Öne Çıkanlar Perakende

BLACK FRIDAY REKOR GETİRECEK

Black Friday’de online işlem hacminde yüzde 145.7, işlem adedinde ise yüzde 27.1 oranında artış yaşandığı belirtildi. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, “ABD’de olduğu gibi bizde de rekora imza atılacak gibi görünüyor. Cirosal anlamda resmi enflasyonun çok üzerinde artış var ancak adetsel anlamda pozitif bir tablo çizebilir miyiz, emin değilim” dedi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da AVM’lerde izdihama neden olan ve e-ticarette talebin arttığı Black Friday döneminde online satışlarda rekora imza atıldı. Iyzico verilerine göre, 2021’e oranla işlem hacminde yüzde 145.7, işlem adedinde yüzde 27.1 oranında artış yaşandığı belirtildi. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel ise bu yılki Black Friday döneminde rekor satışlar beklediklerini söyledi ama adetsel anlamda beklentilerin tam anlamıyla karşılanmayabileceğini kaydetti.

ABD’de olduğu gibi bu dönemde Türkiye’de de benzer bir durum söz konusu olduğunu ifade eden Öncel, “Başta marketler olmak üzere perakende firmalarının hemen hemen tamamı indirim yaptı. Hatta zincir marketlerde bir alana bir bedava verildi. Hızlı tüketim ürünlerinde% 50 indirim yapılması insanları ihtiyacın üzerinde alışverişe yönlendirdi. Marketlerde inanılmaz indirimler vardı. Kasım başından bu yana tüketiciler özellikle kışlık ürünlerde indirim bekliyordu, ciddi bir fiyat artışı vardı. Bu beklenti de bu dönemde karşılandı. Fiyat artışları çok yüksek, indirime rağmen sorun yaşayan tüketiciler de az değil, bunu da söylememiz gerek. Cirosal anlamda resmi enflasyonun çok üzerinde artış var. Adetsel anlamda pozitif bir tablo çizebilir miyiz, emin değilim.” dedi.