Ürün ve Hizmet

İLETMEN, YEREL TİCARETİN OYUN KURUCUSU VE BÜYÜTÜCÜSÜ OLACAK

İletmen Kurucu Ortağı Özgür Duruöz’u ağırladığımız Haziran sayımızda 2022 yılını 3 milyon TL’yi aşan cirolarla kapattıklarını belirten Duruöz, ticaretin artık quick ticarete doğru yöneldiğini ve bu sürece İletmen’in öncülük ettiğini ifade ederek yerel ticaretin oyun kurucusu ve büyütücüsü olacaklarını vurguladı.

İletmen 2022 yılını nasıl geçirdi?

2022 yılının başında aylık olarak yaklaşık 300 bin TL cirolarla yürürken, yılın ortasından sonra cirolarımız 3 milyon TL’yi, aylık teslimatlarımız da 100 bin adedi geçti. Biz 100 bin adedi devirdikten sonra ekibimizi büyüttük ve yeni bir yatırım turuna çıkarak bir ara yatırım aldık. Şimdi globalden teklifler alıyoruz, çünkü yaptığımız bu iş hem Avrupa’da hem de Orta Doğu’da dikkat çekmeye başladı. 2022 yılında asgari ücretin artışıyla beraber perakende ve kargo sektörü, dağıtım tarafında çözüm aramaya başladı. Sektör kaliteyi artırarak daha verimli, ucuz ve maliyet odaklı bu durumu nasıl yönetebiliriz sorusuna yöneldi. İletmen’in iş modeli buna çok uygun. Paylaşım ekonomisi dediğimiz şey İletmen’in DNA’sı. Hem restoranların evlere paket servislerini yaparken hem de kargo şirketlerinin mahallelerdeki teslimatlarını yaptık. Ayrıca perakendecilere de aynı anda teslimat yapabilecekleri bir platform sunduk.

Perakende sektörü özelinde bu ürünümüze büyük bir talep var. Çünkü e-ticaret artık quick ticarete (q-ticaret) doğru hızlı bir ivmeyle gidiyor. İnsanların bunu talep etmesi, markaların bu yöne gitmesini hızlandırıyor. Restoran, kargo ve perakende tarafındaki dağıtım modellerimizle, ticaretin q-ticarete dönmesine aracılık ve öncülük ediyoruz. Last mile delivery denilen durumda bir inovatif ürün ortaya koyuyoruz. Diyoruz ki; bütün kargo şirketleri İletmen akıllı teslimat noktasına o mahallede dağıtılacak kargoları getirsin, biz de bu kargoları tek elden dağıtalım. Aynı sokakta birden fazla kargo şirketi var, belki de aynı binaya birden çok kargo şirketi giriyor. Bu da büyük bir verimsizliği ortaya çıkarıyor. Bizim modelimizde ise verimlilik ön planda. Bizim büyümemiz tamamen organik oldu, bu nedenle çok anlamlı ve büyük bir hareket oldu bizim için. Şimdiyse bu büyüklüğü yönetmeye çalışıyoruz, sektörden önemli isimleri aramıza katıyoruz. İletmen, yerel ticaretin oyun kurucusu ve büyütücüsü olacak.

2023’ün ilk aylarında nasıl bir performans sergilediniz?

Rakamlara bakarsak 2023’te de büyümemizi sürdürüyoruz. Öz sermaye ya da krediyle büyüyen bir şirket olmadığımız için bir yatırım sürecimiz oluyor. 2023’ün sonuna doğru İletmen’in çok çok daha büyük işler yaptığını görüyor olacağız. Bu yatırım süreciyle beraber zaten bizde hazır olan müşterilerin yönetimini üstlenip çok daha iyi yerlere geleceğiz. 2023’ün ilk çeyreğinde de zaten bu emareleri gördük. Elimizde olan müşteriler bizden, biz de onlardan memnunuz. Burada amacımız kendi rakamlarımızın büyümesi değil, biz pazarı büyütmeye ve kurmaya çalışırken insanlara burada yeni bir dünya olduğunu da anlatmaya çalışıyoruz. Martı’nın biten pilleri İletmen marifetiyle değiştiriliyor. A101’in birkaç noktada taşımalarını yapmaya başladık. Şimdi onların büyük bir projesi var, o noktada beraber hareket etmeye başlıyoruz.

Hangi lokasyonlarda İletmen Akıllı Teslimat Noktası bulunuyor? İ

stanbul’da 17, İzmir’de ise bir lokasyonda hizmet veriyoruz. İstanbul’un neredeyse %70’ini kapsıyoruz. Dağıtım anlamında iyi bir yaygınlığa ulaştık. Yeni yatırım turuyla beraber insan kaynağında gerekli yatırımımızı yapıp sonrasında diğer illerle ilgili organizasyonlarımıza başlamak istiyoruz.