Ürün ve Hizmet

Şarj istasyonlarında yerli üretimin avantajları

68 yıldır otomotiv sektöründe imalat yapan ve Mercedes gibi pek çok dünya markasının global tedarikçisi olan Sertplas, Volti markası ile elektrikli araç şarj sistemleri pazarına etkili bir giriş yaptı. Sertplas, tüm IEC standartlarına uygun geliştirdiği ve piyasaya çıkardığı Volti markası altında bireysel kullanıma yönelik şarj kabloları ve şarj cihazları üretirken, iştiraki olan VoltiNet firması ile de EPDK tarafından verilen lisans altında ticari şarj istasyonları kurup işletiyor. VoltiNet Genel Müdürü Barbaros Serter ile şarj istasyonlarının önemini ve yerli üretimin avantajlarını konuştuk.

Öncelikle şarj istasyonlarının alışveriş merkezleri için faydalarından bahseder misiniz?

Elektrikli araç şarj istasyonlarını alışveriş merkezlerine entegre etmek, sadece çevre bilincine sahip müşterileri çekmekle kalmaz, aynı zamanda alışveriş sürelerini uzatır. Alışveriş yapanlar, elektrikli araçlarını orada kolaylıkla şarj edebilecekleri için mağazada daha fazla zaman geçirme eğilimindedir. Bu, müşteri deneyimini artıran ve alışveriş merkezinin çevre dostu imajına katkıda bulunan bir durum.

Alışveriş merkezi sahipleri, elektrikli araç şarj istasyonlarının sorunsuz çalışmasını nasıl sağlayabilir?

Şarj istasyonlarının sorunsuz çalışması için düzenli bakım ve izleme önemli. Alışveriş merkezi sahipleri için şarj istasyonu kuran firmanın gerçek zamanlı izleme, proaktif bakım ve müşteri desteği sunması çok mühim. İşte biz de VoltiNet ile bunları hep önceliğimizde tutarak doğru ve güvenilir bir hizmet sunuyoruz.

Alışveriş merkezi sahipleri, ithal edilen şarj istasyonlarına uygulanacak olan yeni gümrük vergisi gözetilerek, yerli üretim şarj istasyonlarını tercih etmeleri durumunda hangi avantajlara sahip olur?

İlk olarak sizin de söylediğiniz gibi ithal edilen şarj istasyonlarına gelecek olan gümrük vergisi gözetildiğinde, yerel üretilen çözümlere yatırım yapmak önemli derecede maliyet tasarrufu sağlar. Finansal yönün ötesinde, yerli ürünleri tercih etmek, yerel destek sağlama olanağını ve ortaya çıkabilecek teknik sorunlara hızlı çözümler getirme güvencesini içerir. Ayrıca, yerli üreticiler genellikle daha geniş bir ağa sahiptir, bu da şarj cihazlarının ve yedek parçaların hızlı bir şekilde temin edilmesini sağlar. Bu güvenilirlik, şarj altyapısının sadece sorunsuz çalışmasına değil, aynı zamanda alışveriş merkezi ve müşterileri için genel verimlilik ve kolaylık sağlamaya da katkıda bulunur. Ek olarak, yerel üretimi desteklemek, ülke içinde iş yaratma ve teknolojik ilerlemeye katkı sağlama açısından ekonomiye olumlu bir etki yapar.

Özetle, yerli üretilen şarj istasyonlarını tercih etmek, alışveriş merkezi sahipleri için fiyat avantajı, etkili yerel destek ve ulusal ekonominin büyümesine katkı sağlama açısından önemlidir.