Enerji

Kullanıcılar Voltgo şarj istasyonlarıyla yeni bir gelir modeli üretebiliyor

Voltgo CEO‘su Yusuf Cenk Dağsuyu ile bir araya geldiğimiz Nisan sayımızda, elektrikli araçlar için şarj üniteleri üretimindeki yaklaşımlarını ve hedeflerini konuştuğumuz Dağsuyu, kullanıcıların doğru yerde ve doğru çeşitlerde konumlanan Voltgo şarj istasyonlarını diğer kullanıcılara açarak yepyeni bir gelir modeli üretme şansına sahip olduklarını vurguladı.

Voltgo’nun faaliyetleri ve sunduğu hizmetler hakkında bilgi verebilir misiniz? Elektrikli araçlar için şarj üniteleri üretimindeki yaklaşımınız ve hedefleriniz nelerdir?

Sektör hangi alanlarda büyüyor ve sizler bu sektörde kendinizi nerede konumlandırıyorsunuz? Voltgo; AC ve DC şarj istasyonlarının üretimini ve şarj ağı işletmeciliğini gerçekleştiren Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EDPK) lisanslı bir teknoloji markası olarak pazarda güçlü şekilde yerini alan ilk girişimlerden biri oldu. Çeşitli güçlerde ve farklı kombinasyonlarda ürettiğimiz şarj ünitelerimizi kullanan Voltgo kullanıcıları ve Voltgo yatırımcıları adı altında müşteri grupları oluşturduk.Kullanıcılarımız; doğru yerde ve doğru çeşitlerde konumlanan Voltgo şarj istasyonlarını diğer kullanıcılara açarak yepyeni bir gelir modeli üretme şansına sahipler. Böylece kendi aracınızı şarj etmek için edindiğiniz şarj istasyonu ile gelir elde etme şansına sahip olmuş oluyorsunuz. Voltgo için yatırım kararı alırken motivasyonunu sağladığımız temel başlıklardan biri de ülkemizin sürdürülebilir enerji hedefi olan 2050 Net Sıfır Emisyon hedeflerine katkı sunmak, gelecek için çok önemli olan bu hedefe adım adım yürüyen ülkemize destek olmaktı. Büyüyen elektrikli araç sektörü, kaçınılmaz olarak büyüyen elektrikli şarj istasyonu sektörünü de sonuç olarak yaratıyor. Elektrikli araçların hayatın ve ulaşımın içinde yaygınlaşması, elektrikli şarj istasyonlarına olan talebin de doğru orantılı olarak büyümesini sağlayacaktır.

Üretim alanınız ve kapasiteniz, ihracatınız, global pazardaki konumunuz ve hedef pazarlarınız hakkında okurlarımızı bilgilendirir misiniz?

Voltgo; şu an 50’den fazla noktada son kullanıcı ile buluşan ve kullanıcılarına 7/24 şarj hizmeti sunarak büyüme ve genişleme yolculuğuna devam ediyor. Pilot bölge olarak ilk olarak şehrimizi, sonra bölgemizi seçtik. Önce kendimize yakın pazarlarda genişleme kararı aldık çünkü kullanıcı deneyimlerine daha kolay ulaşma, ürün geliştirme sonuçlarını yerinde denetleme, servis bakım ağımızda saha tecrübesine ulaşma hedefleri taşıdık. Yaklaşık bir yıldır, Voltgo kullanıcılarının deneyimleriyle birlikte kendimizi geliştirdik ve yavaş yavaş önce bölgemizde sonra ülkemizin tamamında yayılmaya devam edeceğiz. Kendi bölgemiz dışında Hatay, Mersin, Konya ve İstanbul (Türkiye İhracatçılar Merkezi) gibi lokasyonlarda da bulunmaya başladık.

Voltgo; hızı, güvenliği, kullanım deneyimi ve ulaşılabilirliği başlıklarında ortalamanın çok üzerinde yer almakla birlikte, Voltgo’nun büyüme hikayesinde ne kadar hızlı büyüdüğümüze değil ne kadar doğru büyüdüğümüze odaklanmayı doğru buluyoruz, çünkü bu defa son tüketici ile doğrudan iletişimde olduğumuz bir ürün ile pazardayız. Kullanıcılarımızın her deneyimini çok önemsiyor onlar için sunulabilecek en doğru şarj deneyimi formunu sunmak için uğraş gösteriyoruz. Voltgo şarj istasyonlarımızın üretim tesisini, 2025 yılının sonuna doğru tamamlanacak ve tamamlandığında tek çatı altında Avrupa’nın en büyük enerji ve teknoloji kampüsü olacak olan Beta Enerji ve Teknoloji Kampüsü’ne taşıyacağız.