Ürün ve Hizmet

2022’Yİ YÜZDE 80 BÜYÜME İLE KAPATMAYI HEDEFLİYORUZ

Securitas Türkiye Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu ile Aralık sayımız için gerçekleştirdiğimiz söyleşide 2022 yılında hayata geçirdikleri çalışmaları ve 2023 yılına dair hedeflerini konuştuk.

Securitas Türkiye’nin perakende sektörüne yön veren çalışmalarının detaylarından bahseder misiniz?

Güvenlik her dönem ihtiyaç duyulan son derece hassas ve kritik bir sektör. İçinden geçtiğimiz çalkantılı dönem önemli riskleri içinde barındırsa da, gerek teknoloji gerekse insan kaynağımızla biz buna her zaman hazırlıklıyız. Güvenlik çözümlerine bütünleşik olarak yaklaşmaktayız. Öncelikle muhtemel riskleri ve bunlara karşı alınması gereken önemleri belirliyoruz. Entegre Güvenlik Çözümleri olarak adlandırdığımız modelimiz ile teknoloji ve insan kaynağını doğru şekilde bir araya getirerek, daha güçlü ve daha uzun süreli iş birliktelikleri sağlıyoruz. Securitas olarak teknolojiyi, hizmetimizi daha kaliteli ve proaktif sunabilmek için kullandığımız bir araç olarak görüyoruz. Kullandığımız güvenlik teknolojileri için gerekli yatırım bedelini aylık hizmet bedelimiz içerisine dahil ederek, müşterilerimizin yatırım bütçeleri yerine operasyon bütçelerinden güvenlik ile ilgili tüm harcamaları yapmalarını sağlıyoruz. Daha uzun süreli sözleşmeler ile hem hizmetin devamlılığını sağlıyor hem de maliyetini düşürüyoruz. Bu da özellikle maliyetlerin ön planda olduğu bu dönemde müşterilerimize daha öngörülebilir ve sürdürülebilir çözümler sunmamızı sağlıyor. Güvenlik hizmetlerinin kurgulanmasında kullandığımız ana yapı taşlarından biri olan “Securitas Güvenlik Metodolojisi” bizi rakiplerimizden ayıran önemli özelliklerden birisi diyebiliriz. Güvenlik senaryosunun tüm açılarıyla ele alındığı bu metodolojinin odak noktasında sürdürülebilirlik ve teknoloji entegrasyonu yer alıyor. Securitas; Güvenlik Metodolojisi’nden de yola çıkarak henüz yatırım aşamasında başladığı planlamayı, işletmenin faaliyete geçmesiyle birlikte her aşamadaki riskleri dikkate alarak değişken bir güvenlik yapılanması ile gerçekleştiriyor.

Çalışmalarınız ve yatırımlarınız neticesinde 2022 yılını nasıl geçirdiniz, 2023 yılına dair hedef ve yatırımlarınız neler olacak?

Pandemi ve ekonomik kriz etkisiyle yaşanan daralmayı yeni müşteri kazanımlarıyla dengeledik. Geçen yıl sektör için önemli bir satın alma yaparak Tepe Güvenlik’i bünyemize kattık. Bu yıl da marka geçişini tamamladık. Tepe Güvenlik artık faaliyetlerine Securitas Alarm çatısı altında devam edecek. Bu satın alma ile birlikte küçük ve orta ölçekli işletmelere erişimimizi artırmayı planlıyoruz. 2022 yılını %80 düzeyinde bir büyüme oranı ve yaklaşık 3 milyar TL üzerinde ciro ile kapatmayı hedefl iyoruz. 2023 için ise %75 büyüme ve 5.2 milyar TL ciro hedefl iyoruz. Gerek insanların işlerinde ve evlerinde huzurlu yaşamalarına yardımcı olan, gerekse bu huzuru sağlayan insan kaynağımızla insan odaklı bir markayız. 2022 senesinde %7.4’lük bir büyüme gerçekleştirdik, bu seneyi yaklaşık 22.000 civarında çalışanla kapatmayı planlıyoruz. 2023 yılında 1.700’ü aşkın kişiye istihdam yaratmayı hedefl iyoruz. Teknolojiye olduğu kadar insan kaynaklarımıza da yatırım yapıyor, eğitimlerimizi güncelliyoruz. Bu bağlamda insan kaynağına 2023 yılında 11.2 milyon TL yatırım yapmayı planlıyoruz. Bu rakama ücretler dahil değil elbette.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) tarafından düzenlenecek AYD Alışveriş Ekonomi Zirvesi’nin sektörünüze katkıları konusunda neler düşünüyorsunuz?

AYD bizim için perakende sektörüne yön veren önemli derneklerden biri. Bizim için önemli bir paydaş. Zirve ise; sektörün sorunlarının masaya yatırıldığı, geleceğe yönelik planların paylaşıldığı, vizyoner bir etkinlik. Parçası ve destekçisi olmaktan mutluluk duyuyoruz.