Uncategorized

ÇENGELKÖY BÖREKÇİSİNE GİFRN MÜŞTERİLERİMİZE DAHA KOLAY ULAŞACAK YENİ KANALLAR OLUŞTURDUK

Kırk yıllık tecrübesini sahip olduğu ürün çeşitliliğiyle birleştirerek köklü bir marka halini alan Çengelköy Börekçisi, kaliteli malzemelerden üretimini gerçekleştirdiği hem tatlı hem tuzlu ürünlerini müşterilerine sunuyor. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dilbağı ile Çengelköy Börekçisi’nin yeni proje ve yatırımlarını konuştuk.

Ürün çeşitliliğiniz ve kullandığınız malzemeler konusunda okurlarımızı bilgilendirir misiniz?

            Çengelköy Börekçisi ile Bir İstanbul Klasiği olarak, kırk yıla yakın tecrübemizle börek sektöründe kendine özgü reçetelerle ürün yapan tek firmayız desek yanlış olmaz sanırım. Dolayısıyla  birçok çeşidimiz var. Börek çeşitlerimizde kol böreği, küt böreği gibi klasik ürünlerimizle beraber, %100 zeytinyağlı tam buğdaylı, kendi ismimizle özel hamuruyla üretilen Çengelköy Böreği ve Çengelköy Lokumu ve klasik börek çeşitleri ile baklava ve mayalı ürünlerimiz de mevcuttur. Özellikle sokak poğaçası olarak bilinen kuru poğaçamız ve küt böreğimizle, klasik su böreğimiz müşterilerimizin özellikle beğenisini kazanan ürünler arasında diyebiliriz.

Ürün çeşitlerimiz aslında sadece börekle sınırlı değildir. Baklava ve kadayıf üretimimiz de iddialı ve butik üretim olarak gerçekleşmektedir. Fıstıklı, cevizli çeşitleri ve son zamanlar çok tercih edilen soğuk baklava çeşitleri de yine kendi üretimimiz olarak bütün şubelerimize göndermekteyiz.

Kullandığımız malzemeler konusuna gelince; biz  Türkiye’nin ilk TSE Helal Sertifikalı Börekçisi olmamız hasebiyle bütün hammadde girişimizde helal sertifikası ve hijyen standartları en büyük hassasiyetimizdir. Bununla beraber börek çeşitlerimizin büyük bölümünde tereyağı, zeytinyağı ve sıvı yağ kullanırız. Kıymalı çeşitlerimiz için löp et alıp, kıymayı kendimiz hazırlarız.

Franchise bedeli almadan büyümeyi tercih etmenizdeki etkenler nelerdir? Yatırımcıların gözünde sektörde bu durum sizi farklı kılıyor mu?

            Franchise ücreti almamamızdaki en büyük sebep öncelikle doğru iş ortağı seçmek niyetimizdir. Markamızı iyi temsil edebilecek, bize de katkılar sunacak sektördeki tecrübeli kişileri bulmak ticari kaygımızdan önce gelmektedir. Ayrıca dünyanın içinde bulunduğu pandemi şartları sebebiyle de daha ulaşılabilir olmak için şimdilik herhangi bir isim hakkı ücreti almamayı tercih ediyoruz.

            İsim hakkı bedeli almıyor olmamız yatırımcıların bize daha çok güvenmesini sağlamaktadır. Ayrıca doğru noktalarda doğru yatırımcılarla iş yapmamızı kolaylaştırıyor.

Çengelköy Börekçisi olarak 2021 yılını nasıl geçirdiniz, 2022 yılı için hedef ve projelerinizden de söz eder misiniz?

            Malum pandemi şartları etkisine rağmen şubelerimizle birlikte 2021’den en az etkilenerek çıkmaya gayret ettik. Bunu da kısmen başardık. Bu süreçte market ve yurt dışı müşterilerine hitap eden ambalajlı ürünlerimiz konusunda ciddi ilerleme kaydettik. Bazı market ve online satış siteleri ile anlaşmalar yaparak müşterilerimize daha kolay ulaşacak yeni kanallar oluşturduk. 2022 yılında özellikle bu kanalları çeşitlendirme, yeni iş ortakları ile şubelerimizi arttırma ve ihracat öncelikli hedeflerimiz arasındadır.