Gündem Öne Çıkanlar

İNDİRİMLİ SATIŞ BAŞLADI: ZİNCİR MARKETTE 190 LİRA TARIM KREDİ’DE 80 LİRA!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarım Kredi’nin 2 bin 170 hizmet noktasında 600 çeşit ürün en ucuz fiyatla satışa sunulacağını belirtti. Peki bu ürünler hangileri? Tarım Kredi ve Zincir marketlerin etiket fiyatlarında son durum ne? Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu ,”en etkili yaptırım ifşa ve mağaza kapatmadır” diyor.

“Tüketicinin sigortası serbest piyasa ortamında tam rekabet şartlarının oluşmasıdır. Oysa Rekabet Kurumu’muzun yaptığı incelemeler sonucunda uyguladığı yaptırımlar göstermektedir ki fahiş fiyatlarla mücadele eden tüketiciler tam rekabet ortamında olmayıp bir kısım zincir marketler ve üreticiler adeta kartel oluşturup müşterek fiyat ve satış koşulları belirlemek suretiyle tüketicileri istismar etmişlerdir.

‘EN ETKİLİ YAPTIRIM İFŞA VE MAĞAZA KAPATMADIR’

Şu unutulmamalıdır ki tüketicinin en büyük gücü tüketmemekten kaynaklanır. Haksız yere fiyat artışı yapan ve enflasyonist ortamda vurgun peşinde koşan aşırı kazanç sevdalılarına uygulanacak yaptırımların yanı sıra en etkili yaptırım ifşa edilmeleri ve mağaza kapatma olacaktır.

Bu yaptırımların yanı sıra ifşa edilmeleri halinde tüketiciler kendilerine haksızlık yapan markaların ürünlerini zincir marketlerin mağazalarını boykot ettikleri taktirde yaptırımların en büyüğü ile karşılaşmış olacaklardır.

‘TÜKETİCİ EN ETKİLİ CEZAYI UYGULAYACAK’

Çünkü haksız yere fiyatı artan ürünler tüketiciler tarafından satın alınmadığı taktirde depolarda ve raflarda çürümeye terk edilecektir. Bu nedenle Ticaret Bakanlığı’nın haksız ticari uygulama kapsamında gereksiz fiyat artışı yapan üreticiler, satıcıları, markaları ifşa etmesi büyük önem arz etmektedir. Böylelikle tüketici kendisine haksızlık yapanın ürünlerini satın almayarak en etkili cezayı uygulamış olacaktır.

Dolar birkaç aydır yatay seyrettiği, akaryakıt fiyatları gerilediği halde indirim bekleyen tüketiciler asgari ücretin açıklanmasıyla şok zamlarla karşılaştılar.

TARIM KREDİ’DE İNDİRİMLER BAŞLADI MI, HANGİ ÜRÜNLER İNDİRİM KAPSAMINDA?

600 üründe indirimler başladı. Bilinçli tüketiciler Tarım Kredi’nin ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kendi markalı ürünlerini tercih ettikleri taktirde ve 1 kilogram ve 2.5 kilogram satılan ürünlerin fiyat mukayesesini yapmaları halinde avantajlı çıkacaklardır. Çünkü bir 1 kilogramı 21 liradan satılan kırmızı mercimeğin 2.5 kilogramlık paket fiyatı 66 liraya gelmekte. Böylelikle tek tek bir 1 kilogram alan tüketici 63 lira ödemiş yani 2.5 kilogramlık fiyattan 3 lira daha ucuza yarım kilo daha fazla kırmızı mercimek alabilmektedir.

‘ZİNCİR MARKETTE 37.5 LİRA, TARIM KREDİ DE 21 LİRA’

Tarım kredi ürünlerinde indirim var. Kırmızı mercimek Tarım Kredi’de standart 22.5 lira indirimli olanı 21 lira fiyatla satılırken, başka bir zincir markette 37.5 liradır.

ZİNCİR MARKETTE 190 LİRA OLAN BEYAZ PEYNİR TARIM KREDİ DE 80 LİRA’

Beyaz peynir zincir markette markasına göre 180-190 lira fiyatla satılmaktayken, Tarım Kredi’de bugün 80 lira kg fiyatla satılmaktadır.

Kutu sütün litresi zincir marketlerde 28 lirayken, Tarım Kredi’de 14.75 kuruştur. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün, şeker, un, bakliyat, meyve. Domates zincir markette 22.5 lira ile satılırken, burada 14.90 kuruştur.”