AVM

SEN NASIL İSTERSEN ÖYLE OLACAK

Yalçın Öz

M1 Adana AVM; suyu, havayı, ormanı, yeşili ve doğayı korumak haricinde dünyanın iklim ve yaşam dengesinin korumak isteyenlere hatta bu konu hakkında bilgisi dahi olmayan kısaca herkese dokunacak “Sen Nasıl İstersen” kampanyası ile yoluna devam ediyor. Sürdürülebilirliği önceliği haline getirerek son bir yılda 164.000 ton atığı dönüşüme kazandırarak 1.879 m3 su, 571,866 kwh elektrik, 366,743 m3 depolama alanı tasarruf sağlayan M1 Adana AVM ayrıca 1.141 ağacın tahribatını ve 15.976 m3 sera gazı salınımını da önledi. M1 Adana AVM müdürü Yalçın Öz ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

SEN NASIL İSTERSEN Kampanyası nasıl bir motivasyonla ortaya çıktı?

M1 Adana Alışveriş Merkezi olarak toplumumuzun doğa, çevre, atmosfer, atık yönetimi, geri dönüşüm ve benzeri konularda bilinçlenmesini ayrıca sorumluluk almasını ve başkalarını da harekete geçirmesini sağlayacak bir farkındalık yaratmayı önemsiyoruz.

Bu bakış açısı ile Gezegenin Korunması odaklı bütün çalışmalarımızı, iletişimimizi “Sen Nasıl İstersen” kampanyası altında birleştirmeye karar verdik.

Sen Nasıl İstersen kampanyanız kimlerin dikkatini çekmeyi amaçlıyor?

Kampanyamız; dünyamızın, soluduğumuz havanın, içtiğimiz suyun, beslendiğimiz gıdanın kıymetini bilerek yaşayan ayrıca bunları korumak için çabalayanların, çocuklarımıza temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak isteyenlerin, daha temiz daha sağlıklı bir dünyada yaşamayı hepimizin hak ettiğini düşünenlerin, dünyanın iklim ve yaşam dengesinin korunması konusunda bir şey yapmak isteyip de ne yapabileceğini bilemeyenlerin hatta bu konuyu pek ciddiye almayanların yani herkesin dikkatini çekmeyi amaçlıyor.

M1 Adana AVM’nin çevreye duyarlılık kapsamında attığı ve atacağı adımlar neler?

Geçtiğimiz yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen ‘Sıfır Atık’ belgesini de almamızla ülkemizde atık yönetimi süreçlerinde sektörümüzdeki öncülüğümüz tescillendi. Enerji verimliliği politikalarımız, aydınlatma projelerimiz, kuyu suyu kullanımımız ve dijital uygulamalarımız ile sürdürülebilirliği önceliğimiz haline getirdik. Son bir yılda 164.000 ton atığı dönüşüme kazandırılarak 1.879 m3 su, 571,866 kwh elektrik, 366,743 m3 depolama alanı tasarruf sağladık. Ayrıca 1.141 ağacın tahribatını ve 15.976 m3 sera gazı salınımını da önledik.

Sen Nasıl İstersen Projemiz de bütün personelimizle, bütün ziyaretçilerimizle ve Adana halkı ile ele ele vererek toplumun her kesimini bilinçlendirmek esasına dayalı bir çevre hareketi. Bir parçası olduğumuz toplumun, gezegenin korunması konusunda bilinçlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla her faaliyetimizin iletişiminde SEN NASIL İSTERSEN mottosuna yer vereceğiz.

Kampanyanın suyu, havayı, ormanı, yeşili ve doğayı korumak haricindeki hedefleri nelerdir?

Kampanyamız ev ekonomisine katkıda bulunma ve doğru enerji kullanımı konularını da içeriyor. Bir başka önemli konu ise toplumumuzun her bireyinde ‘gezegene faydalı oluyorum’ duygusunu baskın kılarak bu davranışların topluluğun genlerine yerleşmesini sağlamak.

Bu kampanyaya dahil olan kişiler sadece çevreye değil aile ekonomilerine de katkı sağlayacak dediniz. Bunu biraz açıklar mısınız?

Evet, bu kampanya kapsamında soğuk havada pencerelerimizi nasıl ayarlamamız gerektiğinden mutfakta hangi tencerenin hangi pişirme için daha ekonomik olduğuna, bahçemizi nasıl ve ne zaman sulamamız gerektiğinden artan gıdalarımızı nasıl değerlendirmemiz gerektiğine kadar birçok faydalı bilgiye yer veriyoruz.