Öne Çıkanlar Perakende Ürün ve Hizmet

TRENDBOX VE OCTOPUS’TAN STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ

Perakende sektörünün alışveriş datasını gerçek zamanlı olarak toplayan Trendbox, yerli girişim Octopus ile iş birliğine imza attı. Yapılan iş birliğiyle yapay zekâ ve makine öğreniminde işlenen geçmiş dönem verileri satış esnasında tüketicinin ilgisini çekebilecek, alışverişini tamamlayabilecek en uygun ürünleri tavsiye edecek.

Bakkal, büfe, küçük marketler gibi perakende sektörünün ölçümlenmesi zor noktalarında IOT (nesnelerin interneti) teknolojisi aracılığıyla Türkiye’nin dört bir yanından yapılan alışverişlerin verilerini gerçek zamanlı olarak toplayan ve analiz eden Trendbox, perakende sektörü için geliştirdiği AI modülüyle ekrana bakan kişileri analiz eden ve sonrasında yapay zekâ desteğiyle kişiye özgü oluşan içerikleri gösteren Octopus ile alışveriş deneyimini kişiselleştiren bir iş birliğine imza attı. Bu iş birliğiyle sayesinde yapay zekâ ve makine öğrenmesi yardımıyla tüketiciler, yaptıkları alışverişlerine uygun olabilecek ürün önerileri alabilecek. Barkod okuyuculardan geçen ürünler; sepetteki ürünleri, geçmiş satış trendlerini, bölgedeki satışları ve zamanı analiz ederek kasa önüne yerleştirilen akıllı ekranlarda alışverişe uygun ürün önerileri gösterilecek.

Bu verimli iş birliği iki markayı da globale taşıyacak

Trendbox ve Octobus iş birliği kapsamında değerlendirmede bulunan Trendbox Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bilgen, bu verimli iş birliğinin iki markayı globale taşıyacağını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Geleneksel perakende satış noktalarına yeni bir satış kanalı açmanın ve müşteri deneyimini iyileştirmenin yanı sıra bu iş birliğiyle global pazarlara açılmayı hedefliyoruz. Türkiye’de sunacağımız hizmetle elde edeceğimiz deneyimi hızlı bir şekilde globale uygulayabilecek donanıma sahibiz.”

Satış noktalarının kârlılığını artıracağız

Trendbox Genel Müdürü Ozan Tezer ise şunları söyledi: “Yenilikçi bakış açısıyla sürekli olarak gelişmeye ve erişim noktalarımızı artırmaya devam ediyoruz. Trendbox olarak 2023’ün ilk çeyreğinde 3 binin üzerinde erişim noktasına ulaşarak geçen yıla kıyasla ulaştığımız perakende satış noktası sayımızı iki katına çıkardık. Şimdi ise eriştiğimiz noktaların verimliliğini artırmak, tüketici alışveriş deneyimini çeşitlendirmek için Octopus ile önemli bir iş birliğine imza attık. Halihazırda online alışverişlerde alışkın olduğumuz kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimini fiziksel satışta bulmak neredeyse imkânsızdı. Octopus ile yaptığımız bu iş birliği sayesinde satış noktasındaki müşteri de satış esnasında, saniyeler içinde alışverişini tamamlayabileceği en doğru ürün için seçenekler görebilecek. Örneğin, kahve alan bir tüketici kasa önündeki ekranlarda alabileceği en uygun tatlı seçeneklerini bulabilecek. Böylelikle bakkal, büfe ve küçük marketler müşterilerine yeni nesil alışveriş deneyimi sunabilecek.”

Çapraz satışı bir adım öteye taşıyoruz

Satış noktalarının çapraz satışlarına sağladıkları katkıya dikkat çeken Octopus CEO’su Emre Yıldız ise şu değerlendirmede bulundu: “Trendbox ile perakendeciler için oldukça önemli bir iş birliğine imza attık. Geliştirdiğimiz teknoloji sayesinde topladığımız verilerle tüketicilere kişiselleştirilmiş ürünler sunuyoruz. Böylece satış elemanının performansından bağımsız, teknolojimiz sayesinde klasik yöntemlerle yapılan çapraz satışı modelini bir adım öteye taşıyoruz. Halihazırda dijital pazarlama kanallarında yapılan kişiselleştirmeyi Trendbox ile iş birliğimiz sayesinde bakkal, büfe ve marketlerde yapılan fiziki satışlara taşıyoruz. Sunacağımız bu hizmetle “O2O” Online’dan Offline’a olarak ifade ettiğimiz ticaret modelini hayata geçiriyoruz. İleride geliştireceğimiz mobil sadakat programıyla alışverişi kusursuz bir hale getirmeyi hedefliyoruz.”