Enerji

Kıvanç Enerji Grubu’ndan 2023’te 1.2 GW’lık üretim kapasitesi

Kıvanç Enerji Grubu çatısı altında kurulan solar panel fabrikasında mevcutta Perc teknolojisiyle panel üretimi yaptıklarını ifade eden Kıvanç Enerji Grubu Direktörü Evrim Ayana, yakın dönemde TOPCon teknolojisine de geçiş yaparak bu iki teknolojinin gücüyle kaliteli ve yüksek verimli paneller üreteceklerini açıkladı. Ayana ayrıca, 2023 yılı Ocak ayında 600 MW hattını devreye alan firmalarının 2023 Ekim ayında da ikinci 600 MW hattını devreye alarak 1.2 GW üretim kapasitesine sahip olduğunu vurguladı.

Kıvanç Enerji Grubu’nu tanıyabilir miyiz, yenilenebilir enerji alanında sunduğunuz ürün ve hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Kıvanç Grubu 1950 yılında tekstil sektörü ile başladığı sanayici kimliğini ve tecrübesini, 2005 yılından itibaren enerji sektörüne de aktarmaya başladı. Bu tarihten günümüze kadar kendi bünyesinde 232 MW GES, RES ve HES kurulumu gerçekleştirdi. Enerji sektöründeki bilgi birikimi ve 73 yıllık sanayi tecrübesi ile 2023 yılı başında yüksek kalite ve verimlilikte panel üretmek için yine kendi markası ile solar panel fabrikası kurdu. Kurulduğu günden bu yana kaliteyi merkezine koyan firma, mevcutta Perc teknolojisinde üretim yapmaktayken; firma önümüzdeki günlerde TOPCon teknolojisine geçiş yapacaktır ve hem Perc hem TOPCon teknolojisinde kaliteli ve yüksek verimli paneller üretecektir.

Kıvanç Enerji Grubu 2023 yılı içerisinde kaç MW güneş paneli üretimi gerçekleştirdi, yeni yılda buradaki üretim hacminizi artırmak adına kendinize nasıl bir yol haritası belirlediniz?

2023 yılının Ocak ayında 600 MW hattını devreye alan firma, 2023 Ekim ayında ikinci 600 MW hattını devreye alarak 1.2 GW üretim kapasitesine sahip olmuştur. Yapılan yatırımlardan da görüleceği üzere üretim kapasitemizi 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz.

Güneş paneli üretim gücünü ihracata dönüştürme kabiliyetinizden bahseder misiniz, 2024 yılında ihracata yönelik ne tür aksiyonlar alacaksınız?

2023 yılında yurt içi pazar ile faaliyetlerine başlayan firma yurt dışında da pazar araştırması yapmaktadır.