Franchise

Girişimciler Pasaport Pizza ile sektöre daha rekabetçi başlayabilirler

Geçtiğimiz yılı yüzde 20 büyüme kapatarak günümüzde 66 ilde 250’den fazla şube ile hizmet verdiklerini aktaran Pasaport Pizza Genel Müdürü Mükremin Özdemir, ciro payı almayan ve kooperatif mantığı ile çalışan Pasaport Pizza sayesinde girişimcilerin sektöre daha rekabetçi olarak başlayabileceklerini vurguladı.

2023 yılı genelinde hayata geçirdiğiniz yatırım ve projeleriniz neler oldu? Gıda sektöründe hızla artan fiyatlar ve ekonomik dalgalanmalar yatırımlarınızı ve büyümenizi nasıl etkiledi?Sürdürülebilirlik ve verimlilik odağında nasıl bir vizyon geliştirdiniz?

Türkiye’de %100 yerli sermaye ile kurulmuş en güçlü büyüme potansiyeline sahip pizza zinciriyiz. 2023 yılını %20 büyüme hedefi ile tamamladık. 35 yeni bayi açarak yılı bitirmeden büyüme hedefimizin üstüne çıktık. Şu an 66 ilde 250’den fazla şube ile hizmet vermekteyiz. 5 adet inşaatı devam eden şubemizin hizmete girmesini heyecanla beklemekteyiz. Ayrıca yurt dışında da franchise görüşmelerimiz devam ediyor.

Gıda sektöründe hızla artan fiyatlar ve ekonomik dalgalanmalardan bayilerimizin en az etkilenmesi için güçlü ve stoklu ürün satın alımları yapıyoruz. Böylelikle franchise’larımız hem lezzetli hem de ekonomik fiyatlarla pizza üretebilmekte ve gıda sektöründe sürdürülebilir bir başarı kazanmaktalar. Dünya devleriyle rekabet ederken onlar gibi değil onlardan farklı olarak başarılı olacağımızı biliyoruz. Bütün dünyanın kabul ettiği KAZAN-KAZAN kuralından uzaklaşarak KAZANDIR-KAZAN prensibiyle başarıya ulaştık. Bugünkü rekabet ortamında marka olarak bayi ilişkilerimizin bir iş ortaklığı olduğunu, çok kuvvetli bir bağ olması ve karşılıklı güvene dayanması gerektiğini biliyoruz. Marka olarak kaliteden asla ödün vermiyoruz. Kooperatif mantığıyla çalışıyor, bayilerimizin kazancı olan ciro üzerinden herhangi bir pay almıyoruz. Dolayısıyla bayilerimiz daha avantajlı bir konumda bulunuyor.

Yeme-içme sektörüne yönelik değişen satın alma eğilimleri, tüketici alışkanlıkları ve beklentileri doğrultusunda 2024 yılında alacağınız aksiyonlar neler olacak, hangi strateji ve hedeflerle yatırımlarınızı şekillendireceksiniz?

Yaptığımız güçlü ürün satın alımlarımızla bayilerimizin karlılığını artırmaya çalışıyoruz. Bayilerimizin aldığı ürünlerde toplu mal alımlarında sağladığımız avantajlarla, bayilerimiz düşük maliyetlere sahip oluyor ve böylelikle brüt karlılıklarını artırıyoruz. Doğru şekilde yapılan reklam ve sosyal medya kullanımı ile yaptığımız pizzalarımızı en iyi şekilde tanıtarak, tüketicinin aklında markamızın konumlanmasını sağlayarak bilinirliğimizi artırıyoruz. İtibarın müşteri memnuniyeti, çalışan memnuniyeti, iş ortakları memnuniyeti ve sadık müşteri sayısına bağlı olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu hususlarda sürekli iyileştirme ve geliştirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Pasaport Pizza ailesi güçlenerek ve emin adımlarla ilerlemektedir. Kendi işini kurmak isteyen cesaretli ve bu işi yapacağına inanan bütün girişimcileri bekliyoruz. Girişimcilerimiz; ciro payı almayan ve kooperatif mantığı ile çalışan Pasaport Pizza ile bu sektöre daha rekabetçi olarak başlayabilirler. Yeni girişimcilerle birlikte oluşturacağımız sinerji ile çok daha güçlü büyüme hedefindeyiz. Yurt içi ve yurt dışı atılımları ile her geçen gün Pasaport Pizza ailesi genişlemeye devam ediyor. Bu büyük ve geniş aileye yeni yatırımcılarımızı bekliyoruz.