Enerji

Hedefimiz, kesintisiz bir ulaşım sağlayacak şarj istasyonu operatörü olmak

Tuncmatik Şarj Genel Müdürü Cüneyt Tınaz ile bir araya geldiğimiz Şubat sayımızda Tınaz, elektrikli araç şarj istasyonlarıyla ilgili hayata geçirdikleri yatırımların yanı sıra önümüzdeki dönemde hem elektrikli otomobil kullanıcılarının hem de bireysel kullanıcıların taleplerine cevap verebilecek projelerini de okurlarımızla paylaştı.

Tuncmatik’i tanıyabilir miyiz, paydaşı olduğunuz müşterilerinize sunduğunuz enerji çözümlerinizden bahseder misiniz?

Tuncmatik 1969 yılında Türkiye’de elektrik ve elektronik konusunda yerli üretim yapma amacı ile İstanbul’da kuruldu. 1970’li yıllarda Tuncmatik adının yurt çapında yayılmasını sağlayan ve Türkiye’de bir ilk olan TV voltaj regülatörü üretimine başladı. Daha sonrasında 1980’lerde ülkemizde artan enerji sıkıntısına bir çözüm bulmak amacı ile alternatör ve jeneratör üretimine, 1990’larda Türk piyasasına yeni giren kişisel bilgisayarlar ile kesintisiz güç kaynakları konusunda çözümler getirerek geçmişten günümüze Türkiye’nin gelişen ihtiyaçlarına her geçen gün yeni çözümler geliştirerek Türkiye’nin enerji çözümleri markası olarak hizmet vermekteyiz. Sunduğu tüm hizmetlerde yüksek müşteri memnuniyetini kendisine ilke edinmiş olan firmamız, Türkiye’de 58, yurt dışında 12 servis ve hizmet noktasıyla Amerika’dan Tayvan’a kadar uzanan 30 ülkeye ihracat gerçekleştiren ve müşterilerine dünya çapında hizmet sunabilen kurumsal bir organizasyondur. Bu bağlamda hem kesintisiz güç kaynağı tarafında hem birçok kurum ve kuruluşa cihaz tedariği hem de nihai müşteriye araç şarj hizmeti vermekteyiz.

Tuncmatik Charge elektrikli araç şarj istasyonlarınızla Türkiye genelinde toplam kaç soket sayısına ulaştınız, önümüzdeki yıllarda elektrikli araç sayısının daha çok yaygınlaşmasıyla firmanızın ulaşacağı konum hakkında neler söylersiniz?

Şu an için toplamda 40 lokasyonda 112 soketle hizmet veriyoruz. 2024 hedefimiz lokasyon sayısını 155 adete çıkarmak. Bununla beraber 450 soketimizle birlikte hizmet vermek istiyoruz. Sonrasındaki hedefimiz ise 2025 yılı sonunda 300’ün üzerinde lokasyon ve 1000’in üzerinde soket sayısına ulaşarak kullanıcıların kesintisiz ulaşım sağlayabileceği bir Şarj İstasyonu Operatörü olmak. Elektrikli otomobil kullanıcılarının hem hızlı dolum işlemlerini tamamlamak için yerli üretim yaptığımız yüksek hızlı DC istasyonlarımızla hem de bireysel kullanıcıların taleplerine cevap vermek için AC cihazlarımızla sektörde yer almaktayız ve kapsama ağımızı her geçen gün artırmak için çalışıyoruz.

2024 yılında elektrikli araç şarj istasyonlarıyla ilgili hayata geçireceğiniz yenilikçi ve inovatif yaklaşımlarınız neler olacak, bu sektörde kullandığınız teknolojiye nasıl bir boyut kazandıracaksınız?

2024 yılına dönüşümümüzü başlatarak giriş yaptık diyebiliriz. Jenerik olarak kullanmış olduğumuz Aplikasyon ve yazılımı, uzun süredir test ettiğimiz ve geliştirme sürecinde aktif olarak rol aldığımız yeni yazılım ve aplikasyonumuz ile değiştirdik. Bu sayede yeni geliştirmelerimizde ve yeni cihazlarımızda tam uyumlu çalışacak bir yazılıma sahip olduk; aynı zamanda ilerleyen dönemlerde iş ortaklarımızla ve müşterimizle entegratör kabiliyetimizi geliştirmeyi hedefledik. Bunun yanı sıra 2024 senesi, elektrikli otomobil sektörünü yakından takip ederek kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik ürün portföyümüzü genişleteceğimiz bir sene olacak. 240kW ve 360kW gücündeki ürünlerimizi bu sene sahaya penetre etmeye başlayacağız ve bu sayede kullanıcılarımızın hız ve güç taleplerine tam karşılık vermiş olacağız.