Uncategorized

%100 DOĞALLIKLA ÜRETİLEN YAZIN VAZGEÇİLMEZ LEZZETİ

Sağlıklı yoğurt hareketi ile yola çıkan Iceberry, Türkiye dahil 3 ülkede kalitesinden ödün vermeden hizmet vermeye devam ediyor. Iceberry zengin menüsü sayesinde cafe konseptinde el yapımı fresh ve bir o kadar da farklı ürünleri ile müşterilerine farklı tatlar sunuyor. Iceberry Satış ve Pazarlama Müdürü Mustafa Erçin Erkmen ile Haziran sayımızda Iceberry hakkında konuştuk.

Dinamik ve yenilikçi vizyonu ile gıda sektöründe fark yaratan Iceberry’nin sektöre giriş serüveninden bahseder misiniz?

2010 yılında başlayan bir hikâye Iceberry’nin hikâyesi. Firma sahibinin Yunanistan’da bu lezzeti tatması ve benzer mutfaklara sahip Türkiye’de de yeme içme kültürünün amiral gemisi olması gerektiğine kanaat getirmesi sonucu yola çıkıldı. Şeker içermemesi, %100 doğal ve sağlıklı olması sebebi ile yoğurt tüketiminin bu form sayesinde artması üzerine kurulu bir planlama. Bu doğrultuda ilk sloganımızın “Sağlıklı Yoğurt Hareketi” olması her şeyi özetliyor aslında. Takip eden yıllarda kalite standardı yüksek ve yenilikçi ürünlerin, titiz AR-GE çalışmaları sonucunda menüye eklenmesi ile birlikte zengin ve rakipsiz bir konsept haline gelmeyi başarmış bulunuyoruz.

Hali hazırda kaç adet şubeniz bulunuyor, bunların kaçını franchise şubeleri oluşturuyor?

2022 Mayıs ayı itibariyle 3 ülke, 12 il ve 28 şube de faaliyet göstermekteyiz. Bunların 11 tanesi merkez satış noktası iken 17 adedi franchise şubesi oluşturuyor.

Iceberry’nin büyüme stratejileri arasında yer alan franchise ile büyüme koşulları nedir, yatırımcılara hangi alanlarda destek sağlıyorsunuz, sizi neden tercih etmeliler?

Iceberry Türkiye, alternatifsiz bir ürün olan Frozen Yoğurt pazarının en köklü ve en çok şubesi olan markası. Ayrıca zengin menüsü sayesinde cafe konseptinde el yapımı fresh ve farklı ürünleri ile alternatifsiz görünüyor. Franchise sistemi ise başlı başına tercih sebebi. Sistemde hemen hemen her bütçeye uygun yatırım modelleri mevcut. Mini konsepti 150.000 TL, Corner konsepti 250.000 TL, Shop 350.000 ila 650.000 TL ve Cafe konsepti 450.000 ila 800.000 TL üstü tutarlarda ki yatırım ile anahtar teslim kurulabiliyor. Açılan şubeye özel fizibilite sonucu, her şube için bölgesel dinamiklerden en az etkilenecek menü ve reçeteler uyguluyoruz. Ayrıca yine her şubeye özel hesapladığımız başabaş noktasının üzerine çıkmadan şubeden loyalty almıyoruz. Sektördeki çoğu aktör toplam cirodan şubesi kazansa da kazanmasa da %3-%5 arası pay talep ediyor. Iceberry Türkiye ise, noktanın kar etmeye başladığı rakamı en başta belirleyip, bu rakamın üzerinde kalan kısımdan %3 pay almakta. Bunların hepsini alt alta topladığımızda inovatif menüsü ve franchise sistemi ile sektörde farklı bir konumlaması olduğu için 12 yıllık bir süre içerisinde büyümesini devam ettiren nadir firmalardan biri olarak dikkat çekiyor.

2022 yılı içerisinde Iceberry’i nerelerde göreceğiz?

Firma stratejimiz agresif bir büyümeyi hedeflemiyor. Birlikte gelişip birlikte kazanacak bayilerimiz bizim için büyük bir ailenin değerli bireyleri. Dolayısı ile doğru yatırımcı, doğru lokasyon ve doğru bir iş planı ile 2022 yılında da yıllara yayılan sağlıklı yapılanmamızı sürdürmek tek hedefimiz.