Kapak

METROMALL AVM YENİ PROJELERİYLE SEKTÖRDE ÖNCÜ OLMAYA DEVAM EDİYOR

2024 ikinci çeyrek ve 2025 son çeyrekte kapılarını açmayı planladığı Metromall Outlet Center, Metromall Teras, Mevlana Çarşı ve Söğüt Türközü Outlet projeleri ile sektörde öncü firmalar arasında olmaya devam eden Metromall Alışveriş Merkezi, konsept ve mimarisi ile ziyaretçilerine konforu ve aynı zamanda ferahlığı bir arada sunuyor. Eylül sayımızda KA Danışmanlık Kurucu Ortağı Esra Filiz Kösoğlu kapak konuğumuz oldu.

Eylül ayında Metromall Alışveriş Merkezi altıncı yılını doldurdu. Bu altı sene içinde Metromall kendini nasıl geliştirdi?

Ankara Eryaman’da 2017 yılında kapılarını açtığımız Metromall Alışveriş Merkezi altı yıl boyunca sürekli olarak kendini yenileyerek geliştirdi. Bu süreçte ziyaretçi deneyimini en üst seviyeye çıkarmak adına perakende mağazalarımızı çeşitlendirdik ve yeni markalarla iş birlikleri yapmaya devam ettik. Teknolojik yenilikleri takip ederek, dijital platformlar üzerinden de ziyaretçilerimize hizmet sunmaya başladık. Metromall mobil uygulamasını telefonlarına indirerek kolayca tüm kampanyalara katılabilecekleri bir alt yapı oluşturduk. Ayrıca farklı etkinlikler, kampanyalar ve tematik etkinliklerle ziyaretçilerimize katkı sağlamayı başardığımıza inanıyoruz. Türkiye pazarına yeni girecek olan global markalar için alışveriş merkezini geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Stratejik boşluklar oluşturarak yeni alanlar yaratıyoruz. Sektörel metrekare ihtiyaçları değişmekte olduğundan gastronomi, yeme-içme ve eğlence için keyifli alanlar ekliyoruz.

İlerleyen dönemlerde Metromall Alışveriş Merkezi olarak ziyaretçilerinize bünyeniz dahilinde yenilikleriniz neler olacak, sizler kendinizi ne yönde geliştirmeye devam edeceksiniz?

Gelecekte de ziyaretçilerimize en iyi deneyimi sunmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ziyaretçi sadakatini artırmak amacıyla özel üyelik programları ve kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri sunacağız. Ayrıca, sürdürülebilirlik ve yeşil enerji alanında yapacağımız yatırımlarla çevreye olan duyarlılığımızı göstereceğiz. Tüm bunların yanı sıra marka karmamızı çeşitlendirerek ve yeni alanlar oluşturarak büyümeye devam ediyoruz. Üstü açılabilir olması sayesinde ziyaretçilerimize temiz hava ve ferah bir alışveriş deneyimi sunmaya devam edeceğiz. Metromall, bu altı yıl içerisinde bölgenin en büyük çekim merkezi haline geldi. Biz de dış alandaki restoran ve kafe alanlarımızın teras alanlarını büyüterek Metromall’deki ferahlık algısını vurgulamaya devam ediyoruz. Tüm bunların yanı sıra Türkiye pazarına yeni girmeye hazırlanan global markalara yer vermek için görüşmelerimiz devam ediyor. Ankara’da eşi benzeri olmayan bir çocuk oyun alanı projemiz var. Çocuklu ailelerin keyifle ve güvenle eğlenip vakit geçirebilecekleri benzersiz bir projenin çalışmalarını tamamlamak üzereyiz.

Açıldığınız günden bu yana başarılarınızı çok değerli ödüllerle taçlandırdınız. Bize bu ödüllerden bahseder misiniz?

Gerçekten gurur duyduğumuz birbirinden değerli ödüller aldık. Metromall Alışveriş Merkezi, Amerika merkezli Uluslararası Pazarlama ve İletişim Profesyonelleri Derneği tarafından gerçekleştirilen Hermes Kreatif Ödülleri jürisi tarafından 2020 yılında altın ödüle layık görüldü. Aynı zamanda prestij ve mükemmelliğin simgesi Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri tarafından ‘’European Property Awards’’ 2019-2020’de ‘’Retail Development’’ ve ‘’Retail Architecture’’ kategorilerinde iki önemli ödül kazandı. Bunun yanı sıra Metromall’de yaptığımız etkin pazarlama aktiviteleri ile Marcom’dan 2 değerli ödül aldık. Yeni yaşımızda da başarılarımızı taçlandıracak yeni ödüller kazanmak için etkin ve farklı stratejiler geliştirerek planlamalarımızı yapıyoruz. Bu ödüller, sürekli olarak kaliteli hizmet sunma çabalarımızın takdir edildiğini gösteriyor.

Bu başarınızın sırrı ve sizi farklı kılan yönleriniz nelerdir? Başarılarınızı taçlandıracak yeni ödüller kazanmak için ne tür stratejiler geliştireceksiniz?

Başarımızın arkasındaki temel strateji ziyaretçi memnuniyetine odaklanmamız ve sürekli olarak kaliteli deneyimler sunmamızdır. Ayrıca, çeşitlendirilmiş mağaza seçenekleri, öğretici etkinlikler ve yenilikçi pazarlama stratejileri de bizi öne çıkaran faktörler arasında yer alıyor. Gelecekte, ziyaretçi geri bildirimlerine daha fazla odaklanarak hizmetlerimizi geliştireceğiz ve sektördeki en iyi uygulamaları takip ederek rekabetçi bir konumda kalmayı hedefliyoruz.

Okurlarımıza yeni AVM projelerinizden bahseder misiniz?

Tabii, gelecekteki projelerimiz arasında daha geniş alanlara sahip ve çok yönlü deneyimler sunan yeni alışveriş merkezleri bulunuyor. Bu projeler eğlenceyi, yeme-içmeyi, kültürel etkinlikleri ve alışverişi bir araya getirerek ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Yeni projelerimizden ilki şehrin merkezinde, üniversiteler bölgesinde olan Mevlana Çarşı. Şubat 2024 tarihinde açılması planlanan bu yeni projemizde 7.000 metrekare kiralanabilir alanı ile cadde konseptli bir çarşı. Terasları, yeme-içme ve eğlence alanları şehre ile değer katmaya hazırlanıyoruz. Bir diğer projemiz; Metromall Alışveriş Merkezi’nin hemen yanı başında inşaat süreci devam eden Metromall Teras projemiz 2024 Eylül’de açılması planlanmaktadır. 10.000 metrekare kiralanabilir alanı olan bu projemiz Metromall ile güzel bir sinerji oluşturacak şekilde tasarlandı. Üçüncü yeni projemiz Çankaya ile Mamak arasında çok değerli bir noktada bulunan Söğüt Türközü Outlet. Son olarak kapılarını ziyaretçilerine 2025 yılı Mart ayında açılmasını planladığımız Metromall Outlet projemiz ile Esenboğa Havalimanı’na yakınlığıyla fonksiyonel büyük mağazalar ve çevredeki insanlar için zengin alışveriş seçenekleri sunmayı hedefl iyoruz. Kısa bir zaman sonra metro bağlantısının da olacağı Metromall Outlet projemiz, yabancı markaların yoğunlukta olacağı Ankara’nın en büyük outlet projelerinden biri olacak.

Metromall Teras projeniz hakkında detaylı bilgi verir misiniz, ziyaretçilerinizi bu proje ile neler bekliyor?

Metromall Teras projesi; açık hava alanları, ferah terasları ile üzerinde bulunan; 4 kat ticari alan mağazalar üzerinde, 21 kat home office, 125 dair olmak üzere 30 katlı iş merkezileri ve özel etkinlik alanlarıyla donatılmış bir konsept sunuyor. Ziyaretçilerimiz burada hem farklı markalarla bir araya gelecek hem de sosyalleşebilecekleri yeni alanları keşfedecekler. Bu projemizi Metromall AVM ile birbirini tamamlayacak şekilde kurguluyoruz.

Metromall AVM olarak marka karmanızı korumak ve daha yukarı çıkarmak adına yaptığınız çalışmalardan okuyucularımıza bahseder misiniz, yeni projelerinizde nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Marka değerimizi korumak için kaliteyi her zaman öncelikli tutuyoruz. Ziyaretçi geri bildirimlerini dikkate alarak sürekli iyileştirmeler yapıyoruz. Yenilikçi pazarlama stratejileri ile ziyaretçi bağlılığını artırıyoruz. Gelecekteki projelerimizde de aynı prensipleri sürdüreceğiz ve ziyaretçi memnuniyetini en üst düzeyde tutmak en öncelikli ilkemiz.

Bulunduğunuz bölgede sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir, ziyaretçileriniz ile oluşturduğunuz temas noktalarınız nelerdir?

Eryaman Ankara’nın yükselen bölgesi. Bu noktada bizi ayıran en önemli özelliğimiz, öncelikle Metromall Alışveriş Merkezi’nin üstü açılabilir olması nedeniyle temiz hava ile ferah bir ortam sunmamız. Bununla birlikte çeşitlendirilmiş marka karması ve modern tasarımımızdır. Ayrıca, ziyaretçi deneyimini ön planda tutarak samimi ve yardımsever personel ile sıcak bir atmosfer oluşturuyoruz. Ziyaretçilerimizin ihtiyaçlarını anlamak ve onlara özel deneyimler sunmak için sürekli olarak iletişim halindeyiz. Özellikle metro hattının ve tüm toplu taşıma araçlarının projemizin yanında olması ayrıca açık kapalı otopark kapasitemizin yüksek olması ziyaretçilerimizin rahatlıkla ulaşmasına olanak sağlamaktadır.

AVM’ler sürdürülebilir olmak için ne yönde önlemler alıp ne tür yatırımlar yapmalılar, özellikle yeni projelerinizde bu konu bağlamında nelere dikkat etmektesiniz?

Sürdürülebilirlik, önem verdiğimiz bir konu. Enerji verimliliğini artırmak, atık yönetimini iyileştirmek ve çevreye duyarlı inşaat materyalleri kullanmak gibi adımlarla sürdürülebilirlik çabalarımızı destekliyoruz. Yeni projelerimizde, yeşil teknolojileri entegre ederek enerji tüketimini azaltmayı ve çevre dostu tasarımlar sunmayı hedefliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Metromall Alışveriş Merkezi olarak misyonumuz; ziyaretçilerimize rahat ve ferah bir alışveriş deneyimi sunmak ve aradıklarını kolayca bulabilmelerini sağlamaktır. Marka karmamızı zenginleştirerek, AVM’yi geleceğe hazırlamak adına hem marka karmasını zenginleştiriyor hem de peyzaj alanlarını geliştirerek sosyal alanlar oluşturuyoruz. Gelecekte de bu vizyonla hareket ederek, kaliteli hizmet anlayışımızı sürdüreceğiz. Siz değerli okurlarımıza teşekkür ederiz, bizi takip etmeye devam edin.