FinTech

2023 yılında dijitalleşme yolunda önemli adımlar attık

İBB İştirakler Teknoloji Grup Başkanı ve BELBİM AŞ Genel Müdürü Nihat Narin’i ağırladığımız Aralık sayımızda Narin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki BELBİM’in İstanbulluların hayatını kolaylaştıran proje ve yatırımlarını okurlarımız için aktardı.

Görev süremiz olan 5 sene içerisinde, küresel ölçekte yayılmakta olan dijital devrimi, Avrupa’nın en gözde şehirlerinden olan mega kentimiz İstanbul’da hayata geçirmek üzere atılımlar yaptık. Bu yılı kapatırken, hayatı kolaylaştıran tüm hizmetlerimizi milli görev ve sorumluluğunun bilincinde bir belediye olarak sunduğumuzu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir iştiraki olarak bizler, hizmetlerimizi farklı kesimlerin ihtiyaçları ile doğrudan örtüşecek şekilde sunmayı esas kabul ettik. İstanbulkart ve İstanbulkart Mobil aracılığıyla tüm kesimlerden vatandaşlarımıza hitap edecek ve yine tümünün hayatını kolaylaştıracak imkanlar sağladık. Hizmetlerimiz için çizdiğimiz stratejik rotamıza 2024 yılında da devam edeceğiz.

Dijital dönüşüm adımlarıyla çağa ayak uyduruyoruz

İstanbulkart bugün bir ulaşım kartından çok daha fazlası. Genç, dinamik ve durmaksızın emek veren ekiplerimiz sayesinde her dakika İstanbulkart’ın sizlere sunacağı hizmetler, miktar ve kalite bakımından artıyor. Ulaşım ödemesi dışında İstanbulkart’ın geçerli olduğu 100 binin üzerinde ödeme noktasına her gün yenileri ekleniyor. Ulaşım dışı alışverişlerinde İstanbulkartlılar öderken kazanmış oluyor. İstanbul’da hayat, hizmette olduğumuz her an daha da kolaylaşıyor. İhtiyaçları tespit edip şehrimizi bir akıllı şehir olarak geleceğe taşırken İstanbulluları dinliyoruz. Hızla dijitalleşen dünyada, İstanbul’da dijital dönüşüm adımlarıyla çağa ayak uyduruyoruz.

İstanbulkart Mobil ile yetersiz bakiye devrine son veriyoruz

İstanbulkart Mobil ile nakitsiz, temassız ödemeler dünyasında İstanbul’un yoğun toplu ulaşım ödemelerini dijitale taşıdık. QR ile yapılan ödemeler ve TL yükleme işlemleri sayesinde dijitalleşen ulaşım deneyimi İstanbullulara zaman kazandırırken; enerji tasarrufu yapmamıza, fazladan alınacak kart ile plastik israfını önlememize ve hatta çip ithalatının önüne geçerek ülke ekonomisine katkıda bulunmamıza imkan verdi.

Uzun zamandır yetersiz bakiye nedeniyle ulaşım hizmetinde yaşanan aksaklıklara İstanbulkart Mobil’den sunduğumuz özellikler sayesinde son verdik. Uygulama içerisine eklediğimiz Otomatik Yükleme Talimatı ve Acil Limit fonksiyonları sayesinde bir dönemi kapatmış, dijital bir çağ başlatmış oluyoruz.

Yeni fintek projeleriyle hayatı kolaylaştıracağız

İstanbulkart Mobil, 2023 yılını İstanbullular tarafından sabırsızlıkla beklenen İstanbulkartlar arası ücretsiz para transferini ekleyerek uğurluyor. Çok kısa zamanda dijital kimlik doğrulama, İstanbulkartlar arası para transferi ve FAST/KOLAS ile 7/24 tüm bankalar ve ödeme kuruluşları arasında para transferi özelliklerini de hayata geçireceğiz. Gelecek projelerimiz arasında, İstanbulkart Mobil’den QR kodla alışveriş, İstanbulkart Cüzdanıyla online alışveriş, İstanbulkart Mobil’den fatura ödeme ve açık bankacılık işlemleri yer alıyor.

2023 yılının sonuna gelirken bu anlamlı yılda, bayrağımızın renginden ilhamla 100. yılı için özel seri İstanbulkartlarımızı tasarladık. Bu anlamlı hatırayı İstanbullular ile paylaştığımız için de gurur duyuyoruz.