Kapak

METROMALL’DE MİSAFİRLERİMİZE FERAH BİR ALIŞVERİŞ DENEYİMİ SUNUYORUZ

Uluslararası alanda 3 ayrı ödül alarak sektörde başarılı bir ivmeyle yükselen Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ise en büyük üzeri açılabilir alışveriş merkezi unvanına sahip Metromall, 5. yaşını kutluyor. Metromall Alışveriş Merkezi’nin kiralama ve yönetimini yapan KA Danışmanlık Kurucu Ortağı Esra Filiz Kösoğlu’nu kapak konuğu olarak ağırladığımız Eylül sayımızda Metromall’ün yükselen başarısını konuştuk.

Günümüzde hızla değişen alışkanlıklar ile birçok sektör yenilenmeye gidiyor ve AVM’ler de bu konu doğrultusunda hızla yaşam merkezi olma yolunda ilerliyor. Metromall AVM olarak siz bu bağlamda bünyenizde ne gibi değişiklikler yapıyorsunuz?

28 Eylül 2017 tarihinde ziyaretçilerimize kapılarını açtığımız Metromall Alışveriş Merkezi, Ankara’ya yeni bir heyecan getirdi. Metromall AVM, dünyanın seçkin markalarından oluşan 200’e yakın mağazası, 3.000 araçlık otoparkı, restoranları, sinema salonları ve eğlence merkezleri ile hizmet vermektedir. Söğüt İnşaat güvencesinde ziyaretçilerine en iyi şekilde hizmet veren Metromall AVM, Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ise en büyük üstü açılabilir alışveriş merkezi olması özelliği ile farkını ortaya koymaktadır. Kiralaması ve yönetimi KA Danışmanlık tarafından yapılan Metromall AVM’de, alışverişe farklı bir deneyim ile günümüz koşullarında en önemli imkânı olan temiz hava ferahlık sunuyoruz. Markalarla yaptığımız görüşmelerde birçok markanın Ankara’daki mağazaları arasında Metromall’ün ciro performansı açısından 1., 2. ve 3. sırada yer aldığını görmekteyiz. Bu doğrultuda kiracılarımızın büyüme taleplerini karşılamak ve kiralanabilir alanımızı genişletmek için çalışmaktayız. Zengin marka karması ve üzerinin açılabilir olması, pandemi sürecinde projemizin dikkat çekmesini sağlamış oldu. Doluluk oranımızı açılış tarihimizden beri hiç düşürmedik, aksine markaların büyüme taleplerini karşılama sürecindeyiz. Bu süreçte büyüyen markalarımızdan LCW, 6.000m² satış alanı ile Ankara’nın en büyük mağazası oldu. Büyüme planlarımızın arasında AVM dışına yapılacak büyük bir lunapark ve açık otoparkın yanında, geliştirdiğimiz Metromall Teras projemiz de bulunmaktadır. Bölgedeki markalı konut projelerinin hızla tamamlanması ve bölgeye olan talepten dolayı projelerin tamamlanmasıyla yaşamın başlaması ile 5-10 dakikalık mesafede 5.000 konut ile yaşam başlayacaktır. Teras projemizde 48 anchor markalar ile görüşmelerimiz devam etmektedir. Bu şekliyle kiralanabilir alanımızın, dengeli bir şekilde birkaç yıl içinde 100.000 m²’ye büyümesini hedefliyoruz. Metromall AVM olarak bugünün ve geleceğin, alışveriş merkezi sektörü için tüm gerekliliklerini düşünüyor, yakın gelecekte stratejilerimizde bu konuların yer bulmasını sağlıyoruz.

Bulunduğunuz lokasyonun ve açık AVM olmanızın sizin için avantajları neler oluyor?

Özellikle marka karmanızda dikkat ettiğiniz noktalar neler? Ankara’da son yıllarda şehrin genişlemesiyle birlikte yeni ve farklı yerleşim yerleri oluştu. Metromall AVM ise Ankara’nın son 20 yıldır İstanbul Yolu’na doğru uzanan ve özellikle konut projelerinin arasında Etimesgut Eryaman’da yer almaktadır. Etimesgut Ankara’nın gelişmeye en açık bölgesidir ve nüfusu sürekli artış eğilimindedir. Ankara’nın diğer bölgelerinde büyüme yavaşlamış durumda olmasına rağmen, bu bölgede yeterli altyapı ve arazilerin bulunmasının da etkisiyle, büyüme hızla devam etmektedir. Bu yeni yerleşim bölgelerinde prestijli ve üst kalitede konut projeleri devam etmektedir. Eylül’de 6.yılına girecek olan Metromall AVM; 2 yılık pandemi sürecine rağmen, girişi sayısı, kira geliri, ciro performansı, doluluk oranı, marka karması ve AVM yönetimi açısından gittikçe yükselen başarılı bir tablo sergilemektedir. Metromall AVM olarak üzeri açılabilir konseptimizi zengin marka karmamız ile güçlendirdik. Alışveriş merkezimizin marka karması Türkiye standartlarının üzerinde bir konumdadır. 200’e yakın mağazamız ile misafirlerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyoruz.

Metromall AVM olarak, bulunduğunuz lokasyona sizin sağladığınız imkânlar nelerdir, şehre sağladığınız katma değerden bahseder misiniz?

Yakın geçmişte bulunduğumuz lokasyonda çok az sosyal yaşam vardı. Aynı ilçeyi ve semtleri paylaştığımız misafi rlerimiz, alışveriş ihtiyaçları için uzun mesafeler gitmek zorunda kalıyorlardı. Ancak bugün geldiğimiz noktada Metromall AVM, Eryaman’da ‘’bölgenin çekim merkezi’’ konumuna geldi ve etrafını şekillendirmeye devam ediyor. Metromall AVM; araç ile metro istasyonuna 20 saniye, çevre yoluna 2 dakika, havalimanına 20 dakika mesafede olan lokasyonuyla şehrin tüm dinamikleriyle temasını sürdürürken hayat enerjinizi en az sizin kadar düşünüyor. En çok ziyaretçi aldığımız ulaşım aracı ise KoruOSB Metro hattıdır. 46 km uzunluğundaki bu hat ile Çayyolu’ndan Kızılay’a, Batıkent’ten Eryaman ve Sincan’a aktarmasız ulaşım sağlanabilmektedir. Taşınan yolcu sayısı aylık ortalama 12 milyon civarındadır. Devlet Mahallesi Metro İstasyonu’na yalnızca 1 dakika uzaklıkta olan Metromall, Ankara’nın birçok semtinden bu hat ile gelen ziyaretçilerimize hizmet verebilmektedir. Aynı zamanda Metromall AVM ile aynı yıllarda inşa edilen Eryaman Stadı’na komşu bir şekilde spor faaliyetlerinin öncesi ve sonrasında oluşan sporsever kitlenin de taleplerini rahatça karşılayabiliyoruz. Özetle Metromall AVM; artık kendi bölgesinde adres tarifl erinde kullanılan, etrafındaki tüm konut projelerine değer katan ve lokal ziyaretçi dinamiğini üst seviyeye çıkarmış bir alışveriş merkezi haline gelmiş durumdadır.

Toplum sağlının çok daha iyiye gitmesi adına çalışmalar yaptığınızı biliyoruz. Son olarak gerçekleştirdiğiniz sosyal sorumluluk projelerinizden bahseder misiniz, ilerleyen zamandaki yeni çalışmalarınız neler olacak?

Her ne kadar alışveriş merkezleri sadece alışveriş ve eğlence mekânı gibi algılansa da, Metromall AVM olarak sunduğumuz kamusal alanları toplum sağlığı konularında da kullanılması için daima açık tutuyoruz. Yaşadığımız bölgede, genel toplum sağlığının iyi ya da kötü durumu, doğrudan ya da dolaylı yoldan perakende sektörünü nasıl etkilediğini geçirdiğimiz pandemi sürecinde görmüş olduk. Bu bağlamda Metromall AVM olarak hem bizlerin hem misafi rlerimizin sağlığını koruyacak adımlar atmak sorumluluğunda hissettik. Sağlık Bakanlığı, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, Etimesgut İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Türk Kızılay’ı ile sürekli iş birliği içerisinde bulunduk. Bu hizmetlerimizden bazılarını aktaracak olursak; Metromall AVM olarak pandemi sürecinde “aşı uygulama merkezi” olarak hizmet verdik. Belirli aralıklarla “kan bağışı merkezi” olarak kan ihtiyacı olan tüm vatandaşlarımız için hep birlikte kan bağışı etkinlikleri gerçekleştirdik. İlçe Toplum Sağlığı Merkezi’ni, alışveriş merkezimize davet ederek, genel halk sağlığı üzerine misafi rlerimize oturumlar düzenledik. Tüm bu çalışmaları gerçekleştirirken engelli vatandaşlarımızı unutmadık. Engelli vatandaşlarımız ile birçok etkinlikte bir araya geldik ve son olarak Engelliler Haftası’na özel anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptık. Etimesgut Belediyesi – Engelsiz Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile birlikte duyarlı misafi rlerimizin yoğun katılımıyla 1. Bahar Şenliğimizi gerçekleştirdik. Her yıl milyonlarca misafi r ağırladığımız Metromall AVM’de, toplum sağlığı yararına kamu kurumlarımız ile bundan sonraki süreçte de çalışmayı sürdüreceğiz.

Bünyenizde ne gibi etkinlikler düzenliyorsunuz, bu etkinlikleri planlarken baz aldığınız hususlar nelerdir?

Alışveriş merkezleri için yıl dönümleri oldukça hareketli geçer. Metromall AVM, henüz 5. yaşını yeni doldurmuş ve iki yıl pandemi sebebiyle etkinliklerden uzak kalmış bir alışveriş merkezi olmasına rağmen, yıl dönümü konserlerine ve etkinliklerine güçlü bir giriş yaptı. Geçtiğimiz yıllarda, Hande Yener, Murat Boz, Ebru Gündeş, Sibel Can gibi isimler Metromall Sahnesi’nde ziyaretçilerimizle buluştu. Bundan sonraki süreçte yeni konserlerle yeniden misafi rlerimiz ile buluşacağımızı söyleyebiliriz. Yetişkin misafi rlerimiz ile birlikte olduğumuz kadar çocuk misafi rlerimizle de etkinlikte buluşmaya devam ediyoruz. Onlarca global lisanslı çocuk etkinliği düzenlememizin yanı sıra minik misafi rlerimizin robot becerilerine ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan yüzlerce etkinlik düzenledik ve düzenlemeye devam edeceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Güçlü marka karmamız ve üzeri açılabilir konseptimiz ile ferah bir alışveriş deneyimi için tüm Ankaralıları ağırlamaktan mutluluk duyacağız.s