Kapak

DÜNYANIN MOBİLYASI, ALIŞVERİŞİN MERKEZİ

Klasikleşmiş alışveriş merkezi konseptini mobilya ve dekorasyon ürünleriyle zenginleştirerek Türkiye ve Avrupa’da bir ilke imza atan Kumsmall Factory AVM; içinde yer alan mobilya mağazaları, dünyaca ünlü perakende markaları ve yeme içme alanlarıyla Kayseri’nin kalbinde 2020 yılından bu yana ziyaretçilerine hizmet veriyor. Temmuz sayımızda kapak konuğumuz olarak ağırladığımız GLA Gayrimenkul Yönetim Danışmanlık CEO’su Tahir Çelik ile Kumsmall Factory AVM’yi ve sektörde fark yaratan çalışmalarını konuştuk.

Kumsmall Factory AVM’yi kısaca anlatır mısınız?

Avrupa ve Türkiye’nin en büyük karma AVM projesi Kumsmall Factory, 29 Ekim 2020 yılında  açıldı. Türkiye’de ve Avrupa’da bir ilke imza atarak klasik alışveriş merkezi ile mobilya ve dekorasyon konseptlerini bir araya getiren Kumsmall Factory AVM, 300.000 metrekare kapalı alanı, 200’ü mobilya ve 150’si klasik olmak üzere toplam 350 mağazasıyla; yatırımcıyı üreticiyle, toptancıyı perakendeciyle, kaliteli seçkin ürünlerini de ziyaretçileri ile buluşturan bir AVM oldu.

Anadolu’nun tam kalbinde yer alan karma proje Kumsmall Factory AVM; içerisinde yer alan mobilya mağazaları, dünyaca ünlü perakende markalar, yeme içme alanları ve eğlence merkezi ile ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunmaya başladı.

Açıldığı günden bu yana ilgi gören Kumsmall Factory AVM; 6 bin araçlık ücretsiz otoparkı ve 350 mağazasıyla konforu ve alışveriş keyfini bir araya getiriyor. Aynı zamanda 180.000 metrekarelik kiralanabilir alanda Avrupa’yı kapsayan bir anlayışla ilklere imza atarak, klasik alışveriş merkezi olmaktan çok daha fazlasını sunuyor.

Projemiz ilk ortaya çıktığından bu yana öne sürdüğümüz iddiamızı koruyor ve bunun altını çok güçlü başlıklarla doldurmaya devam ediyoruz. İlk günlerden itibaren ziyaretçilerimizle kurulan güçlü bağı her geçen gün kuvvetlendiriyoruz. Avrupa ve Türkiye’nin en büyük karma projesi olmamızın yanında, Türkiye’nin ilk ve tek factory alışveriş merkezi olma özelliğimizde her ziyaretçinin aradığına uygun seçenekleri sunuyoruz.

Kumsmall Factory AVM’nin avantajları arasında ziyaretçilerin binlerce çeşit mobilyayı deneyimlerken aynı zamanda çocuklar için eğlence, yetişkinler için yeme içme alanları sunması da yer alıyor. Aynı zamanda çok büyük markaların Anadolu’daki en kapsamlı outlet mağazalarını da içinde bulunduran Kumsmall Factory AVM; ziyaretçilere farklı etkinlikler, yarışmalar ve sosyalleşme olanakları da sunmaya devam ediyor.

Buradaki en önemli vizyonumuz; kaliteyi ve ulaşılabilirliği tüketicilere ulaştırmak ve bunu sadece Kayseri ile sınırlı tutmadan, Avrupa’nın her yerine aktif olarak hizmet vermek olarak tanımlayabiliriz. Her geçen gün artırdığımız ziyaretçi kapasitesi ve mağaza çeşitliliği ile kapsamlı bir yaşam merkezinin kapılarını açıyoruz.

Kumsmall Factory AVM’nin yatırımcı grubu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Avrupa ve Türkiye’nin en büyük karma projesi olan Kumsmall Factory AVM’nin temellerini, 1965 yılında kurulan Kayseri Marangozlar Mobilyacılar ve Döşemeciler Derneği’ne dayandırmak mümkün. Dernek 1982 yılından sonra Mesleki Esnaf ve Sanatkarlar Odası statüsüne kavuştu. Aradan geçen yıllar içerisinde ivmesini hiç kaybetmeden yoluna devam etti ve 2009 yılının sonuna gelindiğinde Kumsmall Factory AVM Yatırımcı Grubu tarafından Erciyes KSS Yapı Kooperatifi kuruldu.

Sektördeki artan üretim hacminden, yükselen kaliteden kuvvet alan ve bugün 1700 üyesi ile çalışmalarına devam eden kooperatif; kurulduğu günden bu yana arsa alımı, imar planlarının yapılması, inşaat bitirilme süreçleri gibi bir çok alanda fedakarca ve sebatla çalışmalarına devam etti. Ülkemiz ve Kayseri’deki mobilya üreticilerinin çevresel sürdürülebilirlik hedefini bir adım öteye taşımak ve mobilya sektörünün gelişimine hızlanarak devam edebilmesi için çalışmalarına hız katan Erciyes KSS Yapı Kooperatifi, şimdi dev bir projeye imza atmanın haklı gururunu yaşıyor.

Kumsmall Factory AVM toplamda 2 milyar TL’lik yatırım hacmi ile sınırların çok ötesinde. Çünkü burası klasik bir AVM ile mobilya ve dekorasyonu bir arada sunacak olan karma bir konsept.

Kumsmall Factory yönetim ve kiralama faaliyetlerini devralan GLA Yönetim Grubu hakkında bilgi alabilir miyiz?

GLA Yönetim Kiralama Danışmalık A.Ş olarak, yarım kalmış bir hikayeyi en güzel şekilde yazmak için yine yeniden yönetimdeyiz. Kumsmall Factory projesinin doğum sürecinde tüm sancılarını yaşamış, emek vermiş ve inanmış olan ekibimiz şimdi daha güçlü bir şekilde ait olduğu yerde görevlerinin başında. 20 yılı aşkın sektör tecrübemizden, değişen dünyada öğrendiklerimizden, hayallerimizden ve her geçen gün büyüyen ekibimizin birbirine verdiği güçten yola çıkarak kiracılarımıza ve ziyaretçilerimize en iyiyi sunmak için hazırız. Yurt içi ve yurt dışında yönetim kiralama ve danışmanlık alanında sayısız başarılı işe imza atan GLA ekibi; farklı projeleri, farklı AVM konseptlerini hayata geçiriyor ve hep bir adım önde olarak ilerlettiği süreçlerinde ses getirecek çalışmalara imza atıyor. Multidisipliner bakış açımızla ve entegre olarak sunduğumuz yönetim hizmetlerimizle GLA, sektörün kanaat önderlerinden olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Yönetim grubu hakkında bilgi alabilir miyiz? AVM yatırımı yapma fikri nasıl ortaya çıktı?

‘Dünyanın mobilyası, alışverişin merkezi’ olma sloganıyla yola çıkan Kumsmall Factory AVM, Kayseri Mobilyacılar Odası’nın Kayseri’de gelişmiş olan mobilya sektörünün yurt içi ve yurt dışında daha fazla müşteriye doğrudan ulaşması ve ülkemiz mobilyasının dünyaya toptan pazarlanması fikri ile ortaya çıktı.

Kayseri sanayisinin en güçlü sektörü konumunda olan mobilyanın, üreticiden doğrudan tüketiciye ulaştırılması sayesinde; ülkemizin bu alanda dünya pazarlarından aldığı payın artması sağlanacak. Bunun için projemizde çok farklı ve alternatif pazarlama – satış kanalları oluşturulması amaçlanıyor. Öncelikli olarak e-ticaret sitesi kurulumu ile üreticilere yeni pazarlara açılma imkanı sunacak.

Kumsmall Factory AVM yatırımcılara neler vadediyor?

Son iki yılda pandeminin etkisiyle fiziksel koşullarda ciddi sıkıntılar oluştu. Birçoğumuzun alışkanlıkları büyük ölçüde değişti, evlerimizde daha fazla vakit geçirmeye başladık. Uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma düzenine geçilmesiyle beraber; iş ya da eğitim hayatında yaşadığımız stresi, olumsuzlukları atlatabilmek ve keyifli bir vakit geçirmek için evlerimizde yeni dekorasyon arayışları içine girdik ve alışveriş alışkanlıklarımız değişti.

Bu dönemde mobilya-dekorasyon sektörüne tüketicilerin talebi artarken aynı zamanda sektör yatırımcıların da gözdesi haline geldi. Tüm dünyada salgınla mücadele kapsamında alınan kısıtlama kararları sebebiyle insanların evde geçirdiği süre önemli ölçüde arttı ve dijital ortamlarda ve internet kullanımlarında beklenenden çok daha fazla artış gerçekleşti.

Kapanma sürecinde ihtiyaçların ertelendiğini ve sonrasındaki psikolojik etkiyle de insanların alışverişe yöneleceğini düşünüyoruz. Özellikle bu yaz döneminde yurt dışından gelecek gurbetçilerin Kumsmall Factory AVM’ye hareketlilik getireceğini düşünüyoruz.

Kumsmall Factory AVM’nin lokasyon özellikleri nelerdir?

Kuzey çevre yolu üzerinde yer alan projemizin şehir merkezine uzaklığı 9 kilometre. Şehirlerarası otobüs terminaline ve yeni yapılan hızlı tren garına çok yakın bir konumda bulunuyoruz. Kayseri Havalimanı’na uzaklığımız sadece 7 dakika, Kayseri Şehir Hastanesi ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’ne ise yürüme mesafesindeyiz. Tüm bunların yanı sıra içinden raylı sistem geçen ilk alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyoruz.  

Peki, neden Kayseri?

Türkiye’de üretilen mobilyanın büyük bir kısmı Kayseri’de üretiliyor. Burada çok ciddi bir pazar var. Projemizle; ürünlerimiz üreticiden doğrudan tüketiciye ulaştırılacak ve bu sayede ülkemizin bu alanda dünya pazarlarından aldığı pay artacak. Kayserimizin Anadolu’nun kalbinde bulunması ve Türkiye’nin her yerinden kolay ulaşım imkanı olmasının yanı sıra turizm potansiyelinin yüksek olduğu bir bölgede bulunması, alanı stratejik bir öneme kavuşturuyor.

Kumsmall Factory AVM’nin şehre nasıl bir katma değer sağlayacağını düşünüyorsunuz? Mobilya sektörünün zirve şehirlerinden biri olan Kayseri’de üretimden satışa anlayışıyla yürüttüğümüz hizmet sayesinde hem istihdam alanını genişletecek hem de alışveriş yapmak isteyenlerin geniş bir kapasiteye sahip olmasını sağlayacağız. Mobilya, eğlence ve yaşamı bir araya getirdiğimiz ortamda, ziyaretçilerin kendilerine ayıracakları vakti kaliteli bir şekilde geçirmesini sağlıyoruz. Aynı zamanda kalite ve uygun fiyatı bir araya getirerek mobilya konusunda öncü olduğumuzu, Avrupa’ya giden yolu açtığımızı da vurgulamak isteriz.