AVM

İSRA HOLDİNG, SEKTÖRÜN EN İYİLERİ İLE ÇALIŞARAK YATIRIMCILARINA KATMA DEĞER SUNUYOR

Tesis ve varlık yönetimi, satış ve kiralama, pazarlama gibi alanlarda sektörün en iyileri ile çalışarak yatırımcılarına katma değer sunduklarını ifade eden İsra Holding firmalarından Winmark Mülk Yönetimi – AVM Grup Müdürü M. Burak Makaracı’yı ağırladığımız Haziran sayımızda Makaracı; İstanbul’daki V Metroway, V Mall İstanbul ve son olarak Ağrı’daki dev karma projeleriyle birlikte sektörün en önemli oyuncuları arasında yer almayı hedeflediklerini vurguladı.

Yatırımcılarınıza sunduğunuz katma değer ile sürdürülebilir yatırımlar yapılmasını sağlamayı amaçlıyorsunuz. Bu süreç hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

İsra Holding olarak projelerimizde öz sermaye ve çoklu ortaklık yapısına dayanan bir finansman modeli ile ilerliyoruz. Körfez ülkeleri başta olmak üzere birçok farklı ülkeden yatırımcımız bulunuyor. Yüksek potansiyelli ve düzenli gelir getiren projelerimizi ve portföylerimizi, profesyonel yönetim anlayışıyla buluşturuyoruz. Tesis ve varlık yönetimi, satış ve kiralama, pazarlama gibi alanlarda sektörün en iyileri ile çalışarak yatırımcılarımıza katma değer sunuyoruz. Küresel GYF standartlarını Türkiye’de yerleştirmeyi, vatandaşların sürdürülebilir yatırımlar yapabilmesini ve ülkemize uluslararası alanda doğrudan yatırımcılar çekmeyi amaçlıyoruz.

Uzun vadede alacağınız iletişim aksiyonları neler olacak, önümüzdeki dönemde hangi strateji ve hedeflerle hareket edeceksiniz?

Uluslararası alanda iş üreten ortaklarımız var. Bu noktada mevcut ortaklarımızla yürürken, yeni yatırımcılarla büyümeye ve proje sayımızı artırmaya devam edeceğiz. Tüm stratejimizi bu doğrultuda belirleyip holding olarak kendimizi bu yönde konumlandırıyoruz.

İsra Holding olarak sektöre yeni ve hızlı bir başlangıç yaptınız. Türkiye’yi sektör bazında diğer ülkelerle karşılaştırdığımız zaman şu anki durumunu değerlendirir misiniz, önümüzdeki dönemler için öngörüleriniz nelerdir?

Türkiye, bulunduğu konum ve sahip olduğu dinamiklerle dünyanın en stratejik ülkelerinin başında geliyor. Ülkemizde yaklaşık 445 AVM var ve bu AVM’ler direkt ve dolaylı olarak iki milyondan fazla kişiye istihdam sağlıyor. Perakende sektörü, ekonominin temel taşlarından birisi. Holding olarak bünyemize yeni AVM’ler dahil etmek için görüşmelerimiz devam ediyor. İstanbul’daki V Metroway, V Mall İstanbul ve son olarak Ağrı’daki dev karma projemizle birlikte sektörün en önemli oyuncuları arasında yer almayı hedefliyoruz.

Doğru partner seçimine büyük önem verdiğinizi biliyoruz. İş ortaklıklarınızda bu konu bağlamında dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir?

İsra Holding olarak yeni girdiğimiz sektörlerde doğru partnerle iş birliği yapmaya özen gösteriyoruz. AVM projelerimizde sektörün en iyilerinden ECE Türkiye ile anlaştık. Buradaki amacımız konforlu alışveriş deneyimini en üst seviyeye çıkarmak. V Mall İstanbul ile V Metroway’in ardından Ağrı’da hayata geçireceğimiz dev karma projemizde de yine ECE Türkiye ile ilerleyeceğiz.

Yılın ilk yarısını değerlendirdiğinizde, holdinginizin faaliyetlerinin genel performansı hakkında ne söyleyebilirsiniz? 2. yarı için öngörüleriniz nelerdir?

Yılın ilk yarısında holding olarak faaliyet gösterdiğimiz alanlarda önemli projeler için düğmeye bastık. Ağrı Valiliği İl Özel İdaresi ve İsra Holding iş birliğinde Ağrı’da dev karma projemiz için protokol imzaladık. Kısa zamanda inşa çalışmalarını başlatacağız. Gayrimenkul geliştirme noktasında yine yılın ikinci yarısında detaylarını kamuoyu ile paylaşacağımız yeni projelerimiz olacak. Bu dönemde de yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürmeyi planlıyoruz. Genel konjonktüre bakıldığında 2023’ün ikinci yarısının daha hareketli geçeceğini öngörüyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Türkiye’nin ekonomik ve stratejik atılımlar açısından önünün açık olduğunu düşünüyoruz. Ülkemiz, bugün olduğu gibi önümüzdeki dönemde de inşaat – gayrimenkul sektöründeki yeni yatırımları ve diğer dinamikleriyle büyümesini sürdürecektir. İsra Holding olarak biz de bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da ülke ekonomimize, istihdama katkı sağlamaya ve bu sahada yeni projeler geliştirmeye devam edeceğiz.