Franchise

Büyüme yolculuğumuzda doğru nokta ve doğru yatırımcı önemli

“Kalite Ödüllü Çekirdek Kahve” unvanı bulunan ve kahvelerine eşlik eden özenle seçilmiş lezzetlerle özgün bir Carmelo deneyimi tasarlamayı hedeflediklerini aktaran Carmelo Coffee İcra Kurulu Başkanı Mustafa Sait Kaya ile bir araya geldiğimiz Nisan sayımızda Kaya, sosyal hayatın merkezinde konumlanarak lezzet ve konforu bir arada sunan markalarının büyüme yolculuğunda öncelikli şartlarının doğru nokta ve doğru yatırımcı olduğunun altını çizdi.

Yatırımcılar nezdinde değerlendirdiğinizde yeme-içme sektöründe kahve ürünleri üzerine yatırım yapmak ne kadar cazip, siz Carmelo Coffee olarak markanızı cazip kılmak adına nasıl bir politika geliştirdiniz?

Günümüzde yeni nesil kahve mağazaları sadece kahve içmek için değil, aynı zamanda sosyalleşmek, çalışmak veya zaman geçirmek için de popüler mekanlar haline geldi. Tüketiciler, kahve tüketimini sadece bir içecek olarak görmeyip bir deneyim olarak değerlendiriyor ve ekonomik zorluklarda dahi kahve tüketiminden vazgeçmiyorlar.

Carmelo Coffee olarak “İyi Kahve, İyi Pasta” mottosuyla çıktığımız bu yolculukta ilk günden itibaren, kahveye eşlik eden özenle seçilmiş lezzetlerle özgün bir Carmelo deneyimi tasarlamayı hedefledik. Keyifli bir deneyim için özenle seçtiğimiz lokasyonlarda konforlu, ilham veren ve özgün mimari konseptimizle yer almaya başladık. Taze öğütülmüş ve demlenmiş kahvelerimiz, kahvaltıdan gün arasına taze hazırlanan sandviç ve atıştırmalıklarımız ve kendi mutfağımızda şeflerimiz tarafından üretilen pasta ve tatlılarımızla her Carmelo mağazasında iyi tasarlanmış keyifli bir ortamda bize özgü ve kaliteli bir deneyim sunmak için çalışıyoruz. Henüz pastalarımız ödüllü olmasa da, kahvemiz için “Kalite Ödüllü Çekirdek Kahve” unvanımız bulunuyor.

Büyüme yolculuğunda franchise ekosistemini tercih eden Carmelo Coffee’nin kazandırıcı franchise sisteminden bahseder misiniz, kimler Carmelo Coffee marka çatısı altında sizleri temsil edebilir?

Carmelo Coffee’nin sosyal hayatın merkezinde konumlanarak lezzet ve konforu bir arada sunan konseptinde öncelikli şartımız doğru nokta, doğru yatırımcı. Bizimle birlikte yol almak isteyen tüm yatırımcılarımıza eğitim, yer seçimi, bölge koruması, ortak reklam, mal temini, pazarlama, personel temini gibi konularda destek oluyoruz. Bizim franchise sistemimizde bayinin yükümlülükleri ayrı, merkezin yükümlülükleri ayrıdır. Merkez sürekli ürün geliştirmeli, bayinin eksikleri için çalışmalı ve bayisine olabildiğince alt yapısı hazır sadece satışa yönelik bir işletim sistemi sunmalıdır. Bayi ise şubesini genel sağlık ve satış kurallarına uygun yönetmeli ve sürekli müşteri biriktirmelidir. Kısaca merkez bayisine bunları anlatmalı, öğretmeli ve asla bu konuda yalnız bırakmamalıdır. Bu da deneyim gerektiren bir unsurdur.

Processed with VSCO with a6 preset

Franchise sistemine dahil olmak isteyip, işletmede yer almak istemeyen bayi adayları için merkezi yönetim danışmanlık sistemi kurduk. Bazı işletmelerimiz ile bu şekilde çalışıyoruz, bayi parasını ortaya koyuyor, her şey kendi adına oluyor ancak yönetim bedeli karşılığında şubeye uğramadan işletmesini çok büyük bir deneyime emanet ediyor.

Türkiye genelinde hangi lokasyonlarda Carmelo Coffee ile karşılaşıyoruz, bunların kaçı franchise sistemine dahil? 2024 yıl sonuna dek kaç yeni şube açılışı hedefliyorsunuz?

Carmelo Coffee bugün İstanbul, Ankara, Antalya, Sivas ve Malatya’da, 2 tanesi merkez şube olmak üzere, yaklaşık 15 noktada hizmet veriyor.

Önümüzdeki iki yıl içerisinde, yaklaşık 30 şube daha açarak, toplam 50 şube ile tüm Türkiye’de ve hedeflediğimiz ülkelerde genişleme ve markamızı daha fazla kişiye ulaştırma stratejimizi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde büyüme hedefimiz devam ediyor. Bununla birlikte, yeni pazarlara açılarak Irak, Suudi Arabistan ve özellikle Azerbaycan gibi Türk Devletleri’nde Carmelo markasını tanıtmak ve yeni şubeler açmayı hedefliyoruz.