Ürün ve Hizmet

FORM ŞİRKETLER GRUBU OLARAK YÜKSEK VERİMLİ CİHAZLAR ÜRETİYORUZ

Hava konforunu artırmak üzere üretim, satış ve satış sonrası destek hizmetleri sunan Form Şirketler Grubu, son teknolojik gelişmeler ışığında yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarıyla kullanıcıların ihtiyaçlarına göre ürün ve hizmetlerini geliştiriyor. Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun ile bir araya geldiğimiz Haziran sayımızda havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin kullanım alanlarını ve sağladığı faydaları konuştuk.

Form Şirketler Grubu olarak hizmetlerinizden ve teknolojinizden okuyucularımız için bahseder misiniz?

Form Şirketler Grubu olarak 1965 yılından bu yana ürünlerimizin kullanıldığı alanlarda hava konforunu artırmak üzere üretim, satış ve satış sonrası destek hizmetleri sunuyoruz. Form çatısı altındaki Form Endüstri Ürünleri, Form Endüstri Tesisleri ve Form MHI Klima Sistemleri firmalarımız ile ticari binalar, alışveriş merkezleri, hastaneler, okullar, fabrikalar, konferans salonları, büyük market zincirleri ve konutlara tüm kollarıyla iklimlendirme, duman tahliye, doğal havalandırma, doğal aydınlatma gibi hizmetler sağlıyoruz. Bununla birlikte öncüsü olduğumuz ısı pompası çözümlerimizle AVM’lere verimli çözümler sağlıyoruz. Türkiye’nin en büyük toprak kaynaklı ısı pompası projesi olan Meydan AVM ve yine hem Türkiye’nin hem Avrupa’nın en büyük yeraltı suyu kaynaklı projelerinden biri olan Terracity AVM, ilk deniz kaynaklı ısı pompası uygulamamız Antalya Princess Otel (1989) ve sonrasında yaptığımız 30’a yakın birçok deniz kaynaklı otel uygulaması referanslarımız arasında bulunuyor. Son teknolojik gelişmeler ışığında yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmalarımıza büyük önem veriyor ve kullanıcılarımızın istek ve ihtiyaçlarına göre ürün ve hizmetlerimizi geliştiriyoruz.

Global açıdan sürdürülebilirlik şirketlerin artık oldukça özen gösterdiği hassas bir konu. Sizin havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinizde sürdürülebilir olmak adına dikkat ettiğiniz noktalar ve çalışmalarınız nelerdir?

Sürdürülebilirlik bizim uzun yıllardır önem ve öncelik verdiğimiz konuların başında geliyor. Son dönemde Binalarda Enerji Verimliliği Kanunu ve ilgili yönetmeliklerle birlikte daha da önem kazanan bu konuda dikkat edilmesi gereken öncelikli noktanın projeye uygun ürün tercihi olduğunu düşünüyoruz. Yapılan araştırmalardan elde edilen çıktılar, binalarda harcanan enerjilerin büyük kısmının iklimlendirme kaynaklı olduğunu gösteriyor. Tercih edilen ürünün enerji verimliliği, sistemin doğru tercih edilmesi ve satış sonrasındaki bakım hizmetleri ile sürdürülebilir bir kullanım sunmak mümkün. Form Şirketler Grubu olarak yüksek verimli cihazlar üretiyor ve kullanıcılarımıza uygun tercihler yapmaları noktasında destek oluyoruz. Satış sonrasındaki hizmetimizle de ürünlerimizin ilk günkü veriminde çalışmasını sağlıyoruz.

Yılın ilk yarısını neredeyse geride bırakmaktayız. Bünyeniz bazında ilk yarıdan ve önümüzdeki süreç öngörülerinizden söz eder misiniz?

İçinde bulunduğumuz yılı, olumlu yönlerinin yanında bazı belirsizliklerle karşılamıştık. Bu sebeple iki ayrı yıl olarak değerlendirdiğimiz ve buna uygun planlama yaptığımız 2023’ün ilk yarısını hedefl erimize ulaşarak tamamladığımızı söyleyebiliriz. Yılın ikinci yarısında ise hedefl erimize ulaşmanın ötesinde daha da ileriye gitmeyi amaçlıyoruz. Avrupa, Eski Doğu Bloğu Ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Afrika olmak üzere ihracat hacmimizi genişleterek klima santrali, ısı geri kazanım cihazı, ısı pompası, fancoil gibi yerli üretim ürünlerimizi yurt dışına tanıtmaya devam edeceğiz. Bununla birlikte uzun yıllara dayanan fuar kültürümüzü devam ettirerek geçtiğimiz yıl katılım gösterdiğimiz 7 farklı fuar katılımını ikiye katlayarak ilerlememizi sürdüreceğiz.