Haber Öne Çıkanlar

Kadınlara her yerde çalışma ve yönetme gücü sunuyoruz

Waffpir Waffle & Kumpir Şube Sahibi Nur Demir’i ağırladığımız Mart sayımızda kadın girişimci adaylarına Waffpir Waffle & Kumpir ailesine katılmanın her zaman bir avantaj olduğunu ifade eden Demir, amaçlarının toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyerek, kadınlar ile erkeklerin yaşamın her alanında aynı fırsatlara sahip olmasına alan açmak olduğunu ifade etti.

Kadınların yetenek dönüşümünü sağlamak ve daha verimli, etkili ve eşit iş ortamında çalışmalarına alan açmak adına Waffpir Waffl e & Kumpir olarak nasıl bir strateji geliştirdiniz?

Waffpir Waffl e & Kumpir olarak genel amacımız toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyerek, kadınlar ile erkeklerin yaşamın her alanında aynı fırsatlara, haklara ve yükümlülüklere sahip olduğu bir alan açmaktayız.

Waffpir Waffl e & Kumpir’in kadın istihdam oranı nedir, marka çatınız altına girerek kendi işini kurmayı isteyen kadın girişimcilere sunduğunuz avantajlar mevcut mu?

Waffpir Waffl e &Kumpir’de kadın girişimci ve personel sayımız yüzde 75’tir. Yaş sınırı olmaksızın gerek personel gerekse girişimcilerimize ücretsiz eğitimler verilmektedir.

Ülke nüfusunun %49,9’unu kadınlar oluştururken, hem beyaz hem de mavi yaka statülerinde iş gücüne katılma oranı günümüzde hala çok düşük. 2021 yılı TÜİK verilerine göre 15 yaş ve üstü kadınların iş gücüne katılma oranı %32,8 iken yönetici pozisyonundaki kadınların oranı ise %20,7. Yeme-içme sektöründe bu oran nasıl, sizce kadınların katma değeri yüksek iş alanlarında sayısı neden az, bu konuda işletmelere ve yöneticilere düşen sorumluluklar nelerdir?

Mutfak alanında yaptığımız araştırmalara göre kadın işçilerimize genellikle mutfak içi (soyma- doğrama vb.) işler verilirken, biz Waffpir Waffl e & Kumpir ailesi olarak kadına her yerde çalışma ve yönetme gücü sunuyoruz. Örneğin, pasta ve sıcak mezelerde kadın işçiler çalıştırılırken; ana yemekte erkek işçi çalıştırmayı tercih eden işletmeler var. Biz Waffpir Waffl e & Kumpir olarak kadın işçilerimize ve girişimcilerimize her yerde her şeyi yapabilme motivasyonu ve eğitimini veriyoruz. Toplumsal görüşlere göre genellikle kadın evde veya alt kademe işlerde çalışmalı. Kendimden örnek vermek isterim; yeme içme sektöründe yer aldığımız için bizim işimiz çok yoğun, gece saatlere dayanan ve bilek gücü gereken bir iş. Yakın çevrem bunu yapamayacağımı, evli olduğum için geç saatlere kadar çalışmaya uyum sağlayamayacağımı, yoğun iş temposuna alışamayacağımı söylediler. Ben ise herkesi kulak arkası edip Waffpir Waffl e & Kumpir ile bir yola çıktım. Şu an bir dükkanım var ve Waffpir Waffl e & Kumpir gibi güzel aileye sahibim. Kadın girişimci adaylarına şunu söylemek istiyorum; aile kurmak kolay değil ama Waffpir Waffl e & Kumpir ailesine katılmak her zaman bir avantaj. Çünkü bir ailede anne nasıl değerliyse, Waffpir Waffl e & Kumpir’de de sizler değerlisiniz