FinTech Öne Çıkanlar Perakende

ONLİNE ALIŞVERİŞ VERİLERİ

Markalar tarafından farklı şekillerde isimlendirilen ve içerisinde “11.11”, “Black Friday”, “Efsane Cuma”, “Şahane Cuma”, “Cyber Monday” gibi özel indirim günlerinin yer aldığı kasım ayı indirim dönemi sona erdi.

Üye işyerlerine, tüm ödeme süreçlerini tek merkezden yönetme imkanı tanıyan ödeme geçidi Craftgate; kendi platformu üzerinden, 2022 Kasım ayı boyunca gerçekleşen alışveriş verilerini ve bunlara ilişkin analizlerini paylaştı.

Kasım 2022 dönemine ait toplam ödeme hacmi, ödeme adedi ve ortalama sepet tutarı verileri

Craftgate’in açıkladığı verilere göre; kasım ayında gerçekleşen ödeme hacminin, ekim ayına oranla %203, bir önceki yılın kasım ayına oranla %867 büyüdüğü gözlemleniyor.

Benzer artışı, ödeme adetlerinde de görmek mümkün. Zira kasım ayındaki ödeme adedi, ekim ayına göre %178 artış gösterirken, Kasım 2022’deki ödeme adedi, bir önceki yılın kasım ayına göre %445 oranında bir artış gösteriyor.

Ortalama sepet tutarının 866.35 TL olduğu Kasım 2022 döneminde, ödemelerin %76’sı 3D Secure olarak gerçekleşti.

En yüksek ödeme adedi ve hacmi, tahmin edileceği üzere, 11.11 ve Black Friday’de gerçekleşti. Kasım ayındaki ödemelerin %14’ü bu iki günde gerçekleşen alışverişlerde yapıldı.

Taksitli ödeme tercihlerinde geçen yıla oranla artış oldu

Bu yılın Kasım ayında da tüketicilerin hem online hem de mağazalardaki kasım ayı indirimlerine ilgisi büyük oldu.

Craftgate’in üye işyerlerinin online ödemelerine ilişkin analizlerine göre 2022 Kasım dönemindeki ödeme işlemlerinin %73.59’u tek çekim, %26.41’i ise taksitli olarakgerçekleşti. Taksitli gerçekleşen ödemelerin yarısının 3 taksit, üçte birinin ise 6 taksit olduğu görüldü.

Geçtiğimiz yılın kasım ayındaki ödemelerin %74.54’ü tek çekimken, %25.45’i taksitliydi. Taksit kullanımı bu yıl artmış olsa da, tüketicilerin ödemelerindeki tercihi tek çekimden yana oldu.

Tüketiciler kredi kartı ile ödemeyi tercih etti

Kasım 2022 döneminde gerçekleşen ödemelerin %74.96’sında kredi kartı, %23.20’sinde banka kartı, %0.95’inde ön ödemeli kart, %0.89’unda ise yurt dışı kartları kullanıldı.

Craftgate’li üye işyerleri, 1,198,560.66 TL değerindeki ciro kaybının önüne geçti!

Online ödeme alan üye işyerlerine, ödeme başarı oranlarını artırabilmeleri için katma değerli çözümler de sağlayan Craftgate, kasım ayı boyunca en yüksek ödeme başarı oranına sahip üye işyerinin ödeme başarı oranının %90.15 olduğunun altını çizdi.

Açıklanan online alışveriş verileri arasında en dikkat çeken rakamlar ise; Craftgate’in üye işyerlerine kazandırdığı ödeme tutarları oldu. Öyle ki, Craftgate üye işyerlerinin sanal POS’larında kesinti olması veya başka bir ödeme hatasında dahi ödeme almaya devam edebilmelerini sağlayan Autopilot ve Ödeme Tekrar Deneme özellikleri sayesinde üye işyerleri, 1,198,560.66 TL değerindeki ciro kaybının önüne geçmiş oldular.

Üye işyerlerinin sanal POS’lardaki kesinti veya çeşitli işlem hatalarına rağmen ödeme almaya devam edebildiğini vurgulayan Craftgate, ödeme adımının sorunsuz bir şekilde çalışmasının öneminin özellikle kasım ayı gibi indirim dönemlerinde ortaya çıktığını belirtti.

Craftgate, üye işyerlerinin gerek kasım ayı gerek yılın diğer dönemlerinde ödeme başarı oranlarının yüksek olmasında Autopilot ve Ödeme Tekrar Deneme özelliklerinin yanı sıra, Proaktif İzleme veAkıllı Dinamik Ödeme Yönlendirme gibi çözümlerin de etkili olduğunun altını çizdi.

Ödeme geçidi altyapısı olarak sağladığı kolaylıkların yanı sıra, 20’den fazla servisiyle üye işyerlerinin büyüme yolculuğunda da önemli bir rol oynayan Craftgate’in, bu kasım ayı itibarıyla bir önceki yılın kasım ayına oranla %867 oranında bir büyüme elde ettiği açıkladı.

Aralarında Türkiye’nin önde gelen e-ticaret firmalarının da bulunduğu üye işyerlerinin Craftgate üzerinden geçirdikleri ödeme hacmi, 2021 yılı sonunda 527 milyon TL iken, bu rakamın 2022 yılı sonunda 5.75 milyar TL (2021 yılına oranla 11 kat artış) olması bekleniyor.