AVM

Cevahir AVM ve İkiz Kuleler’in mimarı aynı kişi mi?

Sosyal medyada yapılan bir paylaşım ile İstanbul’da bulunan Cevahir Alışveriş merkezi mimarının Amerika Birleşik Devletleri’nde 11 Eylül saldırılarında yıkılan, İkiz Kuleler adıyla bilinen Dünya Ticaret Merkezi’nin mimarı ile aynı kişi olduğu iddia edildi.

Cevahir AVM, aynı mimarın kurduğu firma tarafından tasarlanmış

İddiayı araştırmaya anahtar kelimelerle yapacağımız bir arama ile başlayabiliriz. “İkiz Kuleler” olarak da bilinen ABD’deki Dünya Ticaret MerkeziJapon mimar Minoru Yamasaki tarafından tasarlanmış. Yamasaki, projenin tasarlama komisyonuna 1962 yılında katılmış. Merkezin tasarımında, Emery Roth and Sons isimli mimarlık firması ile işbirliği de yapılmış.

Yıkıldığı zaman dünyanın en yüksek 10 binasından biri olan İkiz Kuleler, 1976 yılında inşa edilmiş.Yıkıldığı zaman dünyanın en yüksek 10 binasından biri olan İkiz Kuleler, 1976 yılında inşa edilmiş.Kimi halka açık kaynaklar, Cevahir AVM’nin mimarını da Minoru Yasamaki olarak aktarmış. Fakat burada dikkatli olmakta fayda var. Zira, Yasamaki’yi anlatan yabancı kaynakların herhangi birinde Cevahir AVM’nin ismine rastlanmıyor.

Buna ek olarak, Yasamaki 1986 yılında hayatını kaybetmiş ve Şişli’de yer alan Cevahir AVM 2005 yılında açılmış. 

Başlangıçta bir ticaret kompleksi olarak planlanan proje Yamasaki’nin ölümünün ertesi yılı, 1987 yılında Minoru Yamasaki & Associates tarafından tasarlanmış. Bu mimarlık firması, Mimar Yamasaki tarafından 1955 yılında ABD’nin Michigan eyaletinde kurulmuştu

Yani, Cevahir AVM, mimar Yamasaki’nin kurduğu firma tarafından tasarlanmış. Yamasaki’nin kendisi tarafından değil. Firma, 2007-2008 finansal krizini takiben 2009 yılında kapatılmış.

Minoru Yamasaki & Associates’in Türkiye’nin de dahil olduğu birçok ülkede başarılı projeler tasarladığı bilgisine de açık kaynaklardan ulaşılabiliyor. Dünya çapındaki en büyük inşaat projeleri veri sağlayıcılarından biri olan Emporis’in Yamasaki & Associates için ayırdığı sayfada Cevahir AVM’nin ismi yer alıyor.

Cevahir AVM’nin temellerinin atılması 1997 yılını bulmuş. İnşaattaki gecikmeler ve askıya alınmalar sonucu yapımı sekiz yılı bulan Cevahir AVM, açıldığı yıllarda dünyanın en büyük ikinci alışveriş merkezi olma niteliğini taşıyormuş. Forbes’un 2007 yılında dünya çapında derlediği listede Cevahir AVM’den “Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezinde hız treni, dalga havuzu ve IMAX sinemaları bulunmaktadır” şeklinde bahsedilmiş.

Cevahir AVM, Şişli gibi insan yoğunluklu bir bölgenin hareketliliğini kısıtladığı gerekçesiyle eleştiri de almış.

Cevahir AVM hâlâ Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezleri arasında yer alıyor.