Ürün ve Hizmet

Azul Enerji olarak temiz enerjiye geçişte katkı sağlamayı sürdüreceğiz

Hayata geçirilen projelerle yenilenebilir enerji üretimi ve tüketimini dengeleme imkanı sağladıklarını ifade eden Azul Enerji Kurucusu Dilan Yıldız ile bir araya geldiğimiz Ocak sayımızda Yıldız, çevresel etkilerini minimuma indirmek isteyerek enerji verimliliğine yönelen AVM’lerle geliştirdikleri iş birliklerini de okurlarımız için aktardı.

Tüketiciye en uygun yenilenebilir enerji sistemlerini sunarak enerji ihtiyacını karşılayan Azul Enerji olarak çözüm ortağı olduğunuz müşterilerinize sunduğunuz ürün ve hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Biz; gelecek nesillere temiz, ufuk çizgisi kadar beyaz, okyanus gibi sonsuz mavi bir dünya inşa etmeyi amaçlıyoruz. Global karbon emisyonu azaltılması hedefinde; tüketicilerin mümkünse öztüketim noktasında, değilse Türkiye’nin 7 bölgesinden veya 81 ilinden birinde bulunan arazide, tüketim ihtiyacına bağlı güneş veya rüzgar kaynaklı yenilenebilir enerji yatırım önerileri sunarak; çevresel etkimizin azaltılması, iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunmaya odaklanıyoruz. Mühendislik ekibimiz; güneş enerjisi santrali (GES) ve rüzgar enerjisi santrali (RES) proje geliştirmeleri ile birlikte depolama sistemleri tasarlayarak müşterilerine yenilenebilir enerji üretimi ve tüketimini dengeleme imkanı da sağlıyor.

AVM’lerde enerji en büyük gider kalemlerinden birini oluşturuyor. Çevresel etkilerini minimuma indirmek isteyerek enerji verimliliğine yönelen AVM’lerle Azul Enerji olarak nasıl bir iş birliği yürütüyorsunuz, buradaki yol arkadaşlığınızdan söz eder misiniz?

AVM’lerde elektrik tedarik yöntemleri ve tüketim profilini analiz ederek, tüketiciye en uygun yenilenebilir enerji sistemlerini sunarak enerji ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz. AVM’lerde genellikle önümüze çıkan ilk problem çatı alanlarının yetersiz olması oluyor. Bu doğrultuda arazi projelerine geçiş yaparak elektrik ihtiyaçlarına çözüm sağlıyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Dünyanın mı bize ihtiyacı var yoksa bizim mi bu dünyaya ihtiyacımız var. İşte tam da bunu düşünerek, yenilenebilir enerjiye geçiş yapmalıyız. Çünkü bu, çevresel sürdürülebilirliği destekleyerek iklim değişikliği etkilerini azaltır, enerji güvenliğini artırır ve uzun vadeli ekonomik faydalar sağlar. Azul Enerji olarak temiz enerjiye geçişte katkı sağlamaya devam edeceğiz.