Ürün ve Hizmet

Paydaşlarımıza enerji verimliliği çalışmalarında destek veriyoruz

VAT Enerji Proje Yöneticisi Eray İkan ile bir araya geldiğimiz Ocak sayımızda enerji verimliliği noktasında sanayi, ticari bina ve kamu binalarında enerji danışmanlığından enerji etüdüne, sürdürülebilirlikten yeşil dönüşüm ve yerinde proje taahhüt uygulamalarına kadar hizmet verdiklerini aktaran İkan, ülkemizde enerji verimliliği ve emisyon azaltıcı faaliyetler anlamında gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade etti.

Verimlilik artırıcı teknolojiler sunan VAT Enerji olarak çözüm ortağı olduğunuz müşterilerinize sunduğunuz ürün ve hizmetlerinizden bahseder misiniz, yenilenebilir enerjinin kullanımını yaygınlaştırmak adına nasıl bir misyon edindiniz?

VAT Enerji, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan bir enerji verimliliği danışmanlığı şirketidir. Firmamız enerji verimliliği noktasında sanayi, ticari bina (AVM, hastane, otel) ve kamu binalarına enerji danışmanlığı, enerji etüdü, sürdürülebilirlik, yeşil dönüşüm ve yerinde proje taahhüt uygulamasıyla hizmet vermektedir. Yetkin mühendis kadromuz ile beraber enerji verimliliğinde bizimle paydaş olan müşterilerimizin işletmelerinde yaptığımız enerji etüdü çalışmalarıyla, işletmenin enerji yoğunluğu ve verimlilik çalışmalarıyla ilgili potansiyellerini ortaya çıkarmaktayız. Proje ve taahhüt ekibimiz işletmeden elde ettiği bilgiler doğrultusunda projelerin fizibilite çalışmalarını gerçekleştirip fizibilitesi uygun olan projeleri uygulamaktadır. Ülkemiz yenilebilir enerji kaynakları için ciddi teşvik mekanizmaları ve yatırımlar yapmaktadır. Dünyada küresel ısınma ve enerji krizi ortadayken VAT Enerji olarak ülkemizde enerji verimliliği ve emisyon azaltıcı faaliyetler anlamında gelişmeleri yakinen takip ederek paydaşlarımıza aktarıp, enerji verimliliği çalışmalarında destek vermekteyiz.

Çevresel etkilerini minimuma indirmek isteyerek enerji verimliliğine yönelen AVM’lerle enerji yönetimi ve yatırımı konusunda VAT Enerji olarak nasıl bir iş birliği yürütüyorsunuz, buradaki yol arkadaşlığınızdan söz eder misiniz?

Ferah mimari yapısıyla yapılan AVM’ler kentler için artık vazgeçilmez bir yaşam alanıdır. AVM’lerde oluşan yoğunlukla beraber ortam konforunu sağlamak için ciddi enerji tüketimleri yapıldığı görülmektedir. Bina ve hizmet sektörünün de Verimlilik Artırıcı Proje (VAP) kapsamına alınması ile artık oteller, AVM’ler, hastaneler ve diğer ticari binalar yapacakları enerji verimliliği projeleri ile yatırım bedelinin %30’unu hibe destek olarak alabilecek. Özellikle merkezi soğutma grupları ve ısı pompaları önem arz eden projeler arasında yer alacak.

AVM yönetimi ve yatırım ekibi iş birliği ile gerçekleştirilecek proje ve eğitimler sonrasında işletmede enerji verimliliği, izleme sisteminin entegrasyonu ve emisyon azaltımı noktasında ciddi ilerleme kaydedilmesi söz konusudur.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Enerji verimliliğinin önemi her geçen gün artmaktadır. Ülkemiz sanayisi ve ticari kuruluşlarla yaptığımız çalışmaların olumlu yönde ilerlediğini belirtmek istiyorum. Enerji verimliliği çalışmalarının katlanarak artan bir ivme ile ilerlemesini umuyor ve bu kapsamda büyük özveri ile çalışan ekip arkadaşlarıma, bilgi ve tecrübelerini her zaman paylaşan yöneticilerim Altuğ Karataş ve Gökay Çomoğlu’na teşekkür ediyorum.