AVM

AVM YATIRIMLARI ARTIK ANADOLU ŞEHİRLERİ İÇİN PLANLANMALI

Selçuklu Holding İcra Kurulu Üyesi Alperen Öncel ile Eylül sayımızda gerçekleştirdiğimiz röportajda Öncel; “Büyük şehirlerde AVM sayılarının doygunluğa ulaşması sebebiyle artık yatırımlar Anadolu şehirlerinde planlanmalı.” diyerek AVM yatırımlarına dikkat çekti.

Şehir içi karma projeler günümüzde çokça gördüğümüz ve gelişmekte olan projeler. Selin Yapı olarak karma projelerdeki AVM’lerin önemi ve yeri hakkında okuyucularımıza bilgi verir misiniz?

Karma projelerdeki AVM’ler, genel perspektiften değerlendirildiğinde bulunduğu bölgeye istihdam sağlar, ticaret hacmi oluşturur. Karma projenin bir fonksiyonu olduğu için, aynı altyapı kullanılarak enerji verimliliği, inşaat maliyeti, altyapı maliyeti vb. unsurlarda çevreye duyarlı yapı oluşturma imkânı sunar. Kullanıcılarına kolaylık, hız ve zaman tasarrufu sağlar. Özellikle gelişmekte olan bölgelerde uygulanacak bu tür yatırımlar; çevre, şehircilik ve yaşam kalitesi açısından bölgeye gelişimi hızlandırır. Mega kentlerde şehir içerisindeki arazi stoğunun sınırlı olması sebebiyle karma kullanım fonksiyonlu projelerin hayata geçirilmesi, arazinin verimli kullanılması açısından önemli bir etkendir.

Selin Yapı olarak Rings İstanbul ve Rings AVM projeleriniz ile dikkatleri çekmektesiniz. Projelerinizden bahseder misiniz, konsept oluştururken dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir?

Rings markası altında Rings İstanbul konut ile Rings Rezidans home ofis projesi, Rings AVM ve Rings Sports Club yer almakta. Projelerimizi planlarken önceliğimiz kişilere ferah yaşam alanının yanı sıra yaşam alanına yürüme mesafesinde ofis alanı, alışveriş merkezi ve spor merkezini kullanma imkânı sunmaktı. Sancaktepe’de 2010 yılında temellerini attığımız Rings AVM ve Rings İstanbul projelerimizin konseptini oluştururken amacımız; İstanbul’da özlenen mahalle kültürü temasından, bu kültürün sıcaklığını yansıtacak geniş metrekare aralıkları ve farklı daire tipleri oluşturarak özellikle ailelere ferah yaşam alanları sunmaktı. TEM’e 2 dk, Sabiha Gökçen Havalimanı ve Ataşehir Finans Merkezi’ne 15 dk mesafede olması gibi avantajlı lokasyonu itibariyle de beyaz yaka çalışan ailelere hitap etmektedir. Rings İstanbul’daki evinden yürüyerek ulaşabileceği, bireysel ve ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği Rings AVM ve Rings Rezidans (home ofis) projesini de 2014 yılında hayata geçirdik. Rings Rezidans’ı, Sancaktepe bölgesinde nitelikli ofis arayanlar ile Rings İstanbul’da yaşayan hedef kitlenin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik kurguladık. Rings AVM kapılarını açtığında bölgenin tek alışveriş merkezi olması sebebiyle, ulusal ve uluslararası markalarıyla cazibe merkezi oldu.

Şehir içi karma projelerde AVM’lerin yeri sizce nedir, bu projelerin geleceği hakkındaki öngörülerinizden bahseder misiniz?

Günümüzde şehir içinde doğru lokasyonda planlanmış karma kullanımlı AVM’ler fonksiyonlarını devam ettirecektir. Bunun dışında kalanların ise belirli bir sürenin sonunda dönüşebilir olanlarının fonksiyon değişikliğine gidebileceğini düşünüyorum. Mega kentlerdeki AVM sayılarının doygunluğa ulaşması sebebiyle artık bu tür yatırımların Anadolu şehirlerinde alışveriş ve yaşam merkezi olarak planlanması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle pandemi sonrasında AVM’nin bütünleyici parçası olarak okul, üniversite, hastane, sağlık kuruluşları gibi fonksiyonları da barındırmasının önemli olduğunu öngörmekteyiz.