Eğlence

Tepea olarak üretici ve işletmecilerin en büyük destekçisiyiz

Tüm Eğlence Park Etkinlik ve Atraksiyon (TEPEA) Derneği Başkanı M. Onur Karadağ’ı ağırladığımız Ocak sayımızda dernek olarak çalışmalarını aktaran Karadağ, eğlence sektörü üreticisi ve işletmecilerinin ulusal ve uluslararası alanda başarılarını sergileyebilmeleri adına destekçi olduklarını vurguladı.

Eğlence sektöründe yaşanan sektörel sorunları çözmek ve sektörün gelişimine katkı sunmak amacıyla Tüm Eğlence Park Etkinlik ve Atraksiyon (TEPEA) Derneği olarak hayata geçirdiğiniz faaliyetlerden söz eder misiniz?

Eğlence endüstrisinde faaliyet gösteren imalatçı, işletmeci ve bu sektöre hizmet sağlayan tedarikçileri bir araya getirerek, yüksek standartlarda ve güvenli alanlar oluşturularak, tüm platformlarda kabul gören güçlü bir sektör olmak amacıyla kurmuş olduğumuz Tüm Eğlence Park Etkinlik ve Atraksiyon (TEPEA) Derneğimizle yeni ekibimizle ve büyük hedeflerle faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Derneğimiz ulusal anlamda imalatçı ve işletmeci paydaşlarımızın karşılaşmış oldukları problemleri aşma noktasında üyelerimizin yanında olarak gücünü hissettirmekte, temsil kabiliyetiyle tüm platformlarda üyelerimizin avantajlar elde etmesi için çalışmalar yapmaktadır. Tüm sektörde çalışanların aidiyetini artırmak anlamında çeşitli eğitimler sağlamaktadır. Uluslararası pazarlara açılmak isteyen üyelerimize çeşitli fuarlar, devlet destekleri konularında yol gösterici olarak sinerji sağlamaktadır. Ayrıca ülkemizdeki markaları, uluslararası sektör platformlarında temsil etmek amacıyla bir köprü vazifesi görmektedir. Düzenlemiş olduğu konferanslar ve toplantılarla dünyadaki eğlence endüstrisindeki gelişmelerden tüm paydaşlarını sürekli haberdar etmektedir.

Türkiye’de ve dünyada eğlence sektörü 2023 yılını nasıl geçirdi, 2024 yılında eğlence sektöründeki yeni trendler neler olacak, sektörde farklılaşan nelere tanıklık edeceğiz?

Türkiye’de ve tüm dünyada eğlence sektörü, yaşanan pandeminin ve devamında getirmiş olduğu ekonomik durgunluğun izlerini tamamen kaldırmış olup hem işletmelerde hem de imalat tarafında yüksek taleplerle karşılaşmıştır. Özellikle pandemi süreci bir geri çekilme olarak değerlendirilmiş olup, burada yapılmayan yatırımlar ve yenilemeler noktasında bir talep fazlası yaşanmaktadır. Ülkemizde yaşanan deprem ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle işletmeci paydaşlarımız 2023’te beklentilerinin altında bir yıl geçirmiş olsalar da, 2024 yılının da devam eden ekonomik durgunluk beklentisiyle biraz düşük geçmesi beklenmektedir. Fakat özellikle ihracat yapan imalatçı firmalarımız 2023 yılında hareketli bir yıl geçirmiş olup, bu verimliliğin 2024 yılında da artarak devam edeceği beklenmektedir.

Sektörde yeni yılda sürdürebilirlik ve dijitalleşme ön plana çıkacak olup, firmalarımızın bu konuda gerekli potansiyellerini artırmak adına çeşitli konferanslar ve bilgilendirmeler yapıyor olacağız.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Tüm dünyada eğlence endüstrisi güçlü bir şekilde ilerlerken, Türk markaları olarak önemli bir pay alıyor olmamız sevindirici bir durum olup, uluslararası standartlarda kaliteli işçiliğimiz ve yüksek teknolojili ürünlerimizle yakın gelecekte çok daha önem kazanacağımızın müjdesini şimdiden vermek isterim. TEPEA Derneği olarak da tüm üretici ve işletmecilerimizin önünü açarak, başarılarının yanında en büyük destekçileri olmak adına tüm ekibimizle var gücümüzle çalışıyor olacağız.