FinTech

2023 yılında 200 milyon TL’nin üzerinde kaybı önledik

Ödemeler sektörünün en iyi teknolojisi ve en deneyimli fraud ekibiyle birlikte tüm sahtecilik ve ters ibraz işlemlerini yapay zekâ destekli araçlar ile 7/24 izleyerek, sahtecilik faaliyetlerini yüzde 95 azaltan çözümler sunan Lidio, 2023 yılı içerisinde 200 milyon TL’nin üzerinde kaybı önleyerek ekosisteme katkıda bulundu. Kasım sayımızda bir araya geldiğimiz Lidio Operasyon Direktörü Cemal Bekar ile sanal ödeme güvenliği konusundaki çalışmalarını konuştuk.

Ödemeleri özgürleştiren bir altyapıyla müşterilerine hizmet veren Lidio’nun sanal ödeme güvenliği konusunda hayata geçirdiği çalışmalardan bahseder misiniz?

Lidio’da biz deneyimli ekibimiz ile tüm sahtecilik ve ters ibraz işlemlerini yapay zekâ destekli araçlar ile 7 gün 24 saat izleyerek, sahtecilik faaliyetlerini yüzde 95 azaltan çözümler sunuyoruz. Bu sayede hem işletmeleri koruyoruz hem de kart sahiplerinin bilgilerinin ele geçirilmesi tehlikesini engelliyoruz.

Yıllık 160 milyondan fazla işlem geçmişinin birikimine dayanan liste sayesinde sahtecilik faaliyetlerini en az indiriyoruz, işletme kayıplarını yüzde 95’in üzerinde bir oranda önleyebiliyoruz. Konusunda uzman fraud (sahtecilik) ekibimizle sektöre ve işletmeye özel çözümler üreterek iş yerlerinin riskini minimize ediyor ve bunu yüzde 80’in üzerinde olan başarı oranımızı düşürmeden gerçekleştiriyoruz. Ödemeler sektörünün en iyi teknolojisine ve en deneyimli fraud (sahtecilik) ekibine sahibiz.

İnternet alışverişlerinde güvenli bir ödeme için sahtecilik ve ters ibraz işlemlerine karşı geliştirdiğiniz güvenlik çözümünüzün çalışma prensibinden söz eder misiniz?Sistem nasıl işliyor, tüketici ve işletmeyi nasıl koruyor?

Sahtecilik ve ters ibraz birbiri ile paralel konular. Eğer sahtecilik girişimlerini önleyemezseniz bu size ters ibraz olarak geri dönecektir. Dolayısıyla hem ödeme kuruluşunda hem de işletme tarafında finansal kayba yol açacaktır. Tüm bu kayıpları önlerken de başarı oranını düşürmeden, falsepositive (hatalı karar) sayısını yükseltmeden sistemin işlemesi gerekiyor. Ekip her sektöre ayrı kural seti oluşturarak, kayıpları minimuma indiriyor. Dolayısıyla kart sahiplerinin bilgisi dışında bir işlem yapılmadığı için harcama itirazına da konu olacak bir işlem kalmıyor.

2023 yılı içerisinde deneyimli fraud ekibiniz ve altyapınızla kaç sahtecilik faaliyetini engellediniz, bu durumun ekosisteme katkıları konusunda neler söylersiniz?

2023 yılı içinde 200 milyon TL’nin üzerinde kaybı önledik. Bu hizmeti vermiyor olsaydık bu tutar kaybının yanı sıra, işleme konu olan ürün/hizmetin de kaybedileceğini düşünürsek aslında iki katı kadar zararı önlemiş oluyoruz. Bunun yanında sahtecilik hizmeti alan işletmeler harcama itirazı nedeniyle yaşanabilecek resmi yazışma operasyonundan da kurtulmuş oluyor. Bir de tüm bu önlediğimiz kayıplar, aslında bankada başarılı olan işlemler olduğu için bir bakıma hem e-ticaret ekosistemine hem de bankalara destek oluyoruz diyebilirim.