FinTech

Müşterilerimizi sanal POS dünyasında bir adım öne geçiriyoruz

Ödeme güvenliği alanında potansiyel riskleri etkin bir şekilde önleyebilmek için güvenlik seviyelerini en üst düzeyde tuttuklarını ifade eden PosBasit Satış ve Büyüme Direktörü Zehra Aksoy’u ağırladığımız Kasım sayımızda Aksoy, PosBasit olarak sundukları güvenlik çözümlerinin çalışma prensibinden bahsetti.

PosBasit olarak online alışverişlerde güvenli bir ödeme için geliştirdiğiniz güvenlik çözümünüzün çalışma prensibinden söz eder misiniz? Sistem nasıl işliyor, tüketici ve işletmeyi nasıl koruyor?

Insha Ventures bünyesinde sanal POS ürünümüz PosBasit ile e-ticaret işletmeleri için sanal POS ve yenilikçi ödeme çözümleri sunuyoruz. PosBasit’te güvenlik başlıca önem verdiğimiz konulardan birisi. 3D Secure, GO, PCI DSS sertifikalı sistemler ile güvenli ödeme imkanı sunuyoruz. Sadece bunun yeterli olmayacağının bilincindeyiz. Uzman ekiplerimizin deneyimi ve genişletilmiş fraud (dolandırıcılık) ve istihbarat süreçlerimiz sayesinde risk yönetimimizi optimize ediyoruz. Hem üye işyerlerimizde hem de PosBasit bünyesinde sahteciliği yüksek düzeyde önleyici ve koruyucu bir strateji yürütüyoruz.

İştiraki olduğumuz banka Albaraka Türk ve birlikte çalıştığımız diğer partnerlerimizin ilgili güvenlik ekipleriyle düzenli olarak fikir alışverişi gerçekleştiriyor ve farklı tecrübelerle güvenlik sistemlerimizi güçlendirecek modeller üzerinde çalışıyoruz. Özellikle Insha Ventures olarak tüm ürün ve çözümlerimizde kullanıcılarımızın güvenliği, en önemli önceliklerimiz arasında yer alıyor ve bu konuda adeta bir banka bilgi güvenliği ve siber güvenlik sistemleri kalitesiyle çalışarak hiçbir ödün vermiyoruz. Bu alandaki potansiyel riskleri etkin bir şekilde önleyebilmek için güvenlik seviyelerimizi en üst düzeyde tutuyoruz.

Yılın bu zamana kadarki sürecinde ödeme güvenliği hizmetinizle ne oranda sahteciliği önlediniz, işletmelere kazanımları neler oldu?

Büyük oranda çalışmalarımızın meyvelerini aldığımızı söyleyebiliriz. Müşterilerimizin güvenlik protokollerine uyumluluğunu artırarak onları sanal POS dünyasında bir adım öne geçiriyoruz. Analitik ve yapay zeka tabanlı araçlarla olası dolandırıcılık faaliyetlerinin takibini sağlıyor, müşterilerimize anlık bilgilendirmeler yapıyoruz. Bu konudaki teknolojik yeteneklerimiz ve tespit algoritmalarımız oldukça iyi seviyede. PosBasit’te karşılaştığımız fraud (dolandırıcılık) olasılıklı işlem oranı sektör ortalamasının oldukça altında olup, güvenli POS işlemleri ilkelerimizden taviz vermiyoruz. İşlem izleme ve değerlendirme standartlarımızı yüksek tutuyor, bununla ilgili eğitimlerle hem ekiplerimizi hem de müşterilerimizi geliştiriyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Ödeme güvenliği, sürekli bir mücadele gerektiren dinamik bir konudur ve herhangi bir hizmetin sahteciliği yüzde 100 oranda önlemesi mümkün değildir. Doğru ve detaylı risk, istihbarat ve tahsis süreçlerimiz ile sahtecilik riskini minimize ediyoruz. İşletmeler ve bireyler, güvenlik önlemlerini iyileştirmek için güncel en iyi uygulamaları takip etmeli ve güvenilir sanal POS hizmetlerini kullanmalıdır. PosBasit olarak bu konuda iddialı ve öncü bir konumdayız.