Perakende

Kokoş Aksesuar ile sektöre yeni bir soluk geldi

Günümüzde Türkiye genelinde A ve B segmenti AVM ve caddelerde yaklaşık 40 mağazasında 15 kategoride 35.000’e yakın ürün çeşidiyle müşterilerinin takı ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan KOKOŞ Aksesuar; sektöre yeni bir soluk kazandıran ve yenilikler getiren mağazacılık kavramını sektöre kazandıran bir firma olarak sektör lideri konumuna ulaştı. Kasım sayımızda dergimizde ağırladığımız KOKOŞ Aksesuar Kurucusu Sebahattin Takar ile büyüme stratejilerini, deneyim mağazacılığında hayata geçirdikleri konseptleri ve yakın dönem yatırım hedeflerini konuştuğumuz keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

KOKOŞ Aksesuar olarak halihazırda hangi lokasyonlarda yer alıyorsunuz, büyüme hedeflerinizi ve şubeleşme stratejinizi göz önünde bulundurduğumuzda AVM’lerin buradaki rolü nedir, markanız için öneminden bahseder misiniz?

KOKOŞ Aksesuar olarak Türkiye genelinde A ve B segmenti AVM ve caddelerde yaklaşık 40 mağaza olarak hizmet veriyoruz. İş dünyasının temelinin pazar olduğunun farkında olan bir firma olarak pazaryerlerinin ve lokasyonlarının öneminin başarı için hayati önem taşıdığının farkındayız. Satın alma alışkanlıklarının çarşıdan AVM’lere hızlı geçiş yaptığını gözlemliyoruz. AVM’ler gibi marka konseptlerinin perakende sektöründeki önemi her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla AVM’ler, KOKOŞ gibi aksesuar dünyasında lider olan bir firma için en önemli pazaryeri olma özelliğini her geçen gün artırmaktadır. AVM’lerin olmazsa olmaz kategorisinde aranan firmalarından olmak ana hedefimizdir. Mağazalarımızın yer aldığı AVM’lerdeki başarı ve verimliliğimiz, birçok ihtiyacı karşılayan ürün gamımız bu konuda hedefimizin ütopik olmadığının ispatıdır. Her geçen gün talebi daha da artan takı ve aksesuar dünyasında en çeşitli ve kaliteli ürün gamına, nihai tüketiciye ulaşmada en iyi organizasyona sahip bir firma olmamız heyecanımızı artırmaktadır.

KOKOŞ Aksesuar’ın ürün gamında neler bulunuyor, mağazalarınızda kaç çeşit ürün grubuyla müşterilerinizle buluşuyorsunuz?

Mağazalarımızda 15 kategoride yaklaşık 35.000 ürün çeşidi yer almaktadır. Aksesuarın her çeşidinin yer aldığı mağazalarımızda; estetik olanın tamamlayıcısı rolünü üstleniyoruz. Bir çocuğun oyuncak ihtiyacını karşılamaktan tutun da 70 yaşında bir hanımefendinin fular ya da toka ihtiyacına kadar geniş, her sosyoekonomik yapıya hitap eden bir ürün gamına sahip olmak popülaritemizi artıran önemli bir etkendir. Toplumun neredeyse %70’ine hitap eden bir ürün çeşitliliğine sahibiz. Kategorilendirmek gerekirse; çanta, bijuteri, çelik takı, saat, şal, binlerce toka çeşidi, taç, kozmetik ürünleri, gözlük, çocuk tamamlayıcı ürünleri, erkek aksesuarları gibi ürünlerle ürün gamımızın bir kısmını oluşturuyoruz. Kendi imalatımız olan tekstil ürünlerimiz sadece mağazalarımızda müşterilerimizle buluşmaktadır.

Deneyim mağazacılığı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de markalar tarafından önemsenen ve dönüşüme giden bir konu. KOKOŞ Aksesuar olarak mağaza konseptlerinizi deneyim odaklı bir hale getirme yönündeki çalışmalarınız nelerdir?

Deneyim mağazacılığını; deneyim mağazacılık kavramı daha bilinmiyorken uygulayan bir firma olmak, başarılı olduğumuzu gösteren bir gerçeklik olarak bizi gururlandırıyor. Sürekli değişim, sürekli yenilik, sürekli görsel odaklı çalışmalarımız firmamızın kurum kültürünün genetiğini oluşturuyor. Estetik dışı hiçbir enstrüman ve olguya tahammülü olmayan yapımız, sürekli yenilenen ürün çeşidimiz, renklerimiz, mağaza ambiyansımız, müşterilerimizin alışveriş yapmasalar bile mağazalarımızda keyifli vakit geçirmelerini sağlıyor. Sürekli yenilenen yapımız müşterilerimize her ziyaretlerinde değişik deneyimler yaşatıyor. Görsel, işitsel ve dokusal temsil sistemlerinin tamamına hitap ediyor oluşumuz; deneyimsel mağazacılık akımının içinde sürekliliğimizi sağlıyor. Dinamizmimiz, sürekli yenilenen konseptimiz ve her hafta yenilenen ürün çeşitliliğimiz keyifle vakit geçirmeyi sağlıyor. AVM’yi ziyaret edip de alışveriş odağı olmayan ziyaretçiler için bile cazip bir ortam oluşturuyor.

Aksesuar pazarında Türkiye’nin parlayan markalarından biri olarak orta ve uzun vadede yatırımlarınız ne yönde devam edecek?

Sürekli gelişmek ana şirket politikamızı oluşturmaktadır. Bir işi yapmak değil, bir işi gerektiği gibi yapmak ilkesi sağlıklı büyümemizi ve ekonomik koşullara göre aksiyon almamızı sağlıyor. En büyük yatırımın insana yatırım yapmak olduğunu amaç edinerek, mevcut insan kaynağımızın gelişimini sağlamak amacıyla bünyemizde KOKOŞ ACADEMIA’yı kurduk. Sektördeki nitelikli beyinleri şirketimize kazandırmak yatırım hedeflerimizin ilk sıralarındadır. Mevcut üretim kapasitemizi artırmak, yüzdesel olarak yukarıya taşımak istiyoruz. İşimizin realitesi olan yerli üretimimizi geliştirmek ve artırmak, ithalatı geliştirmek, mevcut üretici havuzumuzu genişletmek, ithalat yaptığımız ülke ve fabrikaların sayılarını artırmak sektörde lider firma olma vasfımızı sürdürebilmek için gereklidir. Amacımız, tüm dünyada bilinirliğimizi artırmak için insan kaynağı ve eğitimine ciddi yatırım yapmaktır.

Sürekli büyüyen ve gelişen bir firma olarak en iyiye, en kaliteliye, en yeniye ulaşmak için AR-GE ekibimize gereken tüm olanakları sağlayıp sektörde her gün bir adım daha ilerliyoruz. Mağaza sayımızı artırmak ve pazardaki satışlarımızı genişletmek için gereken tüm altyapı çalışmaları tamamlanmış durumda. 15 günde bir mağaza açabilecek altyapıya sahibiz. Finansal, insan kaynağı ve donanım olarak aynı anda onlarca mağaza açabilecek yatırımların yapılmış olması, hedefimize hızlı adımlarla gittiğimizi gösteriyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

AVM’lerde ihtiyaç duyulan bir firma olduğumuz, performans verilerimizle ve ziyaretçi sayımız ile ortadadır. Sektöre yeni bir soluk kazandıran, sektöre yenilikler getiren mağazacılık kavramını sektöre kazandıran firma olmamız bizi sektör lideri konumuna getirdi. Türkiye’nin sosyo-ekonomik yapısının gerçekliğini bilerek; fiyatfayda paritesini daima müşterilerimizin lehine kullandık. İstekli, çalışkan, radikal ve yenilikçi olmayı sürdürülebilir hale getirmenin başarısı, bizi Türkiye sınırlarının dışına taşıyacaktır. Uzun vadede en öncelikli hedefimiz ülkemizde olduğu gibi dünyada da lider konumunda olmaktır. Nitekim tüm A ve B segmentli mağazalara yayılışımız ve şirket politikalarımız bu hayalimizi oldukça mümkün kılmaktadır.