Haber Öne Çıkanlar

GİRİŞİMCİ OSMAN TUGAY VE BEZE GROUP, LAVANTADA YENİ UFUKLAR AÇACAK

Lavanta tarımı girişimcisi ve Lavandist markasının kurucusu Osman Tugay ile stratejik iletişim, medya yönetimi ve halkla ilişkiler konularında 36 yıllık deneyime sahip Beze Group, farklılık yaratacak bir iş birliğine adım attılar. Projenin amacı lavanta tarımının yaygınlaşması için başta gençler olmak üzere herkesi bilgilendirmek. “Herkes için lavanta, herkes için Lavandist” sloganıyla yola çıkan markanın sahibi Osman Tugay, lavanta tarımı ile ilgili deneyimlerini ileride Beze Group ile kurulması planlanan “Dijital Lavandist Okulu’nda” paylaşacak.

Girişimci Osman Tugay, İstanbul’un Silivri ilçesinin Kurfallı köyünde yer alan çiftliğinin 13 dönümlük arazisinde yüksek yağ kalitesine sahip lavanta türleri yetiştiriyor. Distilasyon (damıtma) tesisinde de hem kendi yağlarını çıkardıklarını hem de üreticilere hizmet verdiklerini belirten Tugay, Avrupa farmakopesine uygun yağımızdan dermatolojik testlerden geçmiş kozmetik ürünlerimiz var. Ürünlerimiz ‘Lavandist’ markası ile online olarak satışa sunulmuştur.” dedi.

Osman Tugay, işin başında lavanta tarımı yapmak ve lavanta hakkında bilgi sahibi olmak için yerli ve yabancı pek çok kaynağa ulaşmaya çalıştığını belirterek, “Zaman zaman zorlandığım ve vakit kaybettiğim pek çok durumla da karşılaştım. Bu yüzden amacım; kurmayı planladığımız Dijital Lavandist Okulu’nda isteyen herkesin bilgilenmesi, böylece üretime katkıda bulunması ve elbette projesinin karşılığını alması.” diyor.

Bilindiği üzere dijitalleşme ile desteklenen yeni nesil tarım, tarım 4.0 olarak da adlandırılıyor. Dijital Lavandist Okulu’nun tıbbi ve aromatik bitkiler üreten diğer tarım firmalarına da örnek teşkil edeceğine inanan Tugay sözlerine şöyle devam ediyor: “Dijitalleşme dünyada ister istemez bir sosyal yapı oluşturuyor. Bu sosyal yapı dijital adımların ekosistemleri güçlendirmesi için hem bir baskı unsuru hem de bizler için yeni iş birliklerinin kapılarını aralıyor. Bu bağlamda, lavanta tarımı herkes için yapılan ve herkesin de kolaylıkla yapacağı bir noktaya evrilmeli. O yüzden sloganımız ‘Herkes için lavanta, herkes için Lavandist.”

Dijital Lavandist Okulu projesini birlikte hayata geçirmekten onur duyacağını belirten Tugay, global pazardaki ülkelerde Dijital Dönüşüm Bakanlıkları kuruluyor ve şirketler artık CDO yani Chief Digital Officer pozisyonları açıyor diyerek, “Biz de elimizi taşın altına Beze Group’la birlikte koyup, lavantada yeni ufuklar açacağız. Gençlerin online üzerinden bilgilenerek lavanta konusunda Türkiye’yi çok daha iyi bir noktaya taşıyacaklarına güveniyorum. Yeter ki gençlere fırsat sunalım, yeter ki önlerini açalım.” ifadelerini kullandı.