Ürün ve Hizmet

Pompa, vana kongresi’nde sürdürülebilirlik konuşuldu

Pompa, Vana Kongresi, Ankara’da ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl “Su ve İnsan 5.0” temasıyla gerçekleştirilen Kongre; ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü, İTÜ Makina Fakültesi ve POMSAD (Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği) tarafından düzenlendi.

Kongre 14 Aralık tarihinde; Prof. Dr. Erkan Ayder (İTÜ), POMSAD (Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği) ve CEIR Başkanı Nurdan Yücel, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Kutlu Karavelioğlu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil’in konuşmalarıyla başladı. Açılış konuşmalarının ardından ODTÜ’den Prof. Dr. Ahmet Şevket Üçer “Teknoloji Geliştirmesi ve Yönetimi” konulu konuşması, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu da “Enerji Politikaları Belirleme Süreçlerinde Enerji Güvenliği ve İklim Değişikliği Kavramlarının Artan Etkisi” konulu konuşmasıyla kongrede yer aldı.

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Sürdürülebilirlik Proje Danışmanı Ömür Demir Kızılarslan “Quo VadisSürdürülebilirlik” konulu konuşmasını yaparken, kendisinin ardından İklim Değişliği Başkanlığı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Abdülkadir Bektaş “Sınırda Karbon Düzenlemesi ve Türkiye’deki Durum” konulu konuşması ile kongrede yer aldı. Konferans oturumunda üçüncü olarak İTÜ’den Prof. Dr. Haluk Karadoğan “Suya Doymayan İstanbul” başlıklı konuşmasıyla yer alırken; Prof. Dr. Y. Onur Devres “Hijyenik Gıda Pompaları ve Vanaları”, ODTÜ’den Doç. Dr. Tarkan Gürbüz ise “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Yönelik İnsan Odaklı Bir Yaklaşım: Eğitimde Dönüşüm” konulu konuşmasıyla kongrede yer aldı.

Ayder’in yaptığı “Yitirdiğimiz Değerlerimizi Anma Oturumu” gerçekleştirildi. Devamında da yine moderatörlüğünü Ayder’in yaptığı “Su ve İnsan 5.0” konulu panel oturumuna geçildi. Panelde KSB Türkiye Genel Müdürü Sinan Özgür, MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır ve Devlet Su İşleri Etüt, Planlama ve Tahsisler Daire Başkanı Nazmi Kağnıcıoğlu panelist olarak yer aldı.

Toplam 21 bildiri sunumunun gerçekleştiği kongrenin 2. gününde; POMPA, VANA KONGRESİ’NDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KONUŞULDU 11. Pompa, Vana Kongresi, Ankara’da ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl “Su ve İnsan 5.0” temasıyla gerçekleştirilen Kongre; ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü, İTÜ Makina Fakültesi ve POMSAD (Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği) tarafından düzenlendi. Elektrik Motorları Sanayicileri Derneği (EMOSAD) Üye İlişkileri Temsilcisi Tunç İşcan “Enerji Verimliliği ve Sürdürülebilirlik Perspektifinden Sahadaki Sistemlerin Dönüşümü”, Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD) Sanayide Dijital Dönüşüm Sektör Kurulu Başkanı Dr. Adem Kayar “Sanayide Dijital Dönüşüm ve Akıllı Pompa Uygulamaları”, Nükleer Sanayi Tedarik Danışmanı Korcan Kayrın da “Nükleer Santraller ve Pompalar-Vanalar” konulu konuşmalarıyla katılımcılara seslendiler.

15 Aralık tarihinde; öğrencilere ve çeşitli firmalardan gelen katılımcılara verilen teknik eğitimlerin ikisi Navist firmasından Cem Aydoğan ve İbrahimşah Zengin tarafından, bir tanesi DESICA Mühendislik firmasından Altan Ongun tarafından verildi. Birçok yerli ve yabancı sektörel dernek ve federasyon tarafından desteklenen kongreye; Türkiye’nin Makinecileri, AUMA, Duyar Vana ve MasDaf firmaları Ana Sponsor olarak olarak destek verirken; Alarko, Asteknik Vana, Doğuş Vana, Eagle Burgmann, KSB, Layne Bowler, Göksan Pompa, Samsun Makine Sanayi ve Standart Pompa Altın Sponsor olarak destek verdi.