. Capella da Coushbase’in clouds’taki versiyonu diyebiliriz. Bütün database fonksiyonlarımızın kullanulabileceği bir yer. Clouds’ta database’de As a Service olarak her şeyin manage bir şekilde yönetildiği bir sistem. Capella’yı çok farklı ölçekte firmalar kullanabiliyor. Startup’lardan tutun da KOBİ’lere ve enterprise level şirketlere kadar çok farklı kullanım alanları var. Sektör bağımsız bir kullanımdan bahsedebiliriz Capella için. Gaming alanında müşterilerimiz olduğu gibi finans, perakende ve e-ticaret alanında da müşterilerimiz var.

Capella ile ne tarz avantajlar sağlayacaksınız?

Capella manage bir servis olduğu için database tarafının kendi kendine yönetildiği bir sistem olarak var oluyor. Firmaların kolay bir şekilde uygulamalarını test edebilecekleri, geliştirebilecekleri, hızlı bir şekilde ayağa kaldırabilecekleri database tarafındaki iş yüklerini ortadan kaldırıp, önceliklerini daha çok geliştirmeye ayıracakları bir alan olarak düşünebilirsiniz. Firmalara daha çok iş geliştirmeye yoğunlaşmalarını sağlayacak bir olanak sağlıyor.

Bildiğiniz gibi start-up firmaları özellikle dinamiğin çok yoğun olduğu ve pazardaki rekabet güçlerini koruyabilmek için de uygulamalarını hızlı bir şekilde geliştirilmeliler. Couchbase aslında burada sağlamış olduğu bazı teknolojik avantajlarla firmaların piyasadaki rekabetçi güçlerini de koruyor diyebiliriz. Bu avantajlardan en önemlisi Couchbase’in SQL++ adını verdiğimiz bir dili var. Bu dil de, hayatının bir evresinde SQL ile herhangi bir şey geliştirmiş olan bir kişinin çok hızlı bir şekilde adapte olarak uygulamasını hızlı bir şekilde geliştirmesini sağlayan ciddi bir avantaj sağlıyor. Bu durum, geliştirme sürecini %60-70’lere kadar tasarruf etmesini sağlayan bir avantaj. Yani sıfırdan bir şeyi yeniden öğrenmeksizin, mevcut bilgi ve donanımla birlikte ihtiyacına göre uygulamasını revize edeceği ve geliştireceği bir avantaj sağlıyor. Bunun yanı sıra cloud ortamında olduğu için büyük maliyet yatırımları olmaksızın, mevcut uygulamanızın ihtiyacına göre küçük konfigürasyonlarda başlayarak size iş yüklerinizin artışına göre esnek bir şekilde yatayda ve dikeyde ölçeklenme fırsatı da sağlayabiliyor. Bu da çok ciddi bir avantaj.

Couchbase 2023 yılını nasıl geçirdi?

Couchbase farklı servisleri içinde barındıran bir veri platformu. İçerisinde indeks, query, cash, mobil, key value gibi farklı servisler var. Bu servisler aslında firmaların kendi ortamlarını konsolide etmelerini sağlayarak ciddi bir maliyet avantajı da yakalamalarına sebep olabiliyor. İçinde bulunduğumuz bu mali kaosta dünya olarak farklı ihtiyaçları tek bir yönden adresleyebilecek bir çözüm olduğumuz için 2023 bizler açısından en iyi yıl olarak geçti diyebilirim. Çok yakın bir zamanda da dönemsel raporlarımız yayınlandı. Bizim için 2023 çok güzeldi, 2024’ten de oldukça umutluyuz. Couchbase özellikle ilişkisel veri tabanlarından geçişlerde 1’e 7, 1’e 10 oranında ciddi bir maliyet avantajı sağlıyor. O yüzden de marketteki güçlü yönünü koruduğunu söyleyebilirim.

Performans olarak memory first bir mimari yapısı var. Bu yüzden de iş yüklerinin arttığı bu dijital dünya ile birlikte, müşteri beklentilerinin farklılaştığı bir dünyada bu ihtiyaçları çok güzel adresleyebilen bir noktada konumlandırdı kendini. Bir de üzerine maliyet anlamında yönetilebilir olması, firmalar için ciddi bir avantaj. O yüzdendir ki şu anda Türkiye’de 10 bankadan 7’si Couchbase’i aktif olarak kullanıyor. Son olarak eklemek istedikleriniz? Couchbase olarak sektör bağımsız çalışıyoruz. Perakende, e-ticaret, finans, oyun sektörü gibi farklı sektörlerde önceliğimiz var. Özellikle Capella açısından şunu söyleyebilirim; biz Capella’da AWS, Microsoft ve Google Cloud üzerinde çalışabilen ve cloud konusunda bir wendor lock oluşturmak istemeyen bir şirketiz ve yeni başlayacak, projelerini yeni cloud’ta tecrübe edecek firmalar için oldukça avantajlı yeni başlama paketlerimiz var. Bu da firmalara büyük bir avantaj sağlayacaktır.