Kapak

PROMASAJ VE PROSPA İLE SEKTÖRDEKİ KURUMSAL MARKA BOŞLUĞUNU KAPATACAĞIZ

“Herkes her işi yapabilir, lakin herkes yaptığı işin hakkını veremez” ilkesiyle çıktıkları yolda 44 adet şubesi ile kaliteli ve alanında uzman kişilerle profesyonel hizmet vermeye devam eden Promasaj, 2023 yılının ilk çeyreğinde Almanya’da ilk yurt dışı şubesini açmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda Prospa markasını da hızla büyüterek güvenilir ve ulaşılabilir lokasyonlarda, tercih edilen en büyük marka olma yolunda ilerleyen Promasaj’ı kapak konuğu olarak ağırladığımız Ağustos sayımızda Promasaj Yönetim Kurulu Başkanı Altan Uzun ile gelecek projeleri hakkında konuştuk.

Promasajı tanıyabilir miyiz, marka fikri nasıl ortaya çıktı, çalışmalarınızı ve hizmetlerinizi okurlarımız için anlatabilir misiniz?

Öncelikle sizlere masaj kültürünün tarihinden bahsetmek isterim. 5000 yıl önce Çin ve Hindistan’da doğduğu düşünülen masaj terapilerinin Mısır’da 2500-3000 yıl önce, Anadolu ve Orta Asya coğrafyalarında ise 2500 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde oldukça fazla tercih edilen ve büyük bir hizmet sektörü olan masaj ve spa sektörü, ülkemizde 1980’li yılların başında turizm sektörünün gelişmesi ile başlamıştır. Globalde yıllık 680 milyar dolarlık bir ciro hacmine sahip spa ve masaj hizmeti sektörünün, Türkiye’de ise 890 milyon dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde yıllık toplam ciro oranının ne kadar düşük olduğunu görmekteyiz. Promasaj’ı ele alacak olursak; bir yurt dışı seyahatinde AVM içerisinde görüp deneyimleyerek keşfettiğimiz express masaj işinin ülkemizde başarılı olacağını düşünerek, 2014-2015 yılları arasında hayata geçirdik. Ortalama 7-8 yıllık geçmişe sahip Promasaj markamızı profesyonelliğin gerektirdiği standartları yakalaması için yıllar içinde güncelleyerek bugünlere getirdik. Bugünden sonra dünyanın birçok ülkesinde kurumsal marka değerine sahip alışveriş merkezleri, 5 yıldızlı marka otel zincirleri, havalimanları, hastaneler gibi güvenilir ve ulaşılabilir, çekim merkezi olan lokasyonlarda masajın talep görüp tercih edilen en büyük markası olmak için çalışıyoruz. Şu an 44 şubemiz ile yılda ortalama 1 milyon 284 bin 800 müşteriye hizmet veriyor, 133 milyon TL’lik yıllık ciroyu yönetiyoruz. Sektörümüzdeki kurumsal marka boşluğunu da yakın gelecekte Promasaj ve Prospa markalarımızla kapatmayı planlıyoruz.

Merkez yönetim kadronuzun 8 farklı kategoride görev yaptığını biliyoruz. Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

PR Partners Bilişim Sanayi ve Ticaret A.Ş. bünyesinde yer alan Promasaj markası çatı markamız olup, Prospa markamız da 5 yıldızlı otel standartlarında Spa & Wellness konseptli ticari alanlarda geniş hizmet yelpazesinin sunulduğu yan markamızdır. Şirket yönetim yapımız 5 merkezi birime bağlı olup, 5 bölge müdürlüğü ve 44 şube ile 286 kişilik farklı kategoride yer alan 20- 38 yaş arası genç, nitelikli bir kadro ile hizmet vermekteyiz ve 8 birimden oluşan geniş bir yönetim kadrosuna sahibiz.

Franchise sisteminiz nasıl ilerliyor? Bu konuda sağladığınız avantajlar nelerdir?

Masaj gibi hassasiyet gerektiren yeni bir işe ilk etapta AVM yönetici ve yatırımcılarını ikna etmemiz zor olsa da, bize güvenip inanan önemli kişiler sayesinde Türkiye’de yeni bir sektör doğdu. Markamız, Promasaj ile başlayan bu hizmet şekli ilk başladığı günden bu güne artan ivme ile çoğalmaktadır. Türkiye’de bu işin okulu olduk. Kendi içimizden koparak ayrılan diğer masaj hizmeti markalarıyla ortalama 100’ün üzerinde AVM’de geliştirdiğimiz bu masaj hizmeti konsepti uygulanmaktadır. Sadece Promasaj olarak 44’ü aktif, 7 farklı lokasyonda kiralama süreçleri tamamlanmış, açılışını hazırlamış olduğumuz toplamda 51 şubemiz bulunmaktadır. Promasaj markamızın franchise sistemi, diğer tüm sektördeki markalardan bizi ayıran farklı bir sistemdir. Ticari anlayışımız gereği “herkes her işi yapabilir, lakin herkes yaptığı işin hakkını veremez” ilkesine dayanarak; kendi şirket kültürümüzü, işleyişimizi ve tecrübemizi aktardığımız çalışanlarımız ile kendi içimizden büyüyoruz. Bu arkadaşlarımızı da mesleki branş eğitimlerini insan anatomisi üzerine almış, pratikte ve uygulamada özgeçmiş sürecini tamamlamış kişilerden seçiyoruz. Dünya genelinde Promasaj’ı değerlendirecek olursak; yaptığımız pazar araştırmalarına göre Avrupa, Avustralya, Güney Amerika, Orta Doğu dahil en fazla kurumsal ticari lokasyonda hizmet veren markayız. Markamız; yönetim şeklimiz ve anlayışımız AVM sektörünün seçkin yöneticilerinin referanslarından oluşan marka prestijimiz, inovasyon kabiliyetimiz, kurumsal çalışma yapımız, lokasyon sayımız, müşteri memnuniyet oranımız, konusunda yetkin kadromuz, Promasaj mobil uygulamamız konularında avantaj sahibi.

2022 yılının ilk çeyreğini şirketiniz açısından değerlendirir misiniz? Gelecekteki hedef ve projeleriniz nelerdir?

Küresel anlamda yaşanan sağlık ve ekonomik krizlerle geçen bu sürece rağmen 28 olan şube sayımızı 44’e çıkarmayı başardık. 2022 yılsonuna kadar 55 şube ile yılı kapatmayı hedefl iyoruz. Değişen hayat koşullarına bağlı gelişen e-ticaretin artmasıyla, perakende sektöründe bir yaprak dökümünü öngörüyoruz. Öngörümüze bağlı olarak; AVM’lerde perakende markalarına nazaran yeni hizmet çeşitleri ve markaların doğacağını düşünüyoruz. Oluşan bu boşlukta, standartlarımıza uygun m2’lerde oluşacak 300 m2 ile 1900 m2 arasında mağaza alanlarında Prospa markamızı ön plana çıkaracağız. Bay-bayan hizmet alanlarının ayrı olduğu hamam, sauna, buhar odası, masaj odaları ve birçok kişisel bakım hizmetinin içinde yer alacağı büyük hizmet kompleksleri oluşturacağız.

Yurt dışında markanızı duyurmak adına çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz? Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da AVM’ler ile çalışmalarınız olacak mı?

Promasaj’ın yurt dışında yer alması için Orta Doğu’da Katar ve Irak’ta pazar araştırmaları gerçekleştirdik. Sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda yaptığımız analizler neticesinde Orta Doğu pazarı yerine, Avrupa pazarında var olmamızın markamıza prestij katacağı kanaatine vardık. Bu doğrultuda, yurt içi ve yurt dışı tüm yeni kiralama süreçlerimizi AVM perakende sektörünün seçkin yöneticilerinden oluşan ve yüzlerce önemli markanın perakende lokasyon danışmanlığını yürüten “Locations” ile yakın tarihte bir anlaşma yaparak çalışmaya başladık. Bu işbirliğinin markamıza vizyon ve değer katacağını düşünüyoruz. Almanya’da ilk yurt dışı şubemizi 2023 yılının ilk çeyreğinde açarak, Avrupa genelinde markamızın Locations ile büyümesini planlıyoruz.


Promasaj için özel yazılım ile hizmet vermeye başlayacağınızı duyurmuştunuz. Bu yazılım hakkında bilgi verebilir misiniz? Müşterileriniz ve sizin için avantajları nelerdir?

Promasaj’ın müşterilerini, idari birimlerini, şubelerini ve personellerini kapsayan özel bir yazılım geliştirdik. Android ve IOS dijital market platformlarından indirilerek kullanılabilen, müşterilerimizin hizmet kalitemizi değerlendirmesine olanak sağlayan, içerisinde birçok panel ve özelliği barındıran geniş kapsamlı bir uygulama oldu. Şu anda kullanıcı dostu ara yüz geliştirmeleri üzerinde çalışıyoruz. QR kod ile müşterilerimiz uygulama üzerinden kayıt oluşturup tüm şubelerimizde özgürce üyelik, masaj paketleri, hizmet geçmişi vb. birçok konuyu kontrol edip kullanabilmektedir. Promasaj uygulamasında en beğendiğimiz özellik; her müşterimiz hizmet aldığı şubenin masaj terapistine yorum yaparak memnuniyet puanı verebiliyor olması. Diğer müşterilerimiz ise hizmet alırken buradaki puanları dikkate alarak tercihte bulunabiliyorlar. AVM içerisinde hizmet alacak müşterilerimizin alanda sıra beklememesi için yazılım içerisinde ek bir panel geliştirdik. Müşterimiz, yoğun olan bir şubemizde ödemesini yapıp sıra numarası aldığında, ortalama olarak ne kadar süre bekleyeceğini, önünde hizmet almak için bekleyen kaç kişi olduğunu ekranında görebilmektedir. Bu sayede müşterilerimiz bekleme süresinde AVM içerisinde yemek, alışveriş gibi diğer hizmetlerden yararlanabilecektir. Bir şubemizden toplu masaj seans paketi alan müşterimiz, Türkiye’de yer alan tüm lokasyonlarda hizmetlerini uygulamamız üzerinden sadece QR kodlarını okutarak alabilmektedir.

Promasaj olarak kadronuzu oluştururken dikkat ettiğiniz hususlardan bahseder misiniz? Bünyenizde kadronuza özel eğitimler veriyor musunuz?

Promasaj’ı hayata geçirdiğimiz ilk günden itibaren verdiğimiz hizmetin kalite standartlarını korumak ve arttırmak için sadece mesleki branş eğitimlerini tamamlamış, diplomalı veya sertifikalı fizyoterapistler, fizik tedavi teknikerleri ve yerli-yabancı masaj terapistleri ile hizmet vermekteyiz. Personellerimizi alanında uzman insan kaynakları ekibimiz Türkiye genelinden online personel bulma kanallarından çıktığımız ilanlar ile CV havuzundan seçip, ince bir elekten geçirerek personel tercihlerimizi yapmaktadır. Seçilmiş CV’ler ihtiyaç duyulan şubelerimizin yetkilileri ile paylaşılmaktadır. Belirli standartlarda olan eğitim sürecimiz, hizmet verdiğimiz lokasyonlarda sürekli devam etmektedir. Anatomi eğitimlerini tamamlamış çalışanlarımıza pratikte el becerilerini kazanmaları için görev alacakları şubede ortalama 2 haftalık pratik el becerisi eğitimi verilmektedir. Bu sayede anatomik eğitimle bütünleştirdiğimiz masaj bilgisini harmanlayarak nitelikli iş gücü yaratmaktayız. Yaş ortalaması 20-30 arası olan ve çoğunlukla tecrübesiz bu arkadaşlarımızı, markamız bünyesinde verdiğimiz eğitimler ile işleyerek daha değerli hale getiriyor ve hepsiyle gurur duyuyoruz.

Sektörde sizi rakiplerinizden ayıran özellikler nelerdir? Müşterilerinize sağladığınız avantajlarınızdan bahseder misiniz?

“Herkes bir işi yapabilir lakin herkes yaptığı işin hakkını veremez.” Bu nedenle Promasaj, kurulduğu ilk günden itibaren şahsımın belirlediği temel değer ve prensipleri ile inşa edilmiştir. Markamız güvenli, kiralanabilir ticari lokasyonlarda hizmet vermektedir. Marka değerimizi korumak ve prestijini yükseltmek amacıyla masaj hizmetimizi ulaşılabilir, güvenilir ve uygun fi yatlı sunarak toplumda yer edinecek bir masaj kültürü oluşturuyoruz. Bir kişinin başka bir kişinin vücuduna dokunması ancak güven esasına dayalı olmalıdır. Markamızın özgeçmişi, görev verdiği nitelikli personelleri, uygun fi yat politikası ve Türkiye’nin 7 bölgesinde yer alan şubeleriyle daha çok tercih ediliyoruz. Şu an oluşturduğumuz bu sektörde var olan markaların çoğu, bizim bünyemizde yetişmiş kişi ve kişilerden oluşmaktadır. Taklit edilmekten rahatsızlık duymuyoruz. Aksine bu durumdan kıvanç duyuyoruz. Sonuçta bir markayı diğer markalardan ayıran en temel özellik; vizyon yapısı ve inovasyona, müşteri memnuniyetine yaptığı yatırım olarak değerlendiriyoruz. 7 yıllık genç bir markayız. Yakaladığımız başarı ivmesini tamamen hizmet mantalitemize bağlamaktayım. Müşterilerimizi patron olarak görüyoruz.

Başarınızın sırrını açıklar mısınız?

Başarımın temelinde; çocukluktan itibaren zor hayat şartlarıyla mücadele etmemin karakterimi şekillendirerek güçlü kılmasının olduğuna inanıyorum. Ayrıca 37 yıllık hayatımın neredeyse 23 yılı çalışmakla geçti. Her yaptığım işte kendime farklı değerler kattım. Genel kültür, insan ilişkileri, beden dili ve ikna kabiliyeti konusunda yetkin olduğumu düşünüyorum. Öğrencilerden oluşturduğum ekipler ile Türkiye’nin her bölgesinde satış organizasyonları ve etkinlikler gerçekleştirdim. 2003 yılından bu güne kadar ortalama olarak 3600 kişiye yöneticilik ve liderlik yaptım. Bu sürecin tamamını sabit bir çalışma mekanizmasında olmadan, farklı coğrafyalarda gerçekleştirdim. Dönemsel veya kalıcı iş organizasyonları ile şahsım adına oldukça faydalı bilgi ve tecrübeye ulaştım. Geçmişte var olan tüm deneyimlerimi, geleceği şekillendirmeme yarayan bir pusula olarak görüyorum.

İş yaşamınız ve iş yaşamı dışındaki hayatınızdan bahsedebilir misiniz? Altan Uzun’un bir günü nasıl geçiyor?

Çocuk yaşta başladığım ticaret hayatımda, gençlik dönemimde gerçekleştirdiğim gezici satış organizasyonları, konser organizasyonları, AVM etkinlikleriyle liderlik vasfını edinmeye çalıştım. Çevremde oluşturduğum network neticesinde yurt içi ve yurt dışı iş seyahatleri ile vizyon kazanıp; olmayan veya yeni olan iş dallarında riske girip, türlü başarı ve başarısızlıklarla kendimi geliştirdim. Gayem her zaman; mümkün mertebe kalıcı, faydalı ve anlamlı ticari projeleri hayata geçirmek oldu. Şu anki misyonum ise; yakın ve uzak gelecekte yönettiğim markaları, şirketleri kalıcı ve en önemlisi sürdürülebilir kılmaktır. Şahsiyet olarak mütevazi, güler yüzlü ve sıcakkanlı bir karaktere sahip olduğum söylenir. 17 Temmuz 1985 doğumlu olup, aslen Adanalıyım. Ev hanımı bir annenin ve turizmci bir babanın ilk çocuğuyum. Şu an evli ve 2 çocuk babasıyım. İş dışı gibi gördüğüm bir hayatım olduğunu düşünmüyorum. İş ve sosyal hayatım birbirine geçmiş bir şekilde hayatımı planlıyor ve sürdürüyorum. Motivasyonumu korumak adına hayatımda her şeyin dengeli olmasına özen gösteriyorum. Bir günüm nasıl geçer konusuna değinirsek, asla sabit ve stabil bir düzende ilerlememektedir. Başarımı da buna borçluyum. Takdir edersiniz ki değişen ve gelişen koşullara uyum sağlamak da bunu gerektirmektedir. Anlık doğru ve akılcı kararlar bazen gününüzü şekillendirebiliyor. Gelişen teknoloji ve koşulları işimize ve hayatımıza yansıtabilmek ve anlık çözüm sunabilmek adına bazen Türkiye’de bir şehir bazen farklı bir ülkenin pazar araştırmasını yaparken ve yeni iş birlikleri yaparken kendimi bulabiliyorum. Girişimci bir ruh taşıyan herkesin hayatının bu yönde seyrettiği kanaatindeyim.