FinTech

UPT ile dünya nüfusunun yüzde 95’ine para transferi yapılabiliyor

Hızlı ve güvenilir uluslararası para transferini düşük maliyetlerle gerçekleştirerek müşterilerine avantaj sağlayan UPT, dünya nüfusunun %95’ine UPT aracılığıyla para transferi yapılabilmesinin önünü açıyor. UPT Genel Müdürü Murat Kastan ile bir araya geldiğimiz Aralık sayımızda UPT’nin çalışma prensibine ilişkin bir sohbet gerçekleştirdik.

UPT’nin çalışma prensibinden bahseder misiniz, para transferi alanında müşterilerinize ne tür kolaylıklar sağlıyorsunuz?

Türkiye’nin ilk yerli uluslararası para transferi ve ödeme platformu olan UPT, dünya çapında 180’den fazla ödeme kuruluşuyla birlikte çalışarak 176 ülkeye para transferi gerçekleştirilmesine aracılık ediyor. Bu gerçekten büyük bir rakam. Çünkü bu iş birlikleriyle, müşterilerimizin dünya nüfusunun %95’ine bizim üzerimizden para transfer yapabilmesinin önünü açmış oluyoruz.

Yurt içi ve yurt dışı para transferinde UPT’nin sunduğu hizmetlerin avantajı nedir, UPT aracılığıyla para transferi yapan müşterilerin kazanımları neler oluyor?

En büyük avantajımız, hızlı ve güvenilir uluslararası para transferini son derece düşük maliyetlerle gerçekleştirebilmemiz. Ayrıca, müşterilerimize isme, hesaba, banka kartlarına ve mobil cüzdanlara para transferi gibi farklı gönderim seçenekleri sunuyoruz. Geniş fiziki ağımız ve dijital uygulamamız UPTION, bunu yapabilmemizi sağlayan en önemli etken. Bizim kendi sistemimizi kullanan UPTION, geleneksel para transfer sistemi SWIFT’e göre çok daha uygun fiyatlarla uluslararası para transferi işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Üstelik UPTION ile hem transfer dakikalar içinde alıcısına ulaşıyor ve bu işlem için 1 Euro/ Dolardan başlayan işlem ücreti ödeniyor. Ayrıca UPTION ile kullanıcılar, fatura ödeme, uluslararası mobil kontör yükleme gibi günlük hayatı kolaylaştıran çözümlere de kavuşuyor.

Dünya çapında hangi ülkeler yurt dışı para transferi ağınızda yer alıyor, global pazarda daha geniş bir ağa sahip olmak adına nasıl bir yol izliyorsunuz?

Türkiye dışında 14 ülkede daha faaliyet gösteriyoruz. Bu 14 ülkede 60’tan fazla banka ve ödeme kuruluşu UPT altyapısı ile isme, hesaba, karta ve cüzdanlara uluslararası para transferi hizmeti sağlıyor. Özellikle ödeme hizmetlerimizin artışı ile dünyanın önde gelen fintek ve ödeme kuruluşlarına “as a service” olarak verdiğimiz hizmeti yurt dışındaki ülkelerde de yapmaya başladık. Böylece yurt dışındaki bankaların mobil uygulamalarında da yer alan ender global şirketlerden biri olduk.

Önümüzdeki yıl UPTION’ı 1 milyon müşteriye ulaştırmayı ve sadece para transferi değil, tüm finansal ihtiyaçları karşılayan bir uygulama haline getirmeyi hedefliyoruz. Bunun için hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki büyüme hızımızı artırmayı planlıyoruz. Yurt dışında öncelikli hedefimiz Türki Cumhuriyetler, Avrupa ve Orta Doğu’da küresel para transferi hacmini dijital ortama doğru yöneltmek. Mobil uygulamamız UPTION’a şu an sadece Türkiye’den müşteri edinebiliyoruz. Ancak hedefimiz belirttiğim bölgeler başta olmak üzere UPTION’ı uluslararası bir marka hale getirmek. Bunun için ilk adımı attık ve Dubai’de bir ofis kurduk. Lisans sürecimiz tamamlanmak üzere. Berlin’de de Almanya ofisimizi açtık. Gerekli lisansları alınca tüm dünyadan müşteri edinebilir hale geleceğiz ve tüm dünyayı UPTION ile tanıştıracağız.