AVM

ATIŞ ŞİRKETLER GRUBU, PROJELERİYLEBÖLGEYE VE YATIRIMCISINA DEĞER KATIYOR

Atış Şirketler Grubu CEO’su Ahmet Atış ile Haziran sayımızda gerçekleştirdiğimiz söyleşide Atış; hayata geçirecekleri Türkiye’nin ilk yapay zekâ destekli mobil aplikasyonunun AVM ziyaretçileri ve işletmelere sağlayacağı avantajları aktarırken, gerçekleştirdikleri projelerle bölgeye ve yatırımcılara kattıkları değeri okurlarımız için anlattı.

Dijitalleşmenin yoğun bir şekilde ilerlediği günümüzde perakende sektörü de bu değişimden büyük oranda etkilendi. Atış Şirketler Grubu olarak perakende sektöründeki çalışmalarınızda dijitalleşmeye bakış açınız nedir?

Teknolojik gelişmelerin her geçen gün bizleri şaşırtmaya devam ettiği bugünlerde dijitalleşme birçok sektörde can damarı haline gelmeye başladı. Bu bilinçle, Atış Şirketler Grubu bünyesinde hayata geçirdiğimiz her iştirakimizde araştırma geliştirme faaliyetlerimizi birinci önceliğimiz olarak belirliyoruz. Perakende sektöründeki en büyük yatırımımız olan “Downtown Yaşam ve Eğlence Merkezi”mizde de bu konuda yeniliklerin öncüsü olmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Grup firmalarımızdan biri olan Atış Bilgi Teknolojileri içerisinde perakende bölümü için oluşturduğumuz ekibimizle yaptığımız AR-GE çalışmaları neticesinde AVM vb. tesisler için Türkiye’nin ilk yapay zekâ destekli mobil aplikasyonunu hayata geçiriyoruz. Bu aplikasyon sayesinde hem ziyaretçiler ve mağaza işletmecilerinin fayda oranını yükseltirken hem de aplikasyon kullanıcılarına farklı deneyimler yaşatmayı planlıyoruz. Son teknoloji ürünü olan ve firmamızca geliştirilen yapay zekâ ile kullanıcı sadece aradığı mağazayı bulmakla kalmayıp, aynı zamanda ihtiyaçlarına yönelik tavsiyeler de alabilecek. Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını tahmin edip onları tesis içerisinde yönlendiren ve aynı zamanda harcamalarını da şekillendirmelerine yardımcı olan bu aplikasyon bir o kadar da tesis içerisindeki işletmeciler için faydalı olacak. Tesis ziyaretçilerinin analizlerini çıkartan ve bunları optimize etmek için çalışacak olan yapay zekâ, ayak izi sayısı düşen alanlarda ziyaretçiler için sürprizler hazırlayarak tüm dükkanların ziyaretçi sayısını maksimum seviyede tutmak için çalışacak. Daha birçok özelliği de bünyesinde barındıracak olan bu ve benzeri bilişim çözümlerimizle diğer sektörlerde olduğu gibi perakende sektöründe de ilkleri hayata geçirerek öncü olmak için yatırımlarımıza devam edeceğiz.

Türkiye’yi sektör bazında diğer ülkelerle karşılaştırdığımız zaman şu anki durumunu değerlendirir misiniz, önümüzdeki dönemler için öngörüleriniz nelerdir?

Dünyanın farklı bölgelerinde bulunan ülkelerde de şartlar bizimki kadar zorlayıcı olabiliyor, fakat özellikle son dönemde ülkemiz özelinde ekonomik durum malum. Bu sebeple de bireylerin çalışma ihtiyacında yaşanan artışla birlikte sosyalleşme sürelerinde yaşanan düşüşle tesislerimizde ziyaretçi sayıları özel günler ve dönemler dışında azalma gösterdi. Perakende tesis yönetimi noktasında özellikle tekstil odaklı alanlarda yaşanan ziyaretçi kaybını bu şekilde ölçümlerken, insanların kısıtladığı sosyalleşme sürecini daha nitelikli değerlendirmek istediklerini görüyoruz. Biz de bu sebeple planladığımız projelerimizde yemeiçme ve eğlence gibi nitelikli sosyal alanlarımıza ağırlık veriyoruz. Global ölçekte yarışın içerisinde ülkemizi temsil eden öncü firmalar olarak, özellikle içinde bulunduğumuz dönemde çağı yakalamak adına daha çok çalışmamız gerektiği ortadadır.

Atış Şirketler Grubu olarak yurt dışındaki yatırımlarınıza hızla devam etmektesiniz, son projelerinizden kısaca bahseder misiniz, önümüzdeki dönemlerde bu yatırımlarınız ne yönde ilerleyecek?

Global ölçekte iş geliştirme ve yeni pazarlara açılma üzerine ekiplerimiz yoğun bir mesai harcıyor. Aslında ilk yurt dışı ofisimizi inşaat sektöründe gözlemlediğimiz potansiyel doğrultusunda Kuveyt’te yaklaşık beş yıl önce açmıştık. O günden bugüne geçtiğimiz süreçte ülkemizin tanıtımı noktasında Kuveyt özelinde birçok faaliyetimiz oldu. Neticesinde de ciddi bir ticaret hacmini elde ettik. Son iki yılda grup şirketleri olarak yakaladığımız büyüme trendiyle çeşitli sektörlerde faaliyet göstermemizle birlikte global pazarlarda araştırma çalışmalarımıza başladık. Gerçekleştirdiğimiz analizler neticesinde de hem ülkemizin temsil kapasitesini artırmak hem de ticari hacim oluşturmak adına sağlık turizmi, finansal araçlar ve gayrimenkul sektörlerinde yurt dışı odaklı daha çok ülkede yatırımlar yapma kararı aldık. Bu kararla birlikte Kuveyt ofisimizden sonra Umman’da da ofisimizi açtık. Şu anda da açılışı için gün saydığımız Azerbaycan ve Dubai ofislerimiz var. Hemen arkasından da İngiltere, Amerika, Ürdün ve Rusya ofislerimiz hayata geçecek. Bu ofislerimizde gayrimenkul, turizm ve sağlık turizmi alanlarında faaliyetler sürdüreceğiz.

Bursa ve yakın bölgesinde projeleriniz son derece dikkat çekiyor. Bu bölgedeki başarınızın ardındaki hususlar nelerdir, doğru yaklaşım ve planlamalarınızda nelere dikkat ediyorsunuz?

En önemli sebeplerden biri Bursalı bir ailenin kurduğu ve yönettiği bir firma olmamız. Hayata geçirdiğimiz her projede bölgesine ve yatırımcısına değer katacak şekilde planlamalarımızı gerçekleştirerek, kentin dinamiklerine katma değer sağladığımız için de projelerimiz şehrimizde her zaman yüksek talep görerek dikkatleri üzerine çekiyor. Bir bölgede yapısal projeler gerçekleştirmeden önce o bölgedeki ihtiyaçları doğru analiz etmek, bölgenin sosyo-ekonomik verilerini doğru okumak ve sonrasında bu veriler ışığında ortaya bir proje çıkarmak aslında başarımızın arkasındaki ana etken diyebiliriz

Downtown Yaşam ve Eğlence Merkezi’ndeki projelerinizde çekim alanı oluşturma yolunda yatırımlarınız neler oluyor?

Downtown projemiz içerisinde bulundurduğu birbirinden farklı bileşenler açısından değerlendirdiğimizde Türkiye’nin en kapsamlı karma yaşam projesi olarak nitelendirebileceğimiz bir proje. Birkaç büyükşehirde çok az sayıda benzeri bulunmasının yanında Bursa için böyle bir deneyimi ilk kez ziyaretçilerine ve sakinlerine yaşatacak bir proje. Gerek daire sahibi gerekse günübirlik gelen ziyaretçilerine keyifli ve kaliteli zaman geçirmek adına bir çok imkan sunan projemizde sağlık ihtiyaçlarınız için Meditown bölümündeki alanında uzman hekimlerimizden hizmet alırken sadece birkaç adımda dünya lezzetlerini tadabilir, o akşamki çok merak ettiğiniz tiyatroyu izlemeye gittiğinizde gösteri öncesi çocuğunuzla birlikte ailece dev eğlence merkezinde vakit geçirebilir ya da tarihe tanıklık eden müzede keyifli bir tur attıktan sonra akşam dünyanın en tematik gösteri havuzunun gösterisini izleyebileceksiniz. Bir çok bileşenin bir arada bulunduğu ve titizlikle planlandığı Downtown’da ziyaretçiler yepyeni bir deneyim yaşayacak.