AVM

DİYARBAKIR’IN İLK VE TEK AÇIK HAVA KONSEPTİNE SAHİP AVM’Sİ WINS TOWN

Diyarbakırlılara yeni bir alışveriş ve sosyalleşme deneyimi yaşayacakları bir proje yaratmak amacıyla 50 bin m2 üzerine kurulu 25 bin m2 kiralanabilir alana sahip Wins Town AVM projesini geliştiren Karakoç Group, Wins Town ismini markalaştırma hedefiyle yatırımlarını sürdürecek. Wins Town A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Karakoç’u ağırladığımız Haziran sayımızda, Diyarbakır’ın ilk ve tek açık hava konseptiyle Nisan ayında kapılarını ziyaretçilerine aralayan AVM’lerini konuştuk.

Karakoç Group’u tanıyabilir miyiz?

Karakoç Group, 1994 yılında Diyarbakır’da kurulmuş bir aile şirketidir. İnşaat, yapı malzemeleri, eğitim, sağlık, turizm ve petrol ofisi alanlarında faaliyet gösteren şirketleri bünyesinde barındırmaktadır. Karakoç Group, rekabet edilebilirlik anlayışı ile yola çıkarak faaliyet gösterdiği her alanda başarılı bir yol almıştır. Diyarbakır ve Ankara’da yatırımları olan bir şirkettir. Diyarbakır’daki birçok konut projesinde Karakoç imzası bulunuyor. 2022 yılında Wins Town A.Ş. ile yaptığımız iş birliği neticesinde deneyimlerimize AVM yatırımcılığını da ekledik. 2025 yılında Ankara Beytepe’de bağımsız bölümlerden oluşan ticari bir projeyi daha hayata geçirmeyi hedefl iyoruz.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Diyarbakır’da hayata geçirdiğiniz Wins Town AVM projenizden bahseder misiniz?

Diyarbakır gelişime çok açık bir şehir. Şehrimizde daha önce 3 AVM yatırımı vardı. Biz şehirdeki 4. proje olacaktık ve farklı olmak zorundaydık. Buradan yola çıkarak, şehirde olmayan ve Diyarbakırlılara yeni bir alışveriş ve sosyalleşme deneyimi yaşayacakları bir proje oluşturmak istedik. Wins Town AVM Diyarbakır’ın ilk ve tek açık hava konseptine sahip yeni nesil AVM’sidir. 50.000 m2 üzerine kurulu, 25.000 m2 kiralanabilir alana sahip ve 116 mağazası ile 14 Nisan 2023‘te sevgili Diyarbakırlı ziyaretçilerimize kapılarını açtı. En önemlisi de şimdiye kadar Diyarbakır’da olmayan ulusal ve uluslararası 20 yeni markamızı Diyarbakır’a getirdik. Türkiye’de sadece 8 mağazası olan BOSS markasını Diyarbakır’da açmak bizim için büyük gururdu. Bununla birlikte; Happy Moons, Niyokki, Chakra, Beverly Hills Polo Club, Manta Outdoor, Gusto, Lee Cooper, LG, Vivense, Kokoş, Madam Teresa vb. markalar ilk kez Wins Town’da bölge halkı ile buluştu. Bundan ötürü de çok mutluyuz.

Yatırım için bu bölgeyi seçmenizde neler etkili oldu? Wins Town AVM ile başta Diyarbakır olmak üzere bölgeye nasıl bir katkı sağlamayı amaçladınız?

Bu bölgeyi seçme amacımız, her şeyden önce Diyarbakırlıyız ve insanın kendi topraklarına yatırım yapması kadar keyifl i bir his yok. Diyarbakır Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip ili ve harcamayı seven bir nüfusu var.

Alışveriş merkezimiz Diyarbakır’ın yeni gelişmekte olan Kayapınar bölgesinde yer alıyor ve bu bölge Diyarbakır’ın üst gelir grubunun yaşam alanı olma yolunda hızla ilerliyor. AVM yatırımımızla bölgede yaklaşık 1.500-2.000 kişiye istihdam olanağı sağlamış olduk. Bildiğiniz üzere çok üzücü bir deprem felaketi yaşadık. Deprem sonrası istihdam ayrı bir önem arz ediyordu. Bu konuda da depremzedelerimize ve özellikle depremde mağazası yıkılan marka sahiplerimize öncelik verdik. Wins Town ile sadece Diyarbakır için değil, aynı zamanda yerli turist güzergahı olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne gelen turistlerin de uğrak noktası olmayı hedefliyoruz. Diyarbakır’ın komşu illeri olan Batman, Muş, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Elazığ, Bingöl ve Mardin illerinden de ziyaretçilerimiz özellikle hafta sonu alışveriş yapmak, keyifli vakit geçirmek ve sosyalleşmek için de AVM’mizi tercih etmekteler.

AVM’nizin kiralama, yönetim ve danışmanlık hizmetlerini üstlenen İstanbul Perakende ile yollarınız nasıl kesişti?

Karakoç Group olarak tüm projelerimizde olduğu gibi böylesine iddialı bir projeye elbette sıradan bir firma ile devam edemezdik. Uzun süren araştırmalar gerçekleştirdik. İstanbul Perakende, sektörün önde gelen perakende firmaları tarafından bizlere tavsiye edildi. İlk görüşmede prensiplerde anlaşıp imzalarımızı attık. İstanbul Perakende firmasını işin ticari yanı bir tarafa, aidiyet duygusu ile her kesimin mutlu olması için gösterdikleri özel çaba ve gayretlerinden dolayı hep takdir ettim. Bu vesile ile tekrar teşekkürlerimi sunuyor, nice güzel projelerde birlikte çalışmayı diliyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Çok zorlu bir dönemde yatırıma girdik. İnşaat ve açılış sürecinde pandemi, deprem, sel ve seçim gibi olumsuz durum ve süreçleri yaşadık. Ama yaşadığımız tüm zorluklara rağmen, Wins Town’u hayata geçirdik. Diyarbakır ve çevre illerin vakit geçirecekleri bir yaşam alanı oldu. Ziyaretçilerimiz ve perakendecilerin ilgisinden ötürü ikinci bir Wins Town AVM projesi ile sürpriz yapabiliriz. Bundan sonraki hedefimiz Wins Town’u markalaştırmak.